Ovaj, rekli bi neki, pomalo bizarni trend prvo se pojavio u rječnicima i trebalo mu je nekoliko godina da stigne do društvenih mreža. Danas je svepristupat tamo pa ima i vlastiti hashtag #NNN, što bi u prijevodu značilo No Nut November. Ako ste mislili da je suzdržavanje od brijanja brade teško, što kažete na ovo? Ili ste stava da ovo i nije toliko teško?
Možda da uđemo malo dublje u teoriju cijele ideje? Ili vam se, što god napisali, ideja čini malo nategnuta?
Dosta je igre riječi – o ovome se zapravo radi.
Benefiti suzdržavanja
S jedne strane imate one koji tvrde da im suzdržavanje od masturbacije pojačava fokus, ojačava samokontrolu, vraća snagu i energiju i da jasnije razmišljaju. E sada, samo dio ovoga je potvrđen, što znači da ipak možemo reći da postoje neki benefiti. Na vama je da procjenite jesu li dovoljno bitni.
Naime, potvrđeno je da se kod muškaraca koji se se suzdržali od ejakulacije 7 dana, pokazao značajan porast testosterona, s vrhuncem razine oko 145.7 % u odnosu na početnu. Budući da je testosteron povezan s energijom, raspoloženjem, pa čak i mentalnom oštrinom, ovo stvarno možda objasniti zašto neki muškarci osjećaju “nalet” kad apstiniraju. Ali ovdje se radi samo o tjedan dana, što je daleko manje od cijelog mjeseca.
Trebate još benefita? Tu je još i samodisciplina. Nije da je samokontrola baš urođena svima, a moderan svijet nije dizajniran da u tome pomaže, ni ženama, a ni muškarcima. Živimo u doba instant zadovoljstva gdje nam aplikacije, reklame i beskrajne opcije omogućuju ispuniti svaki hir i to dosta ekspresno. Suzdržavanje od navike – posebno one koja je tako lako dostupna, ali i ugodna – može muškarcima pomoći da osjete kako ponovno preuzimaju kontrolu nad svojim životima. Zamislite to kao jačanje mišića; svaki put kad odolite, gradite snagu. Pitajte bilo koga tko je pokušao prekinuti naviku – zadovoljstvo odolijevanja iskušenju može biti vlastiti visoki adrenalin. Osobno nisam prekinula naviku, tako da ne stojim u potpunosti iza ove izjave, ali možda nekoga od vas natjera da se okani neke druge navike koja vam šteti (više od mastrubacije).
30 dana je ipak previše?
Budimo realni. 30 dana apstinencije nije za svakoga, i mnogi muškarci smatraju to frustrirajućim, čak i ometajućim, što je gotovo suprotno od one ranije spomenute mentalne oštrine.
Prisilna apstinencija može povećati fokus na ono što pokušavaš izbjeći. Istraživanje objavljeno u časopisu Archives of Sexual Behavior otkrilo je da kada ljudi pokušavaju potisnuti seksualne misli, često dolazi do skroz suprotnog efekta. Što više pokušavaš izbjeći misli, teže ih je izbaciti iz glave. A tu je i još jedan efekt, jojo. Neki muškarci koji su pokušali #NNN prijavili su osjećaj intenzivne žudnje ili frustracije sredinom mjeseca, a nakon završetka izazova neki su otišli u suprotnom smjeru – u stilu “nadoknade propuštenog vremena“ pa su pretjerali s masturbacijom – da, i to je moguće.
Isto tako, ne postoji ništa opasno u tome da ne masturbirate neko vrijeme. Ovo se posebno tiče vas koji možda ni ne osjećate pretjeranu želju niti imate potrebu za samozadovoljavanjem. To je sasvim u redu, čak i normalno u nekoj dobi - već smo pričali o tome kako se nakon 40-e događaju neke značajnije promjene. Uglavnom, neće vam testisi puknuti od pretjerane količine sperme. Ona se zapravo samo reapsorbira u tijelo (a i mokri snovi se mogu dogoditi i u odrasloj dobi).
Postojala su i neka istraživanja u kojima se pokušalo povezati čestu ejakulaciju i smanjenu mogućnost raka prostate, ali istraživanje nije ispalo previše relevantno jer nije bilo provođeno u dovoljno kontroliranim uvjetima. Tako da nažalost ne možemo vam reći da vas redovita masturbacija štiti od raka.
Poslušati svoje tijelo i potrebe
Hear me out, ima sto način kako se brinuti za svoje mentalno zdravlje, kao i fizičko. Osvjestiti njegovu važnost, pičati s drugima o tome i njegovati sebe, i to ne smo u studenom. Suzdržavanje od masturbacije je možda jedan od načina. U smislu, to vam je važna „aktivnost“ i time što ćete na nju zaboraviti mjesec dana pokazatelj je toga koliko vam je (mentalno) zdravlje bitno. Ali ponavljam, budite svjesni da ima puno (korisnijih) načina kako biti svjestan važnosti mentalne higijene i brige za vlastito zdravlje.
Izvor naslovne fotogafije: Unspash