MENU

Nisam rekla DA: Evo kako možete pomoći u borbi protiv seksualnog nasilja

Autor: Mamager Objavljeno: 10. prosinca 2024.

Seksualno nasilje nije samo priča iz vijesti ili scena iz filma. Ono je tiha stvarnost koja oblikuje živote mnogih ljudi, a da o tome nikada ne pričaju. Vrijeme je da to promijenimo.

Autor: Mamager Objavljeno: 10. prosinca 2024.

Često se osjećamo kao da nas preplavljuju vijesti, aktivističke kampanje i beskrajni online razgovori, ali važno je shvatiti da pročitati nije isto kao i sudjelovati u takvim kampanjama. One nisu tu samo da bi se pričalo i sutra već zaboravilo. Svaki glas koji ostane nečujan, svaka priča koja ostane neispričana, još je jedan propušten trenutak za promjenu.

View this post on Instagram

A post shared by Ženska soba (Women’s Room) (@zenska.soba)

Nisam rekla DA

Platforma Nisam rekla DA, koju je pokrenula Ženska soba, ima za cilj razbiti tu tišinu. Kroz anonimni upitnik, žele prikupiti stvarne priče, osjećaje i iskustva onih koji su preživjeli seksualno nasilje. Ideja nije samo u brojkama – svaka ispunjena anketa daje priliku da se zakonski i institucionalni sustavi unaprijede, kako bi bolje štitili one kojima je to najpotrebnije. Jer promjena ne dolazi iz apstraktnih kampanja, nego od ljudi, stvarnih ljudi, koji su spremni reći: "Ovo je moj glas, i on vrijedi."

Izvor: Ženska soba // Nisam rekla DA

Zašto je to važno sada više nego ikad? Živimo u vremenu gdje je koncept pristanka konačno u fokusu, ali još uvijek okružen nejasnoćama i mitovima. Seksualno nasilje ne mora uvijek biti fizički čin. Ono je često vezano uz moć, kontrolu i povredu koja može ostaviti nevidljive ožiljke

Educiranje javnosti, unapređenje zakona i destigmatizacija razgovora o ovoj temi ključni su koraci prema društvu koje istinski razumije što znači reći DA – i, jednako tako, što znači reći NE.

Ovaj poziv je za svakoga tko vjeruje u društvo koje podržava, sluša i djeluje. Jer borba protiv seksualnog nasilja nije samo odgovornost onih koji su ga preživjeli – to je odgovornost svih nas.

Izvor: Ženska soba // Nisam rekla DA

Više o upitniku

Anketni upitnik za cilj ima otkriti razloge (ne)prijavljivanja seksualnog nasilja te iskustva s hrvatskim institucijama u slučajevima kada je nasilje prijavljenoUpitnik sadrži 23 pitanja, a rezultati će poslužiti za jačanje zagovaračkih aktivnosti.  

“Pozivamo sve osobe koje su preživjele seksualno nasilje da u sigurnom okruženju podijele svoja iskustva ispunjavanjem anonimne ankete. Vaš glas i iskustvo nam je važno u zagovaranju za unapređenje zaštite i podrške za sve osobe koje su preživjele seksualno nasilje u Hrvatskoj”, izjavila je Kristina Mihaljević, voditeljica preventivnih programa Ženske sobe.

Izvor: Ženska soba // Nisam rekla DA

Upitnik namijenjen svim osobama koje su preživjele seksualno nasilje

Podaci prikupljeni anketnim upitnikom doprinijet će unapređenju institucionalnih mehanizama za zaštitu osoba koje su preživjele seksualno nasilje u skladu s GREVIO preporukama. Petnaest neovisnih stručnjakinja i stručnjaka potiču hrvatske vlasti da u potpunosti provedu novousvojene odredbe Kaznenog zakona koje obuhvaćaju kaznena djela silovanja i seksualnog nasilja te da osiguraju da ih tijela zadužena za provedbu zakona, tužiteljstvo i pravosuđe, učinkovito primjenjuju u praksi, uključujući i kad nema otpora žrtve, jer najčešća reakcija na seksualno nasilje je smrzavanje od straha, i ako okolnosti slučaja onemogućavaju valjani pritisak

Izvor: Ženska soba // Nisam rekla DA

Nisam rekla DA kampanja postala platforma

Platforma Nisam rekla DA nastala je kao rezultat istoimene kampanje pokrenute u lipnju i usmjerene na podizanje svijesti o konceptu pravog pristanka - svaka seksualna aktivnost bez pristanka je seksualno nasilje. 

Kampanja je započela objavljivanjem i izdavanjem prve knjižice svjedočanstava deset osoba koje su preživjele seksualno nasilje, a kontinuirani cilj bit će edukacija o seksualnom nasilju, borba protiv predrasuda, zagovaranje koncepta pravog pristanka te pružanje podrške

Izvor: Ženska soba // Nisam rekla DA

Pozivamo sve osobe koje su preživjele seksualno nasilje da ispune anonimni anketni upitnik. Sudjelovanje je dobrovoljno i u svakom trenutku imate pravo prekinuti ispunjavanje ako vam pitanja izazivaju nelagodu ili uznemirenost. Upitnik će biti aktivan do 23. prosinca.

Ako vam je potrebna pomoć i podrška vezana uz preživljeno iskustvo seksualnog nasilja i/ili na reakcije koje su se možda pojavile tijekom ispunjavanja anketnog upitnika, ​​slobodno se obratite Ženskoj sobi na e-mail: [email protected] ili na kontakt broj 01 6119 444.

Projekt je nastao u suradnji Ženske sobe i HAIKU communications.

#NISAMREKLADA #SEKSUALNONASILJE #ŽENSKASOBA

Preporučeni sadržaj