MENU

Gestacijski dijabetes: Što svaka trudnica treba znati?

Autor: Mamager Objavljeno: 28. srpnja 2024.

Gestacijski dijabetes je stanje u kojem osoba bez dijabetesa razvije visoke razine šećera u krvi tijekom trudnoće. Istražujemo koji su simptomi i može li se prevenirati.

Autor: Mamager Objavljeno: 28. srpnja 2024.

Gestacijski dijabetes javlja se isključivo tijekom trudnoće i pogađa otprilike šest do devet posto trudnica, kako izvještava Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Inzulin, hormon proizveden u gušterači, ključan je za regulaciju metabolizma masti i ugljikohidrata u tijelu, olakšavajući pretvaranje šećera u energiju.

Nastaje kada hormoni iz posteljice ometaju djelovanje inzulina, onemogućavajući tijelu učinkovito reguliranje povećane razine šećera u krvi tijekom trudnoće. To dovodi do hiperglikemije, odnosno visokih razina šećera u krvi, što može oštetiti živce, krvne žile i organe u tijelu ako se nepravilno kontrolira.

Izvor: Unsplash

Simptomi i dijagnoza bolesti

Većina žena s gestacijskim dijabetesom uopće neće imati simptome, međutim neke žene mogu osjetiti:

Vjerojatno ste primijetili da vaš liječnik traži uzorak urina na svakom pregledu. To jednim dijelom čini kako bi provjerio prisutnost šećera u mokraći. Prisutnost šećera može biti znak gestacijskog dijabetesa (iako pozitivan rezultat ne znači nužno da imate gestacijski dijabetes.

Između 24. i 28. tjedna trudnoće, vaš liječnik može provesti testiranje na glukozu. Popit ćete slatku tekućinu, a krv će vam se izvaditi sat vremena kasnije. Ako imate čimbenike rizika za gestacijski dijabetes, možda ćete proći i ovaj test ranije tijekom trudnoće.

Ako vaši krvni testovi pokažu visoke razine šećera, vaš će liječnik preporučiti test tolerancije na glukozu tijekom tri sata kako bi utvrdio postojanje gestacijskog dijabetesa.

Izvor: Pexels

Prevencija gestacijskog dijabetesa prije i tijekom trudnoće 

Postoji nekoliko stvari koje možete napraviti kako biste prevenirali pojavu ove vrste dijabetesa. 

Ostanite aktivni: Počnite ili nastavite s rutinom vježbanja uzimajući u obzir trudnoću. Slijedite savjete stručnjaka. Čak i kratka šetnja od 15 minuta nakon obroka može pomoći tijelu u sagorijevanju glukoze bez isključive ovisnosti o proizvodnji inzulina. To će održati kontrolu razine šećera u krvi.

Prakticirajte zdravu prehranu: Uključite raznoliko voće, povrće, zdrave proteine i složene ugljikohidrate u svoju prehranu. Odaberite cjelovite žitarice, mahunarke, orašaste plodove, sjemenke, tofu, ribu, nemasno crveno meso, perad i mliječne proizvode s niskim udjelom masti kako biste potaknuli uravnoteženu prehranu.

Upravljajte težinom tijekom trudnoće: Savjetujte se s liječnikom o tome što jesti i koliko se kretati te kakve dodatke prehrani koristiti. On će vam pomoći da težinu tijekom trudnoće povećavate postupno.

Izvor: Pixabay

Nažalost, čak i uz ove zdrave navike, razvoj gestacijskog dijabetesa i dalje je moguć. Tome je osobito tako ako postoji obiteljska povijest ove bolesti. Međutim, održavanje zdravih praksi pomoći će vam u upravljanju stanjem ako se ono pojavi.

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#TRUDNOĆA #TRUDNICE #MAMAGER #MAJČINSTVO #GESTACIJSKIDIJABETES #BUDUĆEMAJKE

Preporučeni sadržaj