Naravno, za rad na ljubavnom odnosu postoji više načina, od kojih je najočitiji onaj da potražimo stručnu pomoć, odnosno odaberemo odlazak kod bračnog/partnerskog terapeuta. I to je uvijek dobra ideja jer nam može dati drugačiju perspektivu na naš odnos, može nas ohrabriti da jasno kažemo što nas muči, ali i da naučimo kako slušati i uistinu čuti drugu stranu.
No, prije tog koraka, pokušajmo nekoliko stvari sami, kod kuće, koje bi nam mogle osvježiti vezu i ojačati međusobnu povezanost.
Razgovor
Prva stvar koju uvijek možemo sami napraviti jest - razgovarati. Ovo je savjet na koji često nailazimo, pa i mi ga Mamageru nerijetko spominjemo. Razlog je jednostavan - otvoreni razgovor s partnerom pomoći će nam osvijestiti problem, priznati jedno drugome da nešto nedostaje i osmisliti načine koji odgovaraju i jednom i drugom za zajednički cilj - ispunjavajuću vezu.
Zajedničko vrijeme
Kad smo si priznali da smo malo zapeli u vezi, pokušajmo je zajedno i popraviti. Jedan od prijedloga jest uvođenje takozvanog “date nightea”, odnosno kvalitetno provedenog zajedničkog vremena, bez prekidanja, vremena u kojem smo apsolutno posvećeni jedno drugome. Intezitet tih dejtova je individualan, ovisi o obavezama i može varirati od jednom tjedno do jednom mjesečno.
Dobra je ideja da svaki dejt osmisli druga strana - bez da partneru(ici) kaže gdje se ide. Samo se najavi datum, eventualno daju neke potrebne informacije (kako se odjenuti, koliko će trajati, treba li se voziti do destinacije i sl.) i na taj se način pokaže drugoj strani da se trudimo. To može biti večera, zajednička masaža, ručak usred radnog dana, odlazak u kino, partija tenisa, koncert…
Važno je potruditi se, posvetiti se jedno drugome i osvijestiti važnost zajednički provedenog vremena bez distrakcija.
Izlazak iz komfor zone
Drugi je način da zajedno probamo neki isti hobi. Zajedno izađimo iz svoje zone komfora tako što ćemo se okušati u nekim potpuno novim stvarima, pa i na taj način otkriti nove i divne aspekte svoje veze. To može biti svašta - od nečeg ekstremnog poput skoka padobranom ili bungee jumpinga, pa do nečeg tako jednostavnog kao što su zajednički satovi kuhanja, book club ili učenje novog stranog jezika.
Um početnika
Naime, kad odlučimo naučiti nešto novo, ulazimo u ono što se naziva “umom početnika”, to je stanje u kojem priznajemo da smo novi u nečem, u nekoj aktivnosti, vještini ili načinu razmišljanja i postajemo otvoreniji, fleksibilniji i kreativniji.
Ti pozitivni atributi mogu se proširiti i na našu vezu, postajemo znatiželjniji, manje osuđujemo i spremniji smo učiti više jedni o drugome. Novina nepoznate situacije omogućava obnovljenu, osvježenu perspektivu koja se može proširiti na način na koji gledamo jedno na drugo.
Zajedničko putovanje
Još jedan način je i zajedničko putovanje. To može biti weekend getaway, city break ili konkretno, dulje putovanje, ovisno o našim mogućnostima, slobodnom vremenu i financijama. No, što god izabrali, zajedničko putovanje dobar je način da se ponovno povežemo, da probudimo intimnost i ostvarimo nove zajedničke uspomene.
Sva ta nova iskustva mogu nas potaknuti da i dalje, nakon povratka u svakodnevicu, zajedno nastavimo njegovati prisnost kakvu smo imali tijekom putovanja.
Izvor naslovne fotografije: Pexels