MENU

Možemo li postići više, a raditi manje?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 19. studenog 2024.

Iako danas poslodavci traže sve više i više vašeg vremena, truda i rezultata te se čini kako raditi manje nije opcija, vrijeme je da odbacimo zastarjele definicije uspjeha i otkrijemo kako "manje" ipak može biti vaše novo "više".

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 19. studenog 2024.

Ovaj koncept se na prvu čini potpuno kontradiktoran modernom non-stop tempu, ali ključni dio ove rečenice je „na prvu“. Postoji mogućnost da je vaš popis obaveza zapravo vaš najveći neprijatelj te da ne trebate sve te to-do liste, multitasking supermoći i kasne noći uz litre kave kako biste bili dovoljno produktivni

Ako ovu temu proučimo u kontekstu žena koje balansiraju karijeru, obitelj i osobne ambicije, svi ćemo se nužno zapitati: kako postići više dok radimo manje? Kako prestati mjeriti vlastitu vrijednost kroz broj obavljenih zadataka i ono najvažnije, kako se usuditi povući kočnicu u svijetu koji cijeni samo one koji stalno pritišću gas?

Izvor: Pexels

No, što ako je cijela priča o neprestanoj zauzetosti i "moram više, mogu ja to" mentalitetu samo mit? Što ako taj pritisak da radimo više i bolje zapravo sabotira našu sposobnost da budemo stvarno uspješni i sretni? Ta pitanja postavila je i Kate Northrup, autorica knjige Do Less: A revolutionary approach to time and energy management for busy moms i ponudila odgovor koji nas istovremeno razbuđuje i oslobađa: manje je zaista više – ali samo ako znate kako. 

Raditi pametnije, a ne više

Northrup je napravila ono što se naizgled čini nemogućim. Napisala je priručnik za moderne žene koje su zarobljene u začaranom krugu preopterećenosti, iscrpljenosti i očekivanja. Njena filozofija očituje se kroz zanimljiv pristup koji kaže da se ne radi o tome da sve obavite, već o tome da birate ono što je doista važno. U prijevodu: radite pametnije, a ne više.

View this post on Instagram

A post shared by Kate Northrup (@katenorthrup)

U svijetu u kojem društvo glorificira zaposlenost, beskrajni radni maraton i trošenje energije na svim mogućim područjima, pristup Kate Northrup izgleda kao dašak svježeg zraka. 

Ipak, pitanje ostaje: je li to zaista moguće? Može li prosječna mama, poduzetnica i žena koja balansira između poslovnih rokova i obiteljskih ručkova doista postići više dok radi manje? 

Moderno doba možda traži da budete multitasking manijak, ali vi imate pravo biti osoba koja zna stati, udahnuti i reći: "Ne, ovo nije vrijedno mog vremena."

Izvor: Pexels

Prava revolucija počinje od svakog pojedinca

Kate Northrup započinje svoju knjigu s jednostavnom, ali moćnom idejom o tome kako većina nas troši previše vremena i energije na stvari koje nemaju stvarni utjecaj na naš život. Kada malo bolje razmislimo, umjesto da pokušavamo sve, trebamo se fokusirati na ono što zaista ima smisla. Izdvojit ćemo nekoliko ključnih poruka iz knjige uz koje vas želimo potaknuti na razmišljanje.

Ciklička priroda produktivnosti

Jedan od najintrigantnijih dijelova knjige je autoričin stav o produktivnosti s mjesečnim ciklusima žena, sezonskim promjenama i prirodnim ritmovima života. Postavlja se vrlo zanimljivo pitanje: zašto bi žene radile istim intenzitetom svaki dan kada njihova tijela funkcioniraju u fazama? Ona tvrdi da razumijevanje vlastitog tijela i ciklusa može dovesti do učinkovitijeg rada i većeg zadovoljstva.

Primjerice, u prvoj polovici menstrualnog ciklusa (folikularna i ovulacijska faza), žene su energičnije i otvorenije za nove projekte. U drugoj polovici (luteinska i menstrualna faza), prirodno se povlače prema introspekciji i završavanju zadataka. Planiranje u skladu s ovim fazama nije samo zanimljiva teorija, već i strategija za optimizaciju energije.

View this post on Instagram

A post shared by Kate Northrup (@katenorthrup)

Primjena Pareto principa

Northrup često spominje Pareto princip, poznat i kao pravilo 80/20. Prema njemu, 80 % rezultata dolazi iz 20 % uloženog truda. Drugim riječima, implicira da se trebamo usredotočiti na zadatke koji donose najveću vrijednost, a sve ostalo može se delegirati ili eliminirati.

Radna agenda s dubljim smislom

Umjesto da ispunjavate beskonačne liste obaveza, Kate Northrup sugerira korištenje weekly planning sheets koje pomažu identificirati tri najvažnija zadatka tjedno. Ovo pomaže ženama da se odmaknu od hektične svakodnevice i fokusiraju na ono što im je doista bitno. Istraživanje sa Sveučilišta Stanford pokazalo je da produktivnost značajno pada nakon 50 radnih sati tjedno što zaista potvrđuje da raditi više ne znači i postići više.

Izvor: Pexels

Vrijednost odmora i oporavka

Prema Northrup, odmor je ključan za uspjeh. Iako svi znamo kako iscrpljenost vodi do lošijih odluka, smanjenja kreativnosti i narušavanja zdravlja, i dalje teško pronalazimo vrijeme za odmor. 

Ova knjiga nas potiče na razmišljanje o tome da umjesto da radimo dok ne izgorimo, trebamo raditi na tome da stvorimo prostor za regeneraciju. To potvrđuju i mnoga istraživanja. Prema studiji Američkog instituta za stres, 77 % ljudi osjeća fizičke simptome uzrokovane stresom, a jedan od najvećih uzroka stresa je osjećaj preopterećenosti.

Izvor: Pexels

Ovu knjigu bismo mogli shvatiti i kao filozofiju koja redefinira produktivnost u doba kada je izgaranje postalo norma. Kate Northrup nudi jednostavne, ali snažne alate za žene koje žele živjeti svrhovito, a ne samo preživljavati.

Za mame i poduzetnice, ovaj pristup možda izgleda izazovno jer društvo i dalje očekuje puno previše od onoga što kao pojedinci u jednom danu možemo napraviti. No, ako odbacimo iluziju da sve mora biti savršeno, možda će nam biti puno lakše nositi sve te terete modernog života na svojim leđima.

Izvor: Pexels

Jer, na kraju dana, vaša djeca neće pamtiti koliko ste zadataka završili u jednom danu. Pamtit će koliko ste bili prisutni. A vaši klijenti? Oni će više cijeniti autentičnost, nego količinu e-mailova koje im šaljete. Dakle, pitanje nije možete li raditi manje i postići više. Pitanje je jeste li spremni pokušati?

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#BUSINESS #ŽENEUBUSINESSU #USPJEŠNEŽENE #POSLOVNE ŽENE #PRODUKTIVNOST #USPJEH

Preporučeni sadržaj