Kroz naš BABYSTEPS program poticanja ranog razvoja primijetili smo da najviše beba bude upravo ljeti.
Sigurno se pitaš kako, ali ljeti bebe borave vani ograničeno. Stoga se roditelji odlučuju to vrijeme provesti kvalitetno uz poticajne razvojne aktivnosti. Najviše pitanja dobivamo što i kako s bebom ljeti zbog čega sam pripremila niz savjeta koje svaka mama treba znati ako ima ljetnu bebu.
Kad s bebom u šetnju
Ako si rodila početkom ljeta, u šetnju s bebom možeš kad se ti osjećaš spremnom na to. Nekada se govorilo kako se prvih 40 dana ne izlazi van, ali danas smo svjedoci kako se majke puno brže oporavljaju i spremne su za izlazak u šetnju i prije tih 40 dana.
Prve šetnje neka budu kraće i u vrijeme kad nije jako sunce. Idealno do 10 sati ujutro i poslije 17 sati.
U šetnji pripazi da bebine nogice nisu na suncu. Ovo pišem jer sve više viđam bebe kojima su nogice na suncu dok je ostatak tijela zaštićen suncobranom od kolica.
Također, molim te, nemoj košaru od kolica prekrivati bilo kakvom tetra pelenom ili nečim sličnim jer se temperatura u kolicima na takav način podiže. Iako mnogi misle kako će na takav način napraviti mrak bebi za spavanje, zapravo napravit će te puno više štete pregrijavanjem bebina tijela.
Kako obući bebu ljeti
Nekakvo pravilo je da se bebi uvijek oblači “jedan sloj odjeće više nego nama”, ali i tu trebamo biti oprezni. Na primjer, bebi nećemo oblačiti kapu ako leži u kolicima u šetnji i vanjska temperatura je 30+ stupnjeva. Vjerujte mi, i to sam vidjela… Tako da generalno taj savjet više vrijedi za zimske bebe.
Bebi je potrebna pamučna prozračna odjeća (body kratkih rukava; kratka majica i hlačice…). Ako se brineš je li bebi vruće – uvijek ju možeš opipati iza vrata. Ako joj je kosa mokra, kao i vrat, bebi je vruće.
Također, hladna stopala i ruke nisu znak hladnoće odnosno da je bebi hladno. Stoga pogotovo preko ljeta pripazite na pokrivanje bebe. Koristite lagane muslin tetra pelene za prekrivanje bebe kad su hladnije ljetne noći.
Treba li bebi voda ljeti?
Najčešća zabluda je kako je bebi potrebno davati vodu iako još nije na dohrani (uvođenju krute hrane). Ako beba doji ili se hrani adaptiranim mlijekom – nije joj potrebno davati vodu uz to. Beba dovoljno tekućine primi putem majčinog ili adaptiranog mlijeka.
Ono što se preporuča je nuditi češće dojku/flašicu kako bi se beba hidrirala.
Ako je beba u procesu uvođenja krute hrane, svakako je bebi potrebno nuditi vodu. A i voće koje je bogato vodom i sezonsko je, kao na primjer lubenica.
Ljeto je izvrsna prilika za poticanje senzo-motoričkog razvoja bebe
Ljeto je upravo izvrsna prilika za poticanje senzo-motoričkog razvoja bebe jer nudi toliko mogućnosti, kao npr.
- Igre u moru/na plaži – kamenčići, školjke, češeri, more u boci…
- Boravak na trbuščiću u Fredovom kolutu
- Šum valova i miris mora za poticanje osjetila njuha i sluha
- Neravni teren kao odličan poticaj za razvoj ravnoteže dok beba hoda
- Kamenčići za razvoj šake i prstiju bebe (hvatanje, bacanje, slaganje…)
Za još ovakvih aktivnosti koje će potaknuti razvoj tvoje bebe, pridruži se BABYSTEPS programu poticanja ranog razvoja na jednoj od 3 lokacije na obali:
- ZADAR – [email protected] ; Instagram profil
- SPLIT – [email protected] ; Instagram profil
- RIJEKA – [email protected] ; Instagram profil
Izvor naslovne fotografije: Pexels