Biti muškarac u 2024. godini, prema našem viđenju, znači naći se negdje između tradicionalnih ideala i moderne percepcije – usred revolucije u kojoj se muškost mijenja brže nego što to stižemo shvatiti.
Ovako je to izgledalo nekada: muškarci su odrastali u društvu gdje je pojam muškosti bio jednako jednostavan koliko i beskompromisan - muškarac je bio hranitelj, zaštitnik, onaj koji ne pokazuje emocije. Njegov život bio je definiran radom, šutnjom i očekivanjem da uvijek bude staložen i učinkovit.
Današnji muškarci, s druge strane, nalaze se i djeluju u svijetu ubrzanih promjena, u kojem se pozdravlja koncept „pozitivne muškosti“ u sklopu kojeg se dopušta emocionalno izražavanje, suosjećanje i razumijevanje. Drugim riječima, sve ono što je nekada bilo nezamislivo.
Koga odgajamo i kakvi su uzori današnjim dječacima?
Nalazimo se u vremenu kada žene jasno mogu vidjeti distinkciju između svega onoga što je dobro, ali i loše kada je suživot s muškarcem u pitanju, ali u skladu s tom slikom, istovremeno imamo priliku mijenjati sve stereotipe, nepravde i nesigurnosti od samoga starta.
Ipak, itekako možemo primijetiti kako današnji dječaci rastu između ideala superheroja, viralnih TikTok influencera i tata koji jedva balansiraju posao i obiteljske obaveze. Svi mi koji brinemo o odgoju ove generacije, trebamo se zapitati: kakve lekcije zapravo dajemo dječacima?
Za razliku od prošlih generacija, dječaci danas odrastaju u svijetu u kojem je slika oca kao tradicionalnog uzora muškosti prilično poljuljana. Danas tata možda ne radi klasični posao od 9 do 17, možda balansira nekoliko poslova ili radi od kuće, pokušavajući istovremeno ukrasti dovoljno vremena za sve. Dok neki očevi pokušavaju biti emocionalni uzori, mnogi od njih i sami se bore s vlastitim nesigurnostima, a dječaci to itekako vide i osjećaju.
Stručnjaci se slažu da bi očevi trebali biti aktivnije uključeni u život dječaka, ne samo kao autoriteti nego kao ljudi s kojima sinovi mogu dijeliti svoje brige i strahove. Uloga majki tu je nezamjenjiva jer majke su često te koje potiču emocionalni razvoj kod djece, no za dječake je ključna muška figura koja će ih naučiti kako zdravije doživjeti emocije i pokazati im da nisu manje vrijedni kad nisu najbolji.
Moderni ideali maskuliniteta: izazovi i rješenja
Suvremena istraživanja o emocionalnoj inteligenciji pokazuju da su "tradicionalne" muške osobine poput čvrstoće i emocionalne nedostupnosti zapravno stresne i destruktivne, stoga ne čudi što su muškarci koji odrastaju uz poruke poput "dečki ne plaču" skloniji emocionalnoj otuđenosti i mentalnim poteškoćama. Muškarci trebaju prestati doživljavati emocionalnu otvorenost kao slabost jer su takva uvjerenja nepotrebna, neosnovana i stereotipna.
Većina njih na muževnost će gledati kroz dvostruku perspektivu društvenih očekivanja. Jedna strana zagovara muškarce kao jake, zaštitničke figure, sposobne balansirati obitelj, karijeru i društvenu odgovornost, a s druge strane moderno društvo zahtijeva od muškaraca da budu emocionalno otvoreni, brižni, podržavajući partneri.
Najveći izazov u svemu tome, zasigurno predstavlja naučiti kako živjeti sa svim svojim nesigurnostima, bez potrebe za dokazivanjem pred društvom. Nova definicija muškosti svakako bi trebala bi obuhvatiti sve muške uloge, bez nepotrebnih ograničenja i stereotipa.
Svjetski dan muškaraca možda ne donosi instantne promjene u razmišljanjima i ponašanju, ali je idealna prilika za naglasak na sve one važne stvari o kojima se (pre)malo priča. To uključuje činjenice da biti muškarac znači imati pravo na suze, pravo na suosjećanje, pravo na slabost – sve ono što, ironično, uopće nije slabost. To je snaga koja ima ljudsko lice. Lice oca, prijatelja, partnera i kolege. Biti muškarac danas znači nastaviti nositi sva očekivanja moderne svakodnevice, ali i naučiti odbaciti ona koja im u stvarnosti ne služe.
Izvor naslovne fotografije: Pexels