Svima nam je jasno kako je ženi kroz trudnoću potrebna podrška od strane partnera, kao i kasnije, u zajedničkom životu nakon trudnoće. Već smo više puta rekle kako smo tim i moramo djelovati zajedno. I da, nije potrebno posebno naglasiti da se tatageri i mamageri trebaju jednako uključiti u odgoj djece, dijeliti obaveze u kućanstvu, da si međusobno moraju biti najveća podrška.
Ovo sve nam je već samo po sebi razumljivo, ali postoji još jedna stvar, vezana za tatagere i trudnoću, koja nije tako dobro poznata i koju možda uzimamo zdravo za gotovo ili o njoj uopće ne razmišljamo. Ali zato je Mamager uvijek tu, da pokreće važne teme.
Životni stil tatagera i utjecaj na bebu
Jasno je da tata mora biti uključen u odgoj i život djece i da će baš ta djeca, u čijem životu mama i tata imaju jednako snažan utjecaj, odrasti u emocionalno najzrelije osobe i najkvalitetnije pojedince, ali možda nije dovoljno samo biti prisutan, možda njihova uloga krene i puno ranije nego što mislimo.
U društvu postoji taj narativ da muškarci u trudnoći obave samo onaj najmanji dio posla i da su žene te koje nose teret cijele trudnoće. To u principu i jest istina. Znamo kako do trudnoće dođe i što taj čin znači za muškarca. U danom trenutku začeća i žena uživa, da se razumijemo, ali sljedećih 9 mjeseci za nju nije baš toliko zabavno. Hormonske promjene i sama trudnoća nisu za sve žene čarobno iskustvo, već sa sobom u mnogim slučajevima donose raznorazne tegobe i mučnine. Ali jeste li znali da je djelomično i tata odgovoran za to kakva će trudnoća biti?
Očevi imaju utjecaj na trudnoću, bebu i mamu puno prije nego što su toga svjesni
Da, ženama je lakše kada su partneri tu uz njih u trudnoći i za njih obavljaju neke stvari, ali još bi im od veće pomoći bilo da razmisle o životnom stilu prije začeća djeteta i, ukratko, dovedu ga u red. Zašto je to bitno?
U genetskom materijalu djeteta podjednako sudjeluju i mame i tate, stoga što više oboje paze na to kako žive, kako se hrane, koliko su u formi i koliko im je tijelo generalno u dobrom stanju i jakog zdravlja, to će i fetus, odnosno njihova buduća beba, imati bolji genetski materijal u samom startu.
Primjerice, pretjerana konzumacija alkohola, pušenje i nezdrav način života mogu dovesti do oštećenja DNK u spermijima, što može rezultirati lošom kvalitetom embrija, povećanim rizikom od pobačaja (loša kvaliteta spermija može dovesti do problema s implantacijom embrija) i komplikacija tijekom trudnoće.
Postoje i istraživanja koja dokazuju da očeva konzumacija alkohola prije začeća može pridonijeti urođenim manama i neurološkim poremećajima kod djeteta. Uz alkohol, i pretjerana konzumacija cigareta od strane muškarca prije začeća, povezana je i s niskom porođajnom težinom djeteta te prijevremenim porodom. Nadalje, očeva pretilost i konzumaciju alkohola povezana je i s promjenama u RNA spermija, što može utjecati na rani embrionalni razvoj i tijek trudnoće kod majke.
Kvaliteta spermija i problemi u trudnoći
Iako su jutarnje mučnine u trudnoći uglavnom povezane s hormonskim promjenama kod majke, neke studije sugeriraju da genetski i okolišni čimbenici oca mogu utjecati na simptome trudnoće. Loša kvaliteta sperme može dovesti do hormonske neravnoteže u razvoju posteljice, što može pogoršati simptome poput mučnine, umora i emocionalnog stresa majke tijekom trudnoće.
Ako nezdrav način života kod budućeg oca rezultira lošom kvalitetom sperme, to može pridonijeti komplikacijama poput preeklampsije (povišenog krvnog tlaka), gestacijskog dijabetesa i povećanog oksidativnog stresa kod majke. Pušenje oca povezano je s rizikom od izvanmaternične trudnoće i abnormalnosti posteljice, jer genski materijal oca je onaj koji većinski gradi posteljicu. Naime, posteljica se prvenstveno razvija iz tkiva koje potječe iz oplođene jajne stanice, koja sadrži i majčin i očev DNK, ali geni koji upravljaju razvojem posteljice uglavnom dolaze od oca. Posteljica se formira iz trofoblastnih stanica, a očevi su geni aktivniji u razvoju ovih stanica u odnosu na majčine gene.
Ključnih 9 mjeseci?
Neki zaključak bi bio da budući roditelji moraju podjednako paziti na svoj životni stil prije nego se odluče postati roditelji. Barem 9 mjeseci prije željenog začeća, i mame i tate bi idealno morali pripaziti na životne navike, tjelesnu aktivnost ili pak kvalitetu namirnica koje konzumiraju. I dok neki budući roditelji govore kako su „jednako u ovome“ (misleći na trudnoću), vjerujem da većina misle na to kao na figurativno izražavanje, a istina je da, ustvari, stvarno jesu podjednako u tome. Samo što uloga budućeg oca počinje, čini se, ne devet mjeseci prije samog rođenja djeteta, nego i devet mjeseci prije samog začeća.
Sve su ovo istraživanja koja možda nisu dovoljno istražena i to što otac prestane pušiti ili konzumirati alkohol možda neće u potpunosti osigurati da majka nema jutarnje mučnine, žgaravicu ili neke druge tegobe tijekom trudnoće, ali vjerojatno se slažete s nama kad kažemo da nema nikakvih negativnih posljedica u tome da i mama i tata pripaze na sebe i svoje zdravlje prije samog začeća te da je to važna tema o kojoj treba itekako više (i glasnije) pričati.
Izvor naslovne fotografije: Pexels