MENU

Kako likovi iz filmova i serija oblikuju današnju djecu?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. listopada 2024.

Da su ekrani privlačni djeci, nije nikakva novost, no koliki je utjecaj medija na djecu danas pitanje je koje zahtijeva veću pažnju i svjesno djelovanje.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. listopada 2024.

Kolika je sreća djeteta kada roditelji dozvole dodatne minute ispred tv ekrana ili mobitela znamo i sami iz doba vlastitog djetinjstva, ali i iz scenarija u kojima smo ti roditelji bili mi sami. Iako su ekrani djeci iznimno privlačni, trebamo biti svjesni kako živimo u doba u kojem je medijski utjecaj veći nego ikada.

Prema istraživanju Američke akademije za pedijatriju, prosječno dijete provodi oko sedam sati dnevno ispred ekrana, uključujući televiziju, filmove, videoigre i internet. Ta neprestana izloženost oblikuje dječje stavove o svijetu, društvenim ulogama i međuljudskim odnosima.

Izvor: Pexels

Utjecaj medija na ponašanje djece

Bilo da je riječ o junacima crtića, superherojima ili likovima iz popularnih serija, djeca vrlo rano usvajaju vrijednosti, ponašanja i obrasce razmišljanja koje im ti likovi prenose. S obzirom na to da su filmovi i serije postali neizostavni dio svakodnevice, važno je razumjeti kako ti medijski sadržaji oblikuju današnju djecu, te koje pozitivne i negativne posljedice mogu imati. Dodatno, današnja dostupnost streaming platformi poput Netflixa i YouTubea, djeci omogućuje gotovo neograničen pristup sadržajima, što dodatno pojačava utjecaj medijskih likova.

Stručnjaci iz područja razvojne psihologije ističu kako djeca već u dobi od 2 do 5 godina upijaju vizualne informacije, što znači da likovi iz filmova i serija postaju modeli njihova ponašanja. Stoga, kada su likovi prikazani kao empatični i hrabri, djeca su sklona razvijanju istih osobina. S druge strane, negativni prikazi ili agresivni modeli ponašanja mogu rezultirati povećanjem agresivnosti i nasilnih stavova kod djece i mladih.

Izvor: Unsplash

Je li baš sve tako crno?

U svemu u životu postoji crno-bijela perspektiva, ali ponekad je zaista dobro dodati malo šarenila i zagrebati dublje ispod površine. Tako je i u ovom slučaju. Iako je medijski utjecaj velik, a korištenje tehnologije ima brojne štetne učinke, u medijima postoje likovi koji itekako mogu potaknuti razvoj dobrih vrijednosti i pozitivan utjecaj na djecu i njihovo ponašanje. Primjerice, uz edukativne programe djeca mogu naučiti puno o empatiji, toleranciji, suradnji i poštovanju prema različitostima, a kroz likove u crtanim filmovima poput Paw Patrol, djeca razvijaju osjećaj zajedništva i važnost pomaganja drugima.

Iako mnogi kažu kako današnja djeca nemaju priliku uživati u kvalitetnim crtanim filmovima kao što su to imale prijašnje generacije, važno je istaknuti neke crtane filmove poput Snježnog kraljevstva u kojem se skriva mnogo više od tipičnog sadržaja za djevojčice koje vole princeze, bajke i sve te girly stvarčice. Snježno kraljevstvo (engl. Frozen) je crtani film koji je postigao globalni uspjeh i to ne samo zbog svog vizualnog dijela ili lijepih pjesama. Njegova priča, likovi i poruke duboko rezoniraju s djevojčicama diljem svijeta, pružajući im modele s kojima se mogu poistovjetiti i od kojih mogu učiti. Kroz samoprihvaćanje, hrabrost i snagu, Elsa i Anna oblikuju percepciju o tome što znači biti snažna, neovisna i empatična djevojčica. Također, ovaj film pomaže djevojčicama razviti emocionalnu inteligenciju, prihvatiti svoju autentičnost i naučiti da su obiteljski i prijateljski odnosi jednako vrijedni kao romantične veze. U društvu koje često nameće stroge standarde ponašanja i ljepote, Snježno kraljevstvo nudi osvježavajuće lekcije o individualnosti, snazi i ljubavi.

Isto tako, likovi poput Hermione Granger iz filma Harry Potter, potiču djecu da cijene znanje, obrazovanje i intelektualnu snagu te pokazuju da se uspjeh itekako može postići kroz marljivost, upornost i hrabrost, bez oslanjanja na fizičku snagu ili vanjski izgled.

Izvor: Unsplash

Medijska pismenost kao važna stavka u odgoju

Od malih nogu i prvih dodira djeteta s tehnologijom i ekranima, važno je u odgoj uključiti razvijanje kritičkog pristupa prema sadržajima koje gledaju.

Medijska pismenost je ključna kako bi djeca mogla prepoznati manipulativne poruke, razumjeti razliku između fikcije i stvarnosti te razviti zdrave stavove prema sebi i drugima. Osim toga, od velike je važnosti provoditi zajedno vrijeme pred ekranom jer tijekom toga imamo priliku s djecom razgovarati o svemu što vidimo i omogućiti ima da postavljaju pitanja te raspravljaju o stereotipima.

Izvor: Unsplash

Mediji danas više nego ikada predstavljaju snažan alat za oblikovanje budućih generacija, ali odgovornost je na odraslima da im pomognu kritički razumjeti svijet prikazan na ekranu i prepoznati stvarne životne situacije, kao i ispravne vrijednosti koje će im pomoći u odrastanju te kretanju kroz svaki životni period.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#DJECA #MAJČINSTVO #DJETINJSTVO #MEDIJI #RAZBIJAMOSTEREOTIPE #STEREOTIPI #UTJECAJ MEDIJA

Preporučeni sadržaj