Kad se rodi, bebi je najpotrebnija mama. Koliko puta ste čuli ovu ili sličnu rečenicu? Tate bi mogli pomisliti da su oni u cijeloj situaciji nebitni i da mogu mirno sa strane čekati dan kada dijete ne krene na nogomet ili balet pa da onda krene njegova uloga – da ih vozi na treninge. Karikiramo, naravno. Ali ovim primjerom želimo pokazati koliko je pogrešan narativ u kojem se oca izbacuje iz početne jednadžbe.
Da, ako majka odluči dojiti dijete, tata tu ne može baš puno pomoći, ali briga oko novorođenčeta je daleko više od ”prikači ga na sisu i hrani”. I s tek rođenom bebom i tata, jednako kao i mama, može raditi na povezanosti, privrženosti i upoznavanju.
Bebi i očev miris može biti poznat, kao i ton njegovog glasa, ne samo majčin.
Prije i netom nakon rođenja
S bebom se možete početi povezivati i prije nego što se rodi, dok je još u maternici. Podaci pokazuju da dijete može čuti neke zvukove izvana već u 18. tjednu trudnoće. Između šestog i sedmog mjeseca, beba može jasno čuti glasove koji dolaze izvana, tako da, ako se želite povezati s bebom, pričajte i pjevajte ženinom trbuhu, koliko vam god to smiješno izgledalo ili zvučalo.
Drugi važan moment je kontakt dodirom kože na kožu, što je prije moguće, nakon samog rođenja djeteta. Ako ste onaj otac koji želi biti na porođaju, možete iskoristiti tu situaciju da nakon što beba bude stavljena na mamu iskoristite dio tog vremena da i vi primate dijete, ali na svoju golu kožu.
Istina, cijelo iskustvo poroda može biti kaotično samo po sebi pa ako za to ne bude vremena tada u rađaoni, ne očajavajte, ali svakako prakticirajte maženje s bebom kožom na kožu u nadolazećim danima, kad se mama i beba vrate iz bolnice. Kontakt kože na kožu pomaže u reguliranju tjelesne temperature djeteta, rada srca te disanja, a i pruža vašoj bebi osjećaj sigurnosti.
Na videu ispod su i neke masaže koje su bebi ugodne, a vama će pomoći da se s njom dodatno povežete.
Vrijeme za igru dođe uskoro
Puno se očeva nekako prirodno dosta distancira tih prvih nekoliko mjeseci bebinog života, misleći da je bebi tada potrebna samo mama i sisa, ali to je opasan i pogrešan stav. Jer ako se na samom početku previše distancirate, teško da ćete uspjeti nadoknaditi propušteno. Bitno je potruditi se da beba može prepoznati tatu, kao i mamu. Vaša uloga ne počne onda kada je beba dovoljno velika da se igra, već puno ranije. Ipak, u toj nekoj dobi, od šest mjeseci nadalje, shvatit ćete da će vam bonding time puno lakše i prirodnije doći. Tu na tapetu dolaze one igre kada bebu vrtite po sobi i glumite da je ona mali avion, škakljanje, dizanje djeteta u zrak i prema dolje – takozvane razigrane igre.
Ova vrsta igre, koja je brza, energična i pomalo rizična, pojačava oslobađanje oksitocina, dopamina i beta-endorfina. To znači da bebe i njihovi tate dobivaju pravi nalet hormona povezivanja i ljubavi (a mama dobije mini srčani jer tata prenaglo digne bebu u zrak).
Ovi "hormoni ljubavi" pomažu u stvaranju emocionalne veze koja je temelj snažne i trajne ljubavi prema djetetu, kao i djetetovog emocionalnog razvoja od prvih dana. Kada se tata od početka poveže s bebom, to joj daje osjećaj sigurnosti i povjerenja. Tu su naravno i one “male stvari”, poput mijenjanja pelena, kupanja, presvlačenja. U tim trenucima savjetujemo da pričate s bebom ili da joj pjevate. Bitno je samo da vas beba čuje i da nauči prepoznati vaš glas. Zato je poželjno i da joj čitate, da joj samo prepričavate svoj dan kada vam je u naručju, pjevate uspavanke.
Kontakt licem u lice je također bitan. Bebe vole te igre i privlače ih vaša lica. Položite bebu na deku, nagnite se blizu i oponašajte njezine izraze lica.
Vaše male rutine
Dijete voli rutinu i što je prije uspostavite, to će vam općenito biti lakše. Rutinu možete iskoristiti i za povezivanje s djetetom. Hoće li to biti čitanje priče ili pjevanje uspavanke svaku noć prije spavanja, popodnevni spavanac na vašim prsima ili kratka igra nakon ručka, na vama je. Samo se potrudite stvoriti neku rutinu koja će biti samo vaša i bebina.
U početku će možda biti izazovno jer svaka nova uloga traži period prilagodbe, ali nemojte odustajati. Vaša beba, a i vaša partnerica, trebaju vas uz sebe. Od prvog dana.
Od kolijevke do adolescencije
Djeca koja imaju pozitivan odnos s očevima od najmlađih dana, često zadržavaju bliskost i u adolescenciji i odrasloj dobi, što doprinosi zdravim odnosima na duge staze i lakše „preživljavanje“ kriza koje su neizbježne u pubertetu. Isto tako, djeca koja imaju jaku povezanost o očevima imaju i veće šanse za pozitivan psihosocijalni razvoj. Takva djeca često razvijaju bolje socijalne vještine, lakše komuniciraju s drugima i bolje se nose sa stresom.
Sve ono što radite kako biste se povezali s bebom od najranijih dana, utječe na ono kako se dijete razvija, raste i kako vi kao obitelj funkcionirate. Jer kako smo i rekli, iznimno je bitno da budete uz svoje dijete i radite na povezanosti čim se rodi. A vaša predanost tome bit će istovremeno i najbolja podrška koju možete pružiti vašoj partnerici.
Izvor naslove fotografije: Pexels