Često se susrećemo sa stereotipnim prikazima života s kućnim ljubimcima, poput ideja da su psi idealni za društvene osobe, ekstroverte i one koji vole rutinu, dok su mačke više za samostalnije, neovisnije, pa čak i ekstentrične ljude. Međutim, nisu samo psi i mačke kućni ljubimci, niti su ove predrasude uvijek daleko od istine. Taj izbor često nas definira više nego što to želimo priznati.
Naime, mnoga istraživanja potvrđuju kako ljubitelji pasa zaista imaju ekstrovertnu crtu osobnosti, dok su ljubitelji mačaka osjetljiviji i skloniji refleksiji te u neprestanoj potrazi za intelektualnim aktivnostima, daleko od društvenog žamora.
Ponekad nam je i samima teško razaznati zašto smo privučeni određenim ljubimcem, ali svaki ljubimac – bio on egzotična ptica, umiljati mačak ili društveni pas – nosi sa sobom cijeli paket karakteristika koje se itekako mogu povezati s nama, njihovim vlasnicima.
Terapija ili imidž?
Utjecaj ljubimaca na mentalno zdravlje znanstveno je dokazan. Studije potvrđuju da ljudi koji imaju pse imaju nižu razinu kortizola (hormona stresa) u tijelu i to nakon samo 15 minuta igre s njim. To govori o tome da životinje koje odabiremo kao kućne ljubimce ne možemo i ne smijemo promatrati isključivo kroz prizmu dodatka, iako mnogi često polaze upravo od toga.
Savršen dokaz su društvene mreže na kojima možete pronaći milijune profila kućnih ljubimaca ili hvalisanja s određenom pasminom ili općenito životinjom za koju sami smatramo da nam može donijeti više lajkova, određeni imidž ili čak statusni simbol. Također, ljubimci na taj način danas postaju virtualni ambasadori naših identiteta i reflektiraju naš životni stil i interese. Oni su poruka o tome tko smo i kako se želimo prikazati svijetu. No, trebamo se zapitati: biramo li ljubimca koji odgovara nama ili nas određena vrsta ljubimca privlači zbog imidža koji nosi?
Ljubimci kao ogledalo naših želja i nedostataka
Nekoliko studija otkrilo je zanimljive korelacije između vrste ljubimca i osobnih vrijednosti. Primjerice, neka istraživanja sugeriraju da vlasnici pasa češće biraju sigurnost i stabilnost, dok vlasnici mačaka naginju slobodi i samostalnosti.
Također, pokazalo se da oni koji biraju manje „konvencionalne“ ljubimce, poput glodavaca ili vodenih ljubimaca, često imaju veću potrebu za kontrolom, organizacijom i strukturom. Ta vrsta „analitičkog uma“ obično traži ljubimce s manje obaveza ili one koji omogućuju usklađivanje s njihovim užurbanim stilom života. Ova otkrića ukazuju na to da ljubimci, kao odraz naših vrijednosti i životnih stilova, ipak imaju utjecaj na to kako nas doživljavaju drugi, pa čak i kako doživljavamo sami sebe.
Autentičnost bez filtera
Iako su društveni stereotipi vezani za ljubimce možda neizbježni, a mnogi od njih i istiniti, najvažniji dio odnosa prema ljubimcima je taj osjećaj koji nam oni pružaju. Oni nas vode u onaj jednostavni prostor gdje je sve manje važno kako nas svijet percipira, a sve više kako se mi osjećamo sami sa sobom. Ljubimci nam pokazuju da je moguće voljeti potpuno bezuvjetno, bez očekivanja. To je istinska suština našeg odnosa s njima – boraviti u svijetu u kojem smo slobodni od etiketa, maski i filtera. Dok nam oni donose radost i društvo, mi postajemo autentičnija i bolja verzija sebe - i možda je upravo to ono što nas najviše definira.
U potrazi za odgovorom kako ljubimci koje biramo utječu na formiranje našeg identiteta, neminovno nailazimo na činjenicu da oni nisu samo nešto što će nam ispuniti dane, upotpuniti slobodno vrijeme ili donijeti radost u svakodnevicu. Važnije od toga što odabir ljubimca otkriva o nama je kako taj odabir obogaćuje naš život.
Stereotipi možda su neizbježni, ali naš ljubimac ne bi trebao biti još jedan dodatak u traženju identiteta. Naposljetku, ljubimci su tu da budu naše sigurno utočište. Čak i u svojoj tihoj prisutnosti, nude ljubav koja nema rok trajanja.
Izvor naslovne fotografije: Pexels