Kada sam tek uselila u stan, bio je samo mala hrpica bijelih zidova s puno vrata i malo namještaja. Sterilno i jednolično, ali odmah sam znala da mi se baš to sviđa jer sam ga gledala kao na prazno slikarsko platno na koje ću nabacati svega i svačega. Tako je i bilo.

Moj ukus što se tiče interijera nije baš za svakoga. Ne znam ni kako bih ga nazvala - vjerojatno neka grana eklektike povezana s ljubavlju prema buvljacima i Hreliću. Dakle, ni jedan komad namještaja u mom stanu nije nov (osim kreveta). A na većini sam sama radila neke preinake.
Ali - sve u svemu, kada mi u stan dođu gosti, gotovo svi kažu da je slatko, cozy i da se točno vidi da ja živim u tom stanu, a za mene nema boljeg komplimenta od tog. Iako moje sposobnosti uređenja nisu pretjerano popularne i vjerojatno se nikada ne bi našle u popularnim časopisima o dizajnu interijera, meni se dopadaju. Najvažnije mi je da se kod kuće osjećam ugodno i da osjećam da je prostor u kojem boravim moj dom (iako se ovdje radi o najmu stana).
Uglavnom, možda vam ove ideje neće biti od neke velike koristi, ali možda vas inspiriraju na promjenu ili na neki mini DIY projekt koji će vas zabaviti i razveseliti.
Nemojte se opterećivati onime što je moderno, uređujte prostor po svom i uživajte. Ne moramo svi imati domove kao iz IKEA kataloga. Nego, da se bacimo mi na moje iskustvo „sam svoj majstor“.
Plant wall
Kad bih vam mogla predložiti samo jednu stvar, bio bi to plan wall. Pronađite neki zid ili dio zida u stanu koji vam je praznjikav, ali do kojeg dolazi barem malo svjetlosti. Uzmite u ruke bušilicu, tiple, vijke, nosače, police i krenite. Trebat će vam i libela (vaser vaga) i nešto preciznosti (meni je u mom slučaju trebao i moj dečko, barem na prve dvije police). Uglavnom, pripazite kakav je zid kod odabira, da nije gips ili knauf nego čvršći zid.
Postupak:
Prisloni policu na zid i olovkom označi gdje ćeš bušiti rupe za nosače. I koristi libelu.
- Za beton ili ciglu - koristi tiplu za beton i burgiju za beton.
- Za drveni zid - možda ti ne trebaju tiple, samo vijci.
I sad bušenje rupa. Odaberi pravilan svrdlo (burgiju) prema veličini tiple na bušilici. Dubina rupe neka bude malo duža od tiple. U rupu stavi tiplu i potuci čekićem ako treba pa vijcima učvrsti nosače u tiple s pomoću odvijača. Ako polica ide na nosače, samo je nasloni i pričvrsti vijcima (ako treba).
Postavite tako par polica jednu ispod druge (ostavi između njih dovoljno mjesta, jer biljke će i rasti). I sad dolazi najbolji dio – odaberi neke fora ukrasne tegle i postavi biljke po policama. Neka sve police budu prepune biljaka i na taj način ćete dobiti svoj plant wall. On je prva stvar koju svi primijete kad uđu u prostoriju, a i meni osobno skoro najdraži dio stana.
A i biljke su dobre za zdravlje (ali ne zaboravite da su i to ljubimci novog doba, pa o njima treba i brinuti).
Ukrasi zidove
Moja najveća noćna mora su bijeli i prazni zidovi. Tako da u mom stanu nećete vidjeti ni jedan prazan zid. Za neke psihodelično, za mene ugodno. Dakle, još jedna fora koju možete ubaciti u stan je i zid pun slika, postera, plakata, fotografija. Možete vi biti klasični pa staviti jednu ili dvije na svaki, ali puno je jači statement kad na jedna zid bacite sve, jednu do druge. Svakako predlažem da kod roditelja ili bake i djedova u stanu potražite starinske slike s “baroknim” okvirima. Na Hreliću su oko 30 eura. Provjereno. Kod bake su možda besplatni.
Isto tako, ako imate veći stan, možete se poigrati i s trendom o kojem sam već pisala, color drenching. Isto jako podiže prostor.
Dodaj malo boje
Još jedna stvar koju sam radila je bila i bojanje random sitnica u stanu. Dakle, u kupaonici sam sve držače za ručnike obojala u rozo, utičnice u narančastu, a ručke na kuhinjskim ormarima su mi crvene. Ti detalji koje tako "umočim u neku boju" uvijek se slažu s nečim u prostoriji da nisu baš kao prst u oko. Isto tako, ako imate stol u blagovaonici ili dnevnom boravku, zašto noge stola ne bi bile u nekoj drugoj boji?
Isto tako, možete dodati neke zastore za prozore u boji. Tri neutralna i jedan u boji ili drugog materijala – igrajte se. Kod mene je to baršunasto zeleni dekor na samo jednom prozoru.
Detalji koji iskaču iz kutije
Ako već niste za ovo – bojanje, bušenje i slično, uvijek možete, kao i ja, nabaviti neki šareni tepih. Ja u stanu imam dva komada u obliku tratinčice. U svakom slučaju, podigne prostor, ali i daje mu karakter, puno više neko neki Insta worthy jednobojni tepih.
Isto tako, možda imam cijeli zid polica za biljke, ali zamislite sad, nemam ni jednu za knjige kojih imam skoro 200 (broj raste). Sve knjige stoje na podu i naslagane su jedna do druge u velike stupove (na kojima čvrsto stoji gramofon).
Imam ja još milijun ideja u glavi, koje čekaju bolje dane (ili veće stanove) jer u postojećih 30 kvadrata ne mogu više utrpati sve što bih možda htjela.
I jasno mi je da vjerojatno nećete uzeti baš sve ove ideje, jer ako ih iskoristite sve, stan bi vam mogao izgledati kao čušpajz (kao što je to, pretpostavljate, u mom slučaju). Ali samo nemojte živjeti u sterilnim stanovima ili kućama u kojima se ni na jednoj polici, ni na jednom zidu, ne vidi dio vas ili neka vaša uspomena. Bez veze je tako. Dajte dio sebe u uređenje.
Izvor: Pexels