Ako se često uloviš kako sjediš za laptopom, kava ti je mlaka jer si se već četiri puta ustala pogledati gdje su ti papiri, dok mailovi iskaču kao popcorn, a tvoj um kao da se rasplinuo u magli.
Ako ne znaš jesi li zaboravila platiti račun, zakazala sastanak ili samo imaš loš dan, to nije samo panika, iscrpljenost, ni PMS. To je nešto suptilnije – tiše, ali jednako razorno. Zove se perimenopauza.

Onda kad se od tebe očekuje da budeš istovremeno i CEO i supermama, teško je priznati da se nešto mijenja, a još teže je usporiti. Ali možda je upravo to ključno. Jer kad naučiš prepoznati te nijanse u vlastitom tijelu i umu, kad uskladiš svoj ritam s ciklusom koji se događa iznutra, ne samo da preživljavaš, već napreduješ.
Ako se pitaš kako izgraditi život koji radi za tebe, a ne protiv tebe i dok maštaš o tome kako ostati svoja uz ovakve promjene i poslovne izazove, čitaj dalje.

Usamljenost u biznisu
U poduzetništvu, često smo suočene s osjećajem usamljenosti. Ponekad ti osjećaji nemaju jasno definirane uzroke. Može nas preplaviti nervoza, nesigurnost ili jednostavno osjećaj da nešto nije u redu, a da ne možemo točno odrediti što. To su trenuci kada trebamo stati, osvrnuti se i zapitati se – odakle dolazi sve to?
Odgovor je često unutar nas. Emocije koje nosimo, dolaze iz naših tijela i naših misli, a mnogi od tih osjećaja mogu biti povezani s hormonskim promjenama uslijed perimenopauze. To je razdoblje u kojem hormonske promjene mogu postati nevidljivi izvor zbunjujućih emocija i stresa.
Perimenopauza dolazi tako tiho da često nismo svjesne kad i kako ulazimo u nju. Može se manifestirati kroz promjene u raspoloženju, energije, ali i kroz osjetljivost na stresne situacije u poslovnom i privatnom životu. Svi ti izazovi, bili oni fizički ili emocionalni, mogu biti adresirani promjenom našeg unutarnjeg ritma i uvjerenja.

Hormoni: Nevidljivi CEO tvog raspoloženja
Idealno bi bilo da planiramo poslovne i privatne obaveze u skladu s nama, s našim trenutnim životnim razdobljem, kao i s prirodnim ritmom godišnjih doba, blagdana i mjesečnih ciklusa.
Kao žene, jednostavno nismo uvijek jednako produktivne tijekom cijelog dana, niti jednako energične kroz cijeli mjesec. Hormoni igraju veliku ulogu u tome kako se osjećamo i kako funkcioniramo u svakodnevnom životu.

Pa, kako si konkretno pomoći?
- Uz prilagodbu vlastitom ritmu i prepoznavanje onih trenutaka kad smo na vrhuncu svoje energije, možemo promijeniti svoju učinkovitost.
- Razmislite o kreiranju vlastitog radnog tempa koji prati vaš osobni ciklus i hormonske promjene.
- Uvedite trenutke odmora kad osjetite pad energije i iskoristite faze kad ste na vrhuncu snage za najzahtjevnije poslovne izazove.
- Ako se nalazite u perimenopauzi, razgovor sa stručnjakom može vam pomoći da bolje razumijete svoje tijelo i da se prilagodite promjenama na najbolji mogući način.

I to nas dovodi do toga da kad uskladite svoj ritam života s promjenama kroz koje prolazite, fizičke i emocionalne, otkrit ćete novu razinu ravnoteže i produktivnosti. Vaša energija bit će usmjerena tamo gdje treba, osjećat ćete se povezanije sa sobom i bit ćete spremne za nove izazove – u poduzetništvu i životu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels