Ako imate neki kompleks vezan za svoje zube, onda ste vjerojatno primjetili kako puno ljudi u odrasloj dobi nosi aparatiće. Bilo da se radi o vašim kolegama i partnerima na poslu, ili televizijskim voditeljima i voditeljicama – aparatići su posvuda! Samo što su sada većinom estetski, s prozirnim bravicama pa nisu tako jako upadljivi u oko. Ali, kako sam i rekla, ako imate neki kompleks vezan za zube, vi ih vjerojatno primjetite svugdje i na svakome.
Razmišljate li i vi o tome da nosite aparatić i dovedete osmijeh do savršenstva?
Aparatić za zube – san snova ili noćna mora?
Iz osobnog iskustva, oboje, ali u svakom slučaju, više ovo prvo. Prije nego što vam ispričam o svom osobnom iskustvu nošenja aparatića u odrasloj dobi, moram reći da, unatoč svim mukama koje mi je donio, i dalje obožavam dan kada sam ga odlučila staviti jer mi je to doslovno promijenilo život. Koliko god vam ovo dramatično zvučalo, it’s true. Ali krenimo redom.
Gdje se informirati?
Moja priča s aparatićem kreće dosta rano. Iako sam ga stavila tek u 29-oj godini, moje istraživanje i raspitivanje o aparatiću za zube počelo je već na faksu (ako ne i prije). Problem tada je bio nedostatak financijskih sredstava, jer da, nošenje aparatića je baš skupo (jednom kada pređete 18-u godinu). Ali to me nije spriječilo da istražujem vrste ortodontske terapije, bravica i slično.
Preporučam vam za početak da guglate ortodontske ordinacije, čitate recenzije, pogledate njihove radove ako su dostupni, posavjetujete se sa svojim zubarom ili najbolje, da se naručite na nekoliko besplatnih pregleda i konzultacija koje ordinacije nude na sve strane.
Ja sam otišla na 4 različita mjesta i odlučila se za zagrebačku ordinaciju Ortolook, zbog dobrih recenzija, brzih rezultata i iskustava drugih pacijenata, ali najviše zbog njihovog odličnog, otvorenog i personaliziranog pristupa na konzultacijama.
Postavljanje aparatića
Još jedna stvar koju je bitno obaviti prije postavljanja aparatića je – popraviti sve zube, riješiti sve karijese i napraviti ortopan – sliku cijele čeljusti. Ortopan ne bi smio biti stariji od godinu dana, idealno je da bude što “svježiji”.
Jednom kada dođete sa zdravim zubima i slikom, isti taj dan možete očekivati postavljanje aparatića (barem u Ortolooku). Nova ortodontska tehnologija omogućava da se aparatić postavi bez prethodne izrade modela čeljusti. Nekada ste morali zagristi neku čudnu gumu/silikon kako bi ortodont imao “kalup” vaše čeljusti. Well, no more. Sada je to puno jednostavnije i ortodont poslika vašu čeljust iz različitih strana, sve to skenirano vidi na ekranu i postavljanje može ići odmah.
Kako je to izgledalo u mom slučaju?
Ja sam, radi prirode svoje nepravilnosti, morala izvaditi dva zuba. Pretpostavljate, radi se o umnjacima. Čak je i taj dio prošao glatko. Umnjake sam vadila kada sam već imala aparatić na zubima (ortodontica na njih uopće nije ni stavila bravice jer je znala da “moraju van”).
Ako vam se dogodi slično, nabavite ketonal, hladne gel obloge i uzmite slobodan dan na poslu. Ako se radi o gornjim umnjacima, velika je vjerojatnost da ste idući dan nakon vađenja već k’o novi. Ako se radi o donjim, oporavak je malo dulji, ali opet – nema straha.
Nakon postavljanja ODMAH nabavite ovih par sitnica
Onaj osjećaj neposredno nakon postavljanja aparatića je teško opisati. Ukratko, osjećate da su vam usta daleko premalena za sve što odjednom nosite unutra, ali kroz par dana, naviknete se i na to.
Savjetujem vam da si odmah kupite vosak za bravice. Radi se o masi koju je moguće oblikovati prstima i zalijepiti na bravice na zubima koji vas iritiraju ili vam smetaju za usnu šupljinu. Ortodont će vam vjerojatno napomenuti koji bi to zubi mogli biti (posebno ako “strše” kako je to bio slučaj kod mene). Nemojte kao ja čekati da vas bravica počne grebati, već preventivno stavite komad voska na taj zub. Izbjeći ćete ranice po usnicama koje nisu nimalo ugodne i koje se često pretvore u afte.
Ali bez brige, ako i do toga dođe, u svakoj ljekarni možete nabaviti Anaftin u gelu ili spreju koji pomaže oko zacijeljivanja afti i ranica u ustima. Nabavite ga odmah, vjerojatno se nećete izvući bez ijedne afte ili rane.
Oralna higijena s aparatićem
Što se tiče održavanja higijene s aparatićem – to je možda ključna stvar. Pripremite se na to da svugdje sa sobom nosite putnu četkicu. Ja nakon svakog jela barem malo iščetkam zube putnom četkicom (kada sam vani) ili ih isperem oralnim tušem (kada sam kod kuće), koji je usput rečeno a must kada je u pitanju higijena, pogotovo kada nosite aparatić. Dakle, svakako vam savjetujem da nabavite oralni tuš. Ja koristim Edel mini verziju oralnog tuša i oduševljena sam. Što se četkice za zube tiče, koristim hidrosoničnu od Curaproxa jer jednostavno odradi bolji posao nego obična četkica. U paketu imate i nastavke koji su odlični za čišćenje zubiju između bravica.
Bilo bi poželjno da koristite i interdentalne četkice (ja uvijek biram marku Tepe), a na tržištu sada postoji i konac za zube koji možete koristiti s aparatićem.
Znam da vam se čini da sam puno toga nabrojala i u pravu ste. To je hrpa “opreme”, ali ako želite paziti na higijenu kako se spada – this is the way to go.
Prve promjene i osmijeh od uha do uha
Prve promjene vidjela sam već nakon mjesec dana nošenja aparatića i nisam mogla vjerovati da to ide tako brzo. U Ortolooku sam se odlučila na samoregulirajuće estetske bravice koje smanjuju terapiju za oko 12 mjeseci i uz koje je svaki pregled i stavljanje nove žice vrlo brzo i jednostavno. Pregled i mijenjanje žice traje manje od 15 minuta, a rezultati su stvarno, stvarno brzi. Čim sam stavila aparatić (nosim ga i dalje), počela sam se više smijati. I ne samo više, nego i potpuno neopterećeno i taj osjećaj je neopisiv. Trebalo mi je neko vrijeme da prestanem micati ruku s usta kada se smijem i jednom kada sam se oslobodila te navike, to je stvarno onaj dio koji mi je promijenio život, a koji sam spomenula na početku članka.
Posebni podnaslov za cijenu jer znam da igra važnu ulogu
Napominjem da se ortodontska terapija razlikuje od pacijenta do pacijenta, nemojte se slijepo voditi svakom informacijom, ali rezultat će uvijek biti isti – puno više smijanja. Što se tiče plaćanja, ordinacije većinom omogućuju i plaćanje na rate, ali često morate neki postotak ukupne cijene uplatiti odmah.
Moja terapija koštat će me 2.800 eura sveukupno, ali na tržištu postoje i skuplje i jeftinije opcije (samo kao usporedba, dobila sam jednu ponudu od 2 tisuće eura sveukupno, ali i od 3 i pol). Kako postoje različite cijene, tako postoje i različiti aparatići pa možete izabrati prozirne Invisalign udlage, metalne bravice, keramičke, samoregulirajuće itd. Puno je opcija i kombinacija jer svaki pacijent i svaka situacija u čeljusti je drugačija. Ali ponavljam – isplati se, ali baš svaki dan. I dok ne možete jesti krutu hranu dva dana nakon stavljanja žice, i dok morate na zubima nositi gumice koje ujednačavaju čeljust i dok vas muče afte u usnoj šupljini – na kraju sve sve isplati jer svaki dan vidite pozitivni pomak. Doslovno.
Izvor naslovne fotografije: Pexels