MENU

Može li filmska industrija promijeniti način na koji gledamo starije žene?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 12. prosinca 2024.

Dolazi li napokon vrijeme da i žene budu kao vino, sve bolje s godinama?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 12. prosinca 2024.

Društvena percepcija starenja uvijek se razlikovala za žene i muškarce. Muškarci su s godinama sve bolji, napokon znaju to žele i sazriju, markantni su, a sijeda kosa poželjna je za njihov šarm. Žene, s druge strane, nikako ne mogu starjeti bez nekog društvenog “kvocanja” ili osude sa strane. “Sva se izoperirala, izgleda neprirodno”, “Mogla bi se barem ofarbati sijede da izgleda malo bolje” i slično. 

Ženama je malo teže dostojanstveno starjeti. Zbog pritiska, zbog standarda ljepote, a nekima i zbog posla, kao što je to bilo s glumicama. Stavljamo naglasak na “bilo” i prošlo vrijeme jer napokon postoje neke naznake da se filmska industrija mijenja

Može li promjena u Hollywoodu potaknuti i dublje promjene kada su u pitanju žene, godine i vrijednost?

Izvor: IMDB

Dugoočekivana revolucija u filmskoj industriji

Hollywood, kao središnje mjesto filmske industrije, desetljećima je bio opsjednut mladošću, često birajući glumice prema izgledu, a ne prema talentu. Ako si prešla 40., za tebe više nema mjesta na filmskom platnu. No, posljednjih godina svjedočimo pravoj revoluciji – žene iznad 50. godine žive svoje najbolje profesionalne trenutke, redefinirajući ljepotu, talent i uspjeh. Ovo novo doba omogućuje im da stare dostojanstveno, bez pritiska da izgledaju mlađe.

U nekim od boljih filmova i serija koje sam pogledala u posljednje vrijeme, napokon igraju glumci srednje dobi. Dobar primjer je film Past Lives sa Gretom Lee, Babygirl s Nicole Kidman, Nobody wants this s Kristen Bell ili pak bilo što u čemu glumi kraljica Hollywooda, Meryl Streep. U ovu grupu spada i Andie MacDowell, koja u seriji Maid glumi sporednu ulogu, ali ponosno nosi svoje sijede uvojke. Tu je primjerice i film Supstanca koji se bavi doslovno ovom temom, starenja žena u Hollywoodu, iako, on me i nije baš oduševio. 

Izvor: IMDB

Tu je i Jamie Lee Curtis koja je prošle godine dobila Oskara, kao i Viola Davis, koja se u svom govoru prilikom primanje nagrade za svoje filmsko postignuće, dotaknula toga da je bitno razbijati stakleni strop, bez obzira na to kako nas ograničava – rasom, dobi ili spolom.

Emocije, ne botox

Još je Alfred Hitchcock svojevremeno govorio da je lice glumaca njihov najjači alat, ali ne u smislu ljepote, već u prenošenju emocije. Znao je reći da najviše cijeni one glumce koji mogu dočarati scenu i atmosferu filma bez idejne riječi ili dijaloga, već samo izrazima lica. 

Kako bi takvo što moglo biti moguće ako pretjerate s botoxom koji paralizira i umrtvljuje vaše mišiće i zateže vam kožu. Pedro Almodóvar, čiji rad inače jako cijenim, nedavno je izjavio da izbjegava rad s glumicama i glumcima koje koriste previše botoxa jer jednostavno ne mogu više toliko dobro dočarati emociju. 

View this post on Instagram

A post shared by MedLinks Aesthetics (@medlinksaesthetics)

Rušenje starih obrazaca

Filmska industrija dugo je živjela prema uvjerenju da zvijezde ženskog spola "isteknu" nakon 40. godine, dok muški kolege starenjem dobivaju još veće i važnije uloge. No, današnji Hollywood konačno mijenja tu percepciju, pružajući značajne uloge iskusnim glumicama koje publici donose dubinu i emocije, autentičnost bez uljepšavanja. Možda je ovo prvi korak prema tome da žene prestanu osjećati teret starenja?

Znamo da Hollywood nije realni pokazatelj stanja u društvu niti može biti jedini pokretač promjene, ali bitno je osvijestiti da se promjene napokon događaju i dopustiti im da se iz filma preliju na ostatak života i društvenih stavova. 

Izvor: IMDB

Je li do ovog došlo zbog popularizacije različitih pokreta poput #MeToo koji potiču rodnu ravnopravnost iza i ispred kamere, zbog streaming servisa (Netflix, HBO) koji omogućuju proizvodnju više različitog filmskog sadržaja ili zbog promjena u standardu ljepote koji njeguju prirodnu ljepotu ili no make up pokrete koje su, između ostalih, prigrlile Pamela Anderson i Alicia Keys, ne možemo sa sigurnošću odabrati ni jedan od ovih “razloga”. Ali u svakom je slučaju nešto što pozdravljamo. 

View this post on Instagram

A post shared by Pamela Anderson (@pamelaanderson)

Razlike su i dalje tu

Naravno, i dalje postoje problemi vezani za nejednake plaće žena i muškaraca, ne samo u ovoj industriji nego općenito, kao i stereotipizirana slika žene, posebno one starije, koja u kontekstu filma može dobiti samo ulogu majke ili bake. Kako god bilo, bitno je pozdraviti prvi korak ka promjeni. 

Novi standardi

U svijetu glume, i to one rezervirane na žene, više nije nužno skrivati godine ili se podvrgavati estetskim zahvatima, kako bi ostale relevantne. Danas glumice simboliziraju otpornost, mudrost i višeslojni talent – osobine koje godine samo dodatno naglašavaju.

View this post on Instagram

A post shared by The Telegraph (@telegraph)

Hollywood je konačno počeo pisati drugačiju povijest. Glumice iznad 50. godine predvode filmske hitove, osvajaju najveće nagrade i oblikuju kulturne norme. Iako borba protiv dobne diskriminacije traje i dalje, novi filmski narativ omogućuje ženama da stare prirodno i dostojanstveno – na ekranu i izvan njega.

Izvor naslone fotografije: IMDB

#ŽENE #STARENJE #TRENDOVI #FILM

Preporučeni sadržaj