Koliko često pomislimo da je žena dospjela na neku visoku poslovnu funkciju zato što je spavala s nekim? ili zato što je imala vezu? Ili pak zato što je atraktivna? A možda zato što je sposobna?
Koliko često mislimo da je muškarac na nekoj visokoj poziciji samo zato što je eto, muškarac i njima je u poslovnom svijetu sve lakše. Lakše ih se shvati ozbiljno. Ne preispituje se njihova mogućnost da budu očevi i odrađuju zadatke na poslu. Ne važu se njihove odluke i ne pita se jesu li one donesene pod utjecajem emocija ili razuma.
Razlike između spolova, evidentno, postoje. U životu, u biologiji, poslu. A isto tako, postoje i društveni stereotipi koji pogađaju i jednu i drugu skupinu. Ali pogađaju li ih istom mjerom?
Isti postotak – različito mišljenje
Za početak, odgovor je - ne. Iako su rezultati Mamager istraživanja o stereotipima pokazali da većina ispitanih nije sigurna utječu li stereotipi na njihovo ponašanje ili odluke, u jednom su se obje skupine ispitanih, odnosno i žene i muškarci, složili (iako su na suprotnim stranama). Tako je 74 % muškaraca izjavilo kako nikada nisu osjećali da su drugačije tretirani zbog svog spola, dok je 75 % žena potvrdno odgovorilo na istu tvrdnju.
Eto, barem smo se u postotku složili.
Ovdje treba spomenuti i da su naši muški gosti na panelu rekli da su možda ponekad i bili tretirani drugačije radi stereotipa ili samo zato što su muškarci, ali da to nisu primijetili i ne pamte. Možda zato što nisu time opterećeni. Možda zato što su ti stereotipi više šala nego što su prepreka. Ili ih možda oni drugačije shvaćaju i u poziciji su drugačije reagirati?
Žene, s druge strane, to itekako primijete jer one su te koje se u više situacija trebaju dokazivati, opravdavati ili nešto treće. Isto tako, teško im je samo srezati neke neugodne komentare, jer onda će ispasti da su histerične, previše ozbiljne (koliko puta ste čule “pa samo sam se šalio”), preemotivne. Pa bolje da se samo nasmiju. Što uopće nije poziv na ponovno stereotipno ili seksističko ponašanje. Uopće.
Poslovni uspjeh i odnosi
Mislim da je gore spomenuti postotak zapravo svojevrsno objašnjenje i pitanja koje smo ispitanicima postavili, a vezano je za poslovni uspjeh, odnosno pitanje “imaju li žene i muškarci jednake šanse za poslovni uspjeh”. 54 % ispitanih muškaraca se složilo s tom tvrdnjom, 32 % se nije složilo. S druge strane, čak 65 % žena se s tom tvrdnjom nije složilo, dok je 26 % ispitanica potvrdilo kako misli da su šanse kod oba spola jednake.
Naravno, sve ovisi o osobnom iskustvu. Možda i o profesiji u kojoj radiš. Možda o kolegama. Ali stvar je baš u tome da ne bi trebalo biti razlike – neovisno o iskustvu, kolegama, profesiji. Trebalo bi biti razlike samo onda kada je rezultat uspjeha pod utjecajem znanja, vještina i sposobnosti. Evidentno je da nismo svi jednako sposobni za sve, niti da imamo isti set vještina. Ali ako imamo, spol ne bi smio nikako utjecati na naš poslovni put, niti ga učiniti težim ili lakšim.
Bitno je naglasiti da su rezultati koje žene i muškarci ostvaruju u poslu vrlo slični. Jednom kada, primjerice, postanu poduzetnici i pokrenu vlastiti posao, nema neke razlike u tome koliko su uspješni. S druge strane, već poznata činjenica je da ne zarađuju jednako, barem tako pokazuju podaci iz 2020. godine, o prosječnim bruto i neto plaćama u Hrvatskoj.
Dakle, imamo slične sposobnosti. Treba još samo osigurati da su nam i prilike iste, kao i zarada. Jer i zarada je dio poslovnog uspjeha. Ne želimo da nam se plaća lijepim riječima ili podrškom.
A sada probajte postaviti naše pitanje sebi. Jeste li imali iste poslovne šanse kao i vaši muški ili ženski kolege?
Izvor naslovne fotografije: Pexels