U Hrvatskoj je za jednu od četiri žene porod traumatično iskustvo. Iako se o tome rijetko govori, posljedice traumatičnog poroda mogu biti duboke i dugotrajne, ne samo za majku, već i za njezin odnos s djetetom te za cjelokupnu obiteljsku dinamiku.
U sklopu savjetovališta za roditelje OK roditelj pokreće se psihoterapijska grupa za žene koje su se bilo kad tijekom trudnoće, porođaja ili postpartuma osjećale prestrašeno, bespomoćno, bez kontrole, poniženo, zanemareno, nepoštovano ili zlostavljano.
Cilj grupe je pružiti stručnu podršku u sigurnom okruženju, kako bi žene proradile svoja iskustva i započele proces oporavka. Grupu će voditi psihologinja i edukantica psihoterapije, Iva Gospodnetić.
Trauma koja traje i nakon poroda
Traumatičan porod može ostaviti dubok trag, ne samo na mentalno i fizičko zdravlje žene nego i na njezin odnos s djetetom i svakodnevno funkcioniranje u majčinskoj ulozi. Žene se nakon takvog iskustva često bore s anksioznošću, depresijom, osjećajem srama, nesanicom i noćnim morama. Neke razviju i strah od buduće trudnoće i poroda.
Fizički oporavak može biti otežan ako su prisutne posljedice poput dugotrajne boli, oštećenja tkiva ili problema s inkontinencijom. Takvi simptomi dodatno opterećuju psihičko zdravlje i svakodnevicu.

Majke koje dožive traumu mogu imati i posebno osjetljiv odnos s djetetom. Zbog emocionalne iscrpljenosti i osjećaja preplavljenosti, mnogim ženama koje su doživjele porođajnu traumu povezivanje s djetetom ne dolazi prirodno. Javlja se sumnja u vlastite roditeljske sposobnosti, osjećaj krivnje i teškoća u prepuštanju uživanju u majčinstvu, što može stvoriti osjećaj da su odsutne i kad su fizički prisutne.
O grupi
Ova psihoterapijska grupa zatvorenog je tipa, što znači da nakon početka više neće biti naknadnog uključivanja novih članica. Susreti će se održavati uživo u Zagrebu, jednom tjedno u trajanju od 90 minuta, tijekom 7 mjeseci.
Broj mjesta u grupi ograničen je na najviše osam sudionica. Prijave su otvorene do popunjenja kapaciteta ili najkasnije do 1. rujna i moguće su preko stranice savjetovališta OK roditelj. Prije uključivanja u grupu sve zainteresirane sudionice imaju individualni razgovor s voditeljicom radi međusobnog upoznavanja i dogovora oko načina rada.

Način rada u grupi
Rad se najvećim dijelom odvija kroz razgovor uz korištenje kreativnih i tjelesno usmjerenih tehnika koje pomažu u dubljem povezivanju sa sobom i proradi emocionalnih iskustava. Na kraju svakog susreta provode se jednostavne vježbe za opuštanje i regulaciju živčanog sustava, kako bi se grupa razišla u stanju smirenosti i sa snagom za svakodnevne izazove.
U svom radu, Iva kombinira znanja iz psihologije, transakcijske analize i dodatnih edukacija za rad s traumom i perinatalnim klijentima. Svakom susretu pristupa opušteno, s empatijom i znatiželjom, stvarajući prostor u kojem se žene osjećaju viđeno, saslušano i podržano.
Kontakti za više informacija:
- Instagram: @ok.roditelj
- Više informacija: OK roditelj web stranica
- E-mail: [email protected]
Izvor naslovne fotografije: Pexels