Možda ste već zaboravili sve vezano uz to kako je imati malu bebu ili ste tek ostavili najteži period iza sebe, no smiješi vam se novi baby scenarij? Ako vam stiže nova beba, vrijeme je da svoje dijete pripremite na dolazak prinove u obitelj.
Budući da je dolazak bebe u obitelj, bez obzira koja ona bila po redu, zahtjevna i kompleksna situacija koja zahtijeva dobru organizaciju i podršku na svim poljima, djeca također moraju biti uključena i pokušati razumjeti što se događa. Pomognite i sebi i njima te ih na vrijeme pripremite na sve to što slijedi. Korake i savjete za dobru pripremu istražite u nastavku.
Uvod u obiteljski promjenu
Kad pripremamo dijete na dolazak prinove, to je zapravo puno više od običnog objašnjenja o bebici koja stiže. Radi se o tome da jedan mali svijet koji već ima određenu strukturu i rutine odjednom postaje dijelom veće priče, a ljubomora, nesigurnost i prilagodba samo su neki od izazova s kojima se obitelji susreću.
Iako smo skloni maštati o scenama koje pomalo nalikuju na one iz romantičnih filmova u kojima se obitelj grli, a starije dijete odmah zavoli novorođenče dok su svi sretni i uzbuđeni, stvarnost je takva da majka prolazi postporođajnu fazu u kojoj hormoni i dalje luduju, tijelo joj je iscrpljeno od trudnoće i poroda, a već se mora suočiti sa svim novim ulogama i obavezama.
Očevi su najčešće zbunjeni i nastoje uskočiti na traku brzih promjena koje su odjednom stigle, a starija djeca nisu sigurna kako si točno objasniti što se upravo događa, čak iako ste prethodno puno pričali s njima o tome. Dakle, ružičasti filter možete u ovim situacijama pronaći samo na Instagramu, a u stvarnosti ćete najčešće naići na različite (često negativne) reakcije djeteta na dolazak novog člana.
Koraci za pripremu djeteta na dolazak bebe
Kada govorimo o konkretnim načinima na koje možete izvući najbolje iz cijele situacije, važno je najprije pokušati stvoriti osjećaj uključenosti starijeg djeteta i dati mu konkretnu ulogu. Naime, djeca trebaju osjećaj pripadnosti u procesu dolaska novog člana obitelji. S time praktički možete krenuti već od perioda trudnoće i pripreme na dolazak djeteta. Dopustite im da izraze svoje mišljenje i sudjeluju u odabiru boja i detalja za uređenje kutka u kojem će novorođenče boraviti, neka zajedno s vama pripremaju robicu i pune ladice sa baby stvarima. Pokažite im da vam je njihovo mišljenje važno i da ćete ga rado uvažiti.
Također, osjećaj odgovornosti može pomoći djeci da se osjećaju važnima. Objasnite im da su oni stariji brat ili sestra i da je od velike važnosti i časti imati titulu najbolje starije sestre koja je zaštitnica ili velikog brata koji u svemu usmjerava i pomaže. Ulogu odaberite ovisno o tome što će ih motivirati da dolazak prinove dožive kao priliku za rast i doprinos u kojem je njihova zadaća također jako važna.
Pokušajte izbjegavati ružičaste scenarije i isključiti nerealna očekivanja. Ako ćete ih uvjeravati kako će sve biti savršeno, divno i krasno od samog početka kada beba stigne, mogli bi se jako razočarati. Umjesto toga, budite realni i objasnite djetetu kako izgledaju situacije kada novorođenče stigne u svoj novi dom. Objasnite mu da se s bebom neće moći odmah igrati i družiti na način na koji dijete to možda očekuje.
Stvaranje nove obiteljske tradicije
Rutina s novim članom obitelji se tek treba stvoriti, zato je ovo idealna prilika za zajedničko stvaranje novih obiteljskih tradicija i rituala. Kako biste ugodili i sebi i djeci, pokušajte organizirati vrijeme tako da odvojite makar 15 minuta dnevno za self-care rituale, jednako kao i za individualno druženje sa starijim djetetom. Na taj način ćete direktno utjecati na održavanje postojećeg odnosa, ali i emotivne povezanosti s djecom.
Iako će vam hormoni i dalje biti u disbalansu i nećete odmah moći ponašati se i djelovati kao prije trudnoće, pokušajte si osvijestiti važnost razgovora o emocijama sa svim članovima obitelji. Pitajte dijete kako se osjeća nakon dolaska bebe i dopustite mu da bude iskreno. Ako se žali na bebu ili izražava ljutnju, budite otvoreni i puni razumijevanja. Prihvaćanjem tih emocija, umjesto odbacivanja, pomažete djetetu da ih prihvati kao normalan dio iskustva. Recite mu da razumijete da mu je sada teško, ali da je to privremeno i da će doći razdoblje kada će stvari ići puno lakše u budućnosti.
Najčešći i najizraženiji osjećaj koji starija braća i sestre imaju nakon dolaska prinove u obitelj je ljubomora. Ona je zapravo prirodna i korisna emocija koja pomaže djetetu da izrazi strah od promjene i prilagodi se nastaloj situaciji. Pokažite djetetu i objasnite mu da ljubomora nije neprijatelj te postavite stvari na način da je to prilika za dodatno zbližavanje. Kada dijeterazvije osjećaj sigurnosti i svoje nove uloge u obitelji, ljubomora će postupno postati manje izražena, a odnos s bebom može se također razviti u pozitivnom i prirodnom smjeru.
Dolazak novog člana obitelji je jedan od najposebnijih i najljepših trenutaka u životu svakog člana obitelji, ali je istovremeno i najstresniji i najteži. Promjene s kojima se svatko suočava na svoj način i u skladu sa svojom ulogom su vrlo teške i zahtjevne, ali zato je dobra priprema zlata vrijedna.
Pripremiti starije dijete za dolazak bebe znači izgraditi realna očekivanja, razgovarati o osjećajima, prihvatiti ljubomoru kao dio procesa i njegovati povezanost između članova obitelji. Ne upadajte u zamku pritiska da morate sve učiniti savršeno – dovoljno je biti prisutan, pružiti podršku i dozvoliti svakom članu obitelji da izrazi svoje osjećaje. Na kraju, to je najbolji način da obitelj raste, ne samo u broju, već i u ljubavi.
Izvor naslovne fotografije: Pexels