MENU

Što napraviti ako se napiknete na morskog ježinca?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. kolovoza 2024.

Ljetne avanture nešto su posebno i zbog njih se svake godine osjećamo življe, energičnije, veselije i optimističnije, a budući da u našoj zemlji imamo predivno more bez kojeg većina ne može niti zamisliti ljetovanje, poseban odmor je zagarantiran!

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. kolovoza 2024.

Ipak, i u najljepšim bajkama postoje one mračne stranice i likovi, pa tako i u stvarnosti ljetnu idilu itekako može prekinuti bliski susret s morskim ježincem. Ova simpatična morska životinjica može biti opasna za ljude ako slučajno stanemo na nju zbog oštrih bodlji koje na ljudskoj koži uzrokuju bolne ubode.

Iako vjerojatno mislite kako se to vama ne može dogoditi, ponekad je dovoljan samo trenutak nepažnje za ovakav tip ozljede. A što onda? Kako postupiti, što je važno znati, što prvo učiniti? Istražite u nastavku.

Izvor: Unsplash

Savjeti za pomoć kod uboda ježinca

Samo bez panike

Ova je situacija toliko bolna i pomalo nevjerojatna jer ne možete u tom trenu povjerovati da se to zaista vama dogodilo i jednostavno se ne okrenete, a obuzme vas panika. Pokušajte se za početak umiriti i pažljivo izaći iz mora.

Ne dotičite ranu

Iako je malo vjerojatno da na plaži imate kutiju prve pomoći, flastere, gaze i pincete, ako se i nađe pokoja pinceta kod vas u torbi za plažu, ne pokušavajte čeprkati po rani kako se situacija ne bi pogoršala.

Uklanjanje bodlji

Bodlje ježinaca su dosta tanke i lomljive što znači da se prilikom izvlačenja iz kože itekako mogu dodatno slomiti, a samim time i dublje zavući u kožu, što je izrazito opasno. Ukoliko imate mogućnost, najsigurnija opcija je da vas netko odbaci do najbliže hitne gdje će vam medicinski djelatnici pružiti najadekvatniju pomoć.

Izvor: Unsplash

Samostalno uklanjanje

Ako vidite da bodlje nisu duboko i procijenite da će biti lako izvući ih, uklonite ih samostalno u za to predviđenim uvjetima. Bodlje je zaista važno što prije ukloniti iz kože, ali pinceta mora biti sterilizirana, a na ranu trebate nanijeti antiseptik. Pomoći može držanje mjesta uboda u toploj vodi jer ćete na taj način ublažiti bol.

Što dalje?

Nakon uklanjanja bodlji i dezinfekcije, možete mjesto uboda namazati antibiotskom masti i previti ranu sterilnom gazom. Prilikom daljnjeg boravka na plaži, uvijek vodite računa da se ne kupate ako ne morate na plaži koja vrvi ježincima. Ne hodajte bosi po kamenitoj obali ili zamućenom plićaku kojem se ne vidi dno. Ne dirajte morsko dno rukama.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#ZDRAVLJE #MORE #LJETO

Preporučeni sadržaj