MENU

Ovo su sobne biljke koje podržavaju zdravlje i pročišćavaju zrak

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 31. prosinca 2024.

Imate li sobne biljke u svojim domovima? Ove korisne i nezahtjevne biljke mogu krasiti vaš dom, ali i popraviti kvalitetu zraka koji udišete. 

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 31. prosinca 2024.

Biljke su nam oduvijek bile omiljen home deco. Nema tih polica, svjetiljki, figurica ili slika koje mogu prostoru dati toliko života koliko to daju biljke. I kad kažemo - života, čak nismo ni poetične. Biljke stvaraju kisik, a postoje i one koje, uz to, poboljšavaju i kvalitetu zraka.

Izvor: Pexels

Minimalno 2 biljke na 10 kvadrata

Prilikom biranja sobnih biljaka za vaš stan ili kuću, uzmite u obzir da one s puno zelenog lišća imaju najbolje rezultate kada se radi o pročišćavanju zraka. Također, treba obratiti pozornost i na broj biljaka. Jedna neće napraviti magiju (a i bit će usamljena). Pravilo je da na 10 metara kvadratnih trebate imati barem dvije biljke kako bi one mogle uspješno popraviti kvalitetu zrak koji udišete. 

Ovo su neke od pobjednica (P.S. neke čak i NASA preporučuje).

Izvor: Pexels

Fikus 

Mnogima jedna od omiljenih sobnih biljaka svakako je fikus. Postoji nekoliko vrsta, ali mi ovdje pričamo o sorti Ficus benjamin koja voli puno svjetla. Idealno je da svjetlo dolazi odozgo tako da ga probajte smjestiti na pod ili na niski podložak. U ljetnim mjesecima ga valja skloniti od direktnog sunca. Ne voli da ga se zalijeva previše (jednom tjedno). Pripazite da izlijete vodu koja je nakon zalijevanja ostala na dnu posudice. Fikus nije fan pretjerane vlažnosti.  

U krugovima pravih ljubitelja i poznavatelja biljaka, fikus je poznat kao snažan eliminator toksina i pročišćivač zraka. Vrlo je efikasan u uklanjanju formaldehida, benzola i trikloretilena. Ako vam treba pojašnjenje, ovi spojevi su štetne tvari koje se mogu naći u zraku u zatvorenim prostorima, a potječu iz različitih izvora poput boja, lakova, namještaja, deterdženata i drugih kemikalija. Formaldehid i trikloretilen se mogu osloboditi iz nekih deterdženata, osvježivača zraka i kozmetičkih proizvoda te boja, dok se benzol oslobađa iz ispušnih plinova automobila i dima cigareta. Nakon kratke poduke iz kemije, hajdemo mi dalje s biljkama.

Izvor: Pexels

Sanseverija

Sljedeća na popisu je biljka zanimljivog nadimka – svekrvin jezik. Biljka dolazi iz porodice Sanseverija i jedna je od rijetkih biljaka koje noću proizvode kisik i zato je idealna za spavaću sobu.  

Ako niste baš plant mom i biljke vam inače ne uspijevaju, sanseverija je super biljka za početnike. Ipak, nemojte ju puno micati jer ne voli promjene lokacije, ali je zato idealna ako puno putujete jer ne zahtijeva često zalijevanje. Čekajte da se zemlja skroz osuši i tek onda zalijte biljku, direktno u tlo ili pustite da povuče potrebnu količinu iz tanjurića/posude na dnu. 

Izvor: Pexels

Svekrvin jezik iz zraka uklanja benzene i ksilen, štetne spojeve koji se koriste u proizvodnji boja, plastike, gume, tekstila i deterdženata. Još jedan od poznatijih spojeva koje uklanja iz zraka je i dušikov dioksid. 

Aloe vera

Sljedeća na redu je višestruko korisna, ali i ljekovita biljka koja bi vam mogla dobro doći. Radi se o Aloe veri, biljci čiji sok/gel iz debelih listova sadrži vitamine A, C i E, koji su bitni za obnavljanje stanica kože.  

Naziva se još i pustinjski ljiljan, a gel iz njezinih listova sadrži preko 160 hranjivih tvari kao što su kalcij, cink, selen, željezo i mangan. Dobra je i za probavu i žgaravicu (u obliku soka). Aloe vera je posebno dobra u uklanjanju formaldehida iz zraka, koji se zna nalaziti u deterdžentima, ali i dezodoransima pa čak i u namještaju od iverice, te u zavjesama, jastucima i madracima. 

Još jedan plus je taj što nije zahtjevna za održavanje. Treba joj samo puno sunca i povremeno zalijevanje. Životni prosjek biljke je čak 12 godina.
 

Izvor: Pexels

Pauk biljka

Nakon pustinjskog ljiljana, tu je i zeleni ljiljan, odnosno pauk biljka. Karakteriziraju ju maleni izdanci koji se spuštaju iz primarne biljke, pa podsjećaju na male pauke koji se spuštaju na mreži. 

Idealno mjesto za njega je neka viseća pozicija kako bi njegovi izdanci mogli slobodno rasti. Pauk biljka smanjuje količinu vlage u zraku i voli svjetlost (ali ne izravnu). 

Može eliminirati štetne zagađivače poput ugljičnog monoksida i ksilena, a istraživanja su pokazala kako može apsorbirati do čak 95 % ugljičnog monoksida u zraku. Ovaj “eko pauk” pravi je šampion. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli houseplants | indoorplants | plantlife | plants |plant (@amazing__plants)

Bostonska paprat

Evo i jedne preporuke za one koji u stanovima nemaju puno svjetlosti. Bostonskoj paprati gotovo da ni ne treba svjetlost da bi rasla, a posebno voli vlagu i vlažna područja, tako da je idealna opcija ako želite biljku u kupaonici. 

Uz zalijevanje, dobro ju je ponekad i prskati destiliranom vodom. Iz zraka također uklanja formaldehid i ksilen, a postoje podaci da je jedna od najučinkovitijih biljaka kada govorimo o pročišćavanju zraka. Lako se razmnožava i ne treba joj puno brige, ali joj zato treba puno vode, pogotovo ako ju držite kao sobnu biljku. 

Izvor: Pexels

Filadendron

Još jedna popularna sobna biljka koja iz zraka uklanja formaldehid, ksilen, toluene pa čak i amonijak. Dolazi iz porodice koja sadrži preko 500 vrsta, a ime ove biljke na grčkom doslovno znači “voljeti drvo”. 

Sve podvrste lako se održavaju, a možete birati između onih visećih, penjućih ili stojećih varijanti. Vole sjenu tako da je idealno da ih smjestite dalje od direktnog sunca i dalje od suhog zraka/radijatora – i one vole vlagu. Ova biljka dolazi iz prašume, tako da imajte to na umu prilikom zalijevanja. Poželjno je tu i tamo poprskati joj listove.

Izvor: Pexels

Dracena

Dracena ili popularnog naziva drvo života, vrlo je otporna biljka koja uspješno čisti zrak od štetnog formaldehida, benzena, trikloretilena i ugljičnog dioksida. 

Prema istraživanjima, dracena ima mogućnost ukloniti čak 94 % acetona iz zraka. Ova biljka ima puno podvrsta, ali budite sigurni da će svaka od njih obaviti svoju zadaću u otklanjanju toksina iz zraka. Ovo je biljka koja može podnijeti periode suše, tako da vam neće zamjeriti ako ju koji put preskočite kod zalijevanja. Bitno je da se zemlja u kojoj se nalazi biljaka u potpunosti osuši, od zalijevanja do zalijevanja. 

Izvor: Pexels

Složit ćete se da su biljke puno bolje i doslovno zelenije rješenje od sto i jednog pročišćivača zraka koji se nude na tržištu. One ne samo da će unaprijediti vaš interijer, već i kvalitetu zraka koji svakodnevno udišete u svojim domovima. Trebate li dodatno uvjeravanje? Plant moms & dads – dobrodošli u klub!

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#UREĐENJE #BILJKE #ČISTIZRAK #HOME DESIGN

Preporučeni sadržaj