MENU

Kako učiti djecu da bolje uče?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 22. listopada 2024.

Primjećujete li da vam djeca imaju sve manje pažnje i da im je teško pratiti i izvršavati školske izazove? Današnji svijet zahtjeva drugačije načine učenja, a o svemu tome popričale smo s Mamager stručnjakinjama za obrazovanje i učenje.

dijete koristi abakus
Autor: Ivana Radić Objavljeno: 22. listopada 2024.

Zamislite školu koja stavlja fokus na praktične vještine i kreativno razmišljanje, umjesto na puko memoriranje činjenica. E pa upravo ste zamislile školu Malac genijalac koja se bavi edukacijom djece od 3 do 17 godina i mogla bi postati ključna stavka koja mijenja način na koji djeca uče.

Izvor: Malac genijalac

Jesu li vaši klinci uzbuđeni, sretni i radoznali na sam spomen škole ili preokrenu očima, promijene izraz lica i duboko izdahnu kao da im je 70 godina i umorni su od života? Nažalost, bojimo se da većina klinaca pripada drugoj kategoriji. Ipak, u svijetu obrazovanja postoji jedna odlična inicijativa o kojoj smo odlučile saznati više, a to je međunarodna škola Malac genijalac koja mijenja obrazovni sustav i u središte stavlja bitnije stvari od “bubanja činjenica napamet”. Svojim inovativnim pristupom u prvi plan stavlja razvoj pažnje, koncentracije, vizualizacije te logičko i analitičko razmišljanja djece. 

Ciljevi škole Malac genijalac prvenstveno se fokusiraju na razvoj intelektualnih vještina i kognitivnih sposobnosti kod djece i mladih što im omogućuje uspjeh u svim obrazovnim područjima, ali i uči djecu kako naučeno koristiti u svakodnevnom životu. Da, napokon smo pronašli program koji cilja na ono praktično, a ne samo teoriju!

U Hrvatskoj trenutno postoji 20 škola koje su dio Malac genijalac franšize. Neki od programa koje škola nudi su Numicon, Malac sveznalac, Mentalna aritmetika, Super um te Slagalica uma, a za potrebe ovog članka, imale smo čast popričati s autoricama programa Slagalica uma, Dorom Radl Ćućić, univ. spec. oec. i Ljubicom Stantić, dipl. oec., iz Osijeka. 

Izvor: Malac genijalac

Malo o Slagalici

Kako nam pričaju Dora i Ljubica, program "Slagalica uma" usmjeren je na osamostaljivanje djece u procesu učenja i savladavanju vještina dobrog i kvalitetnog organiziranja. Kroz slagalicu uma, djeca postižu veću razinu samopouzdanja, bolje pamte i značajno napreduju u školskim izazovima. 

„Cilj programa je savladavanje umijeća koje podrazumijeva shvaćanje onog važnog i prioritetnog u životu i radu. Ostvarenjem navedenog cilja razvijaju se sposobnosti kreativnog razmišljanja, kritičkog vrednovanja i samopouzdanja uz podizanje općeg uspjeha iz većine predmeta.“ 

Slagalica uma gradi navike učenja, koje su djeci potrebne, ne samo u školi, već i izvan nje. Tu su još i programi koji djecu uče kako bolje opažati, promatrati, razvijati i hraniti kreativnost, ali i kako mentalno računati i koristiti abakus, drevni alat za računanje koji pomaže razviti sposobnost rješavanja aritmetičkih operacija u glavi. 

Izvor: Pexels

Zanimljivo je da ovaj proces istovremeno jača obje hemisfere mozga, poboljšavajući time koncentraciju, brzinu, pamćenje i logičko zaključivanje. Svi programi koje škola nudi potiču strpljenje, preciznost i samopouzdanje kod djece. 

Obrazovanje je ključ

Bitno je shvatiti da je obrazovanje ono što pokreće društvo i da je bitno od malih nogu učiti djecu kako pravilno učiti jer sve kreće od početka. Nije dovoljno poticati mlade da završe fakultete ili da “nabubaju napamet” gradivo samo da bi prošli ispit. Bitno je pravilno ih motivirati od početka. A kada pričamo o motivaciji, Dora i Ljubica imaju važan savjet za sve roditelje. 

„Savjet za roditelje bio bi da podrže interes djece, potiču ih na postavljanje pitanja i istraživanje te da ne pritišću djecu na učenje, već da ih ohrabre kroz pozitivne povratne informacije i primjere iz vlastitog iskustva. Djecu treba poticati na samostalnost u učenju i izvršavanju drugih aktivnosti. Roditelji su često u strahu da djeca nešto ne pogriješe ili dobiju lošu ocjenu, a time djetetu onemogućuju da uči iz svojih iskustava i samo uvidi gdje ima prostora za osobni napredak“. 

Nekada treba djeci dopustiti da kiksaju, da ne budu savršeni, da nauče na vlastitim greškama i iskustvima.

Autorice dodaju i kako je važno stvoriti za djecu okruženje u kojem je učenje zabavno i relevantno za njih, ali i objasniti im zašto je učenje važno i primjenjivo u stvarnom životu

Naravno, u razgovoru smo se dotakle i vječnog problema današnje generacije, a to je smanjena pažnja.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Malac Genijalac Zagreb (@malacgenijalaczagreb)

Drugačije okruženje znači i drugačije učenje

Današnja djeca odrastaju u svijetu koji je po mnogočemu drugačiji od svijeta u kojem su odrastali njihovi roditelji. Brze informacije i tehnologija često smanjuju dječju sposobnost da se usredotoče na zadatke i zato je bitno da roditelji imaju objektivna očekivanja i razumijevanja za svijet u kojem odrastaju i uče njihova djeca. 

Zato je bitno razviti emocionalnu inteligenciju kod djece i potaknuti ih na stvaranje zdravih navika učenja. 

„Roditelji i nastavnici trebaju raditi na uspostavljanju rutine koja uključuje redovite pauze i ravnotežu između digitalnih i fizičkih aktivnosti. S vremenom smo uvidjeli kako roditelji često žele brza rješenja kada su u pitanju njihova djeca, iako tako nešto ne postoji i uvijek je potrebno vremena da bi se došlo do željenih ciljeva.“

Izvor: Pexels

Obrazovanje budućnosti

Djeca su budući odrasli, obrazovani ljudi, koji su temelj inovacija, ekonomskog rasta i društvenog napretka. Obrazovanje će u budućnosti imati samo još veću ulogu, posebno zbog brzih tehnoloških promjena. Prilagodljivost i kontinuirano učenje bit će presudni za uspjeh. Upravo iz tog razloga, Radl Ćućić i Stantić ističu kako bi se obrazovanje trebalo orijentirati na praktične vještine i kreativno razmišljanje, umjesto isključivo na memoriranje činjenica

„Uvođenje više projektne nastave, timskog rada i individualiziranih pristupa učenju može pomoći djeci da razviju ključne vještine kao što su kritičko razmišljanje, rješavanje problema i inovativnost. Također, bolja integracija tehnologije u nastavu može djeci olakšati učenje i pomoći im da se pripreme za buduće izazove.“

Ako vas zanima više o školi, možete posjetiti njihove web stranice i provjeriti nalaze li se i u vašem gradu. Možda je baš Malac genijalac savršena izvanškolska aktivnost koju već dugo tražite za vašu djecu. 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#UČENJE #DJECA #ODGOJ #EDUKACIJA

Preporučeni sadržaj