MENU

Što nas je o roditeljstvu naučila knjiga Jespera Juula "Kako s ljubavlju reći NE"

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 13. studenog 2024.

Jesper Juul je ime koje među roditeljima i stručnjacima za odgoj označava jako dobar putokaz za osviješteno i emocionalno inteligentno roditeljstvo. Juulova knjiga „Kako s ljubavlju reći NE“ nije samo priručnik o roditeljstvu, ona je svojevrsna filozofija odnosa. Što nas sve može naučiti o roditeljstvu?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 13. studenog 2024.

Zamislite dijete kojemu nitko nikada nije rekao „ne“. Zvuči kao scena iz filma koji nema sretnu radnju, a ni kraj. Tu je Juul zakoračio u sliku modernog roditeljstva kao onaj glas razuma i topline, ali i odlučnosti. U nastavku smo opisali što nas je sve o roditeljstvu naučila njegova knjiga “Kako s ljubavlju reći NE”.

View this post on Instagram

A post shared by Izdavačka kuća Harfa (@knjige.koje.vole.djecu)

Danas živimo u vremenu u kojem su djeca često prepuštena vrtlogu želja bez suzdržavanja, dok se roditelji bore na granici iscrpljenosti, a sve zbog toga da njihovo dijete ne pati. Tu dolazi Juulov koncept zdravih granica, koje nisu tu da ograniče dijete, već da ga pripreme za stvaran svijet – onaj u kojem riječ „ne“ ima težinu, a osobne granice nisu samo pojam iz knjiga o samopomoći. On nas podsjeća da „ne“ nije izraz roditeljske frustracije, nego signal da su roditelji spremni stati iza svojih vrijednosti. Autor naglašava da roditeljstvo nije serija simpatičnih poteza, nego moralna mapa koju crtaš dok vodiš svoje dijete kroz složeni labirint odnosa i očekivanja.

View this post on Instagram

A post shared by Izdavačka kuća Harfa (@knjige.koje.vole.djecu)

Jedan izazov i jedna granica

Jesper Juul nam kroz knjigu „Kako s ljubavlju reći NE“ daje puno više od strategije za izgovaranje teških riječi. On ukazuje na filozofiju roditeljstva koja se temelji na povjerenju, autentičnosti i emocionalnoj jasnoći. Juulov „ne“ nije zid, već predstavlja vrata koja vode u iskreniji, zdraviji odnos s našom djecom. Onaj koji podjednako uvažava njihovu osobnost i granice roditelja. Danas u roditeljstvu krivnja i nesigurnost često igraju glavne uloge, a Juul nudi podsjetnik da roditeljstvo nije nastup na društvenim mrežama (što mnogi danas zaboravljaju), već autentičan odnos pun izazova i ljubavi.

Stoga, kad sljedeći put vaše dijete zatraži nešto za što osjećate da nije ispravno, prisjetite se Juulovih riječi i zapitajte se koje su vaše granice i jeste li spremni stati iza njih? Jer roditeljstvo, u Juulovoj verziji, nije stvar „da“ ili „ne“, nego predstavlja putovanje na kojem gradimo međusobno poštovanje. Jedan izazov i jedna granica u isto vrijeme.

Izvor: Unsplash

Odmak od krivnje i pritiska modernog roditeljstva

U svojoj knjizi, Juul kritizira kulturu današnjeg roditeljstva, u kojoj su mnogi roditelji previše zaokupljeni time da budu savršeni. To vodi do velike krivnje jer u svijetu savjetnika, knjiga i supermama na društvenim mrežama, „ne“ je gotovo postalo nešto što se izbjegava. Juul nas podsjeća da roditelji nisu dužni biti uvijek dostupni, niti ispunjavati svaku želju te da je sasvim u redu imati život izvan roditeljstva.

Zanimljivo je da Juul potiče roditelje da se oslone na vlastite instinkte više nego na pravila ili smjernice jer djeca ne trebaju savršene, nego prisutne roditelje koji ne bježe od neugodnih situacija. Jer ako roditelj odustane od „ne“, dijete će odustati od učenja važnosti emocionalne autonomije.

Izvor: Pexels

Primjena Juulovih savjeta u svakodnevici

Primijeniti Juulove ideje u svakodnevici nije uvijek jednostavno, ali nije ni nemoguće. Mnogi roditelji koji su pročitali knjigu „Kako s ljubavlju reći NE“, shvatili su da su granice zapravo prilika za međusobno učenje, a ne prepreka ili hladan zid između roditelja i djeteta. Jedan od ključnih savjeta koje Juul daje je da uvijek budete prisutni i autentični, čak i kada situacija zahtijeva ozbiljan „ne“. Neka taj „ne“ bude iskren jer će dijete u njemu osjetiti vašu brižnost i odlučnost.

Juul također naglašava da se odluke roditelja trebaju temeljiti na stvarnim uvjerenjima, a ne na impulzivnim reakcijama. Kada postavite granicu, savjetuje Juul, napravite to bez osjećaja krivnje. Na taj način, dijete će dobiti konzistentnu i stabilnu poruku da je taj „ne“ zapravo čin ljubavi, a ne odbijanja. Umjesto vječite brige i pitanja „Je li moje dijete sada razočarano?“, roditelji mogu zamijeniti s pitanjem „Je li moje dijete danas naučilo nešto važno o životu i međusobnom poštovanju?

View this post on Instagram

A post shared by Izdavačka kuća Harfa (@knjige.koje.vole.djecu)

Što znači voljeti kroz granice?

Na kraju, Juul nas vraća osnovama. Ljubav prema djetetu ne znači da morate na sve i uvijek pristajati, nego predstavlja brižnu odgovornost koja odgaja odgovorne ljude. Kad roditelji izgovore „ne“, oni zapravo priznaju da su ljudi s granicama, vrijednostima i potrebama, jednako kao što je to i njihovo dijete. 

Juul stalno podsjeća da roditelji trebaju uzeti vremena za sebe jer izgrađujući svoje granice, roditelji su u stanju pokazati djetetu što znači živjeti uz samokontrolu vlastitih osjećaja, istovremeno zadržavajući svoj stav i uvjerenja koja smatraju ispravnima.

Izvor: Pexels

U konačnici, Jesper Juul nas podsjeća da roditeljstvo nije nadmetanje za titulu najboljeg roditelja. To je put koji vodi kroz čitav niz „da“ i „ne“, kroz greške i pobjede. Na tom putovanju, granice nisu prepreke, nego su način na koji zajedno stvaramo svijet u kojem su naša djeca voljena, ali i spremna suočiti se s realnošću. Prava ljubav prema djetetu ne znači vječno popuštanje, već hrabrost da ponekad čvrsto i s ljubavlju kažemo „ne“ – za njihovo i naše dobro.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#RODITELJSTVO #MAJČINSTVO #JESPER JUUL #ODGOJ #ODGOJDJECE

Preporučeni sadržaj