Iako pojava „maminih sinova“ nije nikakva novost i u povijesti je takav odnos bio uobičajen, u kontekstu doba u kojem danas živimo, odnos muškaraca s roditeljima i uloga roditelja u njegovoj vezi ili braku pitanje je koje poteže mnogo izazova, a samim time i postavljanja granica.
Između majčine suknje i moderne veze
Na samom početku, važno je naglasiti kako mamin sin ima daleko više slojeva nego što se to na prvu može pomisliti. Odnos muškarca s roditeljima, osobito s majkom, duboko utječe na način na koji će se on kasnije u životu povezivati sa svojim partnericama, prijateljima, te u konačnici, i s vlastitom djecom. Ta veza ima onaj specifičan, gotovo arhetipski prizvuk – majke koje sinovima šalju poruke o tome što znači biti muškarac.
Ali što to zapravo znači u kontekstu modernog, ubrzanog društva koje od muškaraca zahtijeva emocionalnu zrelost, empatiju i jasno postavljanje granica? I gdje je tu uloga roditelja muškarca, pogotovo kada on uplovi u brak?
Postavljanje granica
Suvremena dinamika partnerstva sve češće traži da se granice s roditeljima jasno postave, no granice (bez obzira u kojem području života ih trebalo povući) nisu jednostavan koncept za svakoga od nas. Ako se sin i majka nisu naučili odvojiti u emocionalnom smislu, onda se ta povezanost može smatrati itekako velikim izazovom u braku. Ovisnost o roditeljskoj podršci (bilo da se radi o emocionalnoj ili praktičnoj), može biti začin koji lako preraste u gorčinu kad se miješa u dvoje, a svi znamo da troje u braku nije zdrava formula.
Roditelji muškarca, osobito majke, trebali bi biti svjesni kako i kada prepustiti svog sina njegovom partnerstvu i novoj obitelji. Podrška i savjeti su dobrodošli, ali samo onda kada ih sin traži, no odluke u braku trebaju biti njegove i od njegove partnerice. Uostalom, u suvremenom kontekstu u kojem bi žene i muškarci trebali podjednako dijeliti teret kućanstva, odgoja i karijere, očekuje se i veća razina autonomije od svakog člana obitelji.
Je li vrijeme za promjene?
Jedan od izazova u modernim vezama je koncept mama’s boya koji može postati problematičan za partnericu, posebno ako su očekivanja muškarca ostala na tradicionalnom modelu majčine brige. U dinamičnom životu poduzetnica, majki i profesionalnih žena, očekivanje da će netko balansirati sve njihove uloge i još paziti da muškarcu pruža neograničenu podršku, teško da može biti realno. Današnje žene žele partnerstvo, a ne supružnika koji u bračni odnos donosi gratis osobe.
Zato je posebno nužno razgovarati o granicama i očekivanjima, posebno kad su u pitanju muškarci koji žele aktivnu ulogu roditelja, a ne oslanjanje na starije generacije koje “znaju bolje.” Roditelji muškaraca danas trebaju osloboditi djecu od tradicionalnih uloga i dopustiti im da sa svojim partnericama stvore vlastiti balans. To ne znači zanemariti obiteljsku vezu, već pronaći mjeru koja će izbjegavati situacije u kojima se jedan član braka osjeća kao da ima dva supruga – svog odabranika i njegovu majku.
Balans kao ključ
Oni koji balansiraju između roditeljskog naslijeđa i vlastitog života, suočavaju se s jedinstvenim izazovima. Kako pomiriti sve te slojeve – privrženost roditeljima, odgovornost bračnog života i ambiciju da budu prisutni, emocionalno dostupni roditelji svojoj djeci? Odgovor je, kao i u svemu u životu, u ravnoteži. Današnji muškarac nije samo mamin sin ili suprug ili otac. On može biti sve to, pod uvjetom da zna prepoznati gdje počinje i završava svaka uloga.
U vrijeme kada odgajamo buduće generacije koje će živjeti u emocionalno osviještenijem društvu, zdrave granice u obiteljskim odnosima nisu samo poželjne, već nužne. Kako bi brak bio uspješan, muškarci trebaju razumjeti da partnerstvo znači rast, povjerenje i postavljanje obitelji u središte, a ne zadovoljavanje svih očekivanja vanjskog svijeta. Na kraju dana, sposobnost odvajanja od roditeljskog utjecaja i usmjeravanje energije na vlastiti brak, ne samo da jača vezu s partnerom već i postavlja temelje za sretniju, emocionalno stabilniju obitelj.
Dakle, za svakog muškarca koji se osjeća razapet između roditeljske kuće i vlastite obitelji, najbolji savjet je: „Zadrži poštovanje prema roditeljima, ali postavi svoju obitelj na prvo mjesto.“
Kroz ovu promjenu, oni ne gube ništa, a on i njegova partnerica dobivaju sve.
Izvor naslovne fotografije: Pexels