MENU

Stress free zona: Kako preokrenuti svoj mindset i prestati overthinkati

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 20. studenog 2024.

Očekivanja od nas samih danas su veća od brda e-mailova koje ignoriramo, a osjećaj krivnje dolazi besplatno s bilo kakvom naznakom pauze. Ako ste uz to mama ili žena u svijetu businessa (ili oboje), znate da je vaš dnevni popis zadataka kao pokretna traka u tvornici: nikad ne staje, a uvijek se čini kao da ste napravili još jedan korak unatrag. Razmislili smo kako si pomoći i prestati overthinkati i stresirati se.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 20. studenog 2024.

Razmislite malo. Kako se na stres gledalo nekada, a kako danas? Stres danas ima statusni simbol, u smislu, ne živiš punim plućima ako ne osjećaš stres. Ako nisi pod stresom, ne daješ 100 % sebe. To znači da živimo u vremenu koji šalje poruku da ako ne osjećate pritisak na poslu, u obitelji, u društvenim krugovima, pa čak i na društvenim mrežama, možda samo ne gledate dovoljno pažljivo. No, što kad pritisak nije rezultat izvanjskih faktora nego onaj koji si sami namećemo?

Izvor: Pexels

Moderno društvo nas uvjerava da možemo sve, ali rijetko kada govori o cijeni tog svega. Očekivanja drugih dodatno kompliciraju stvari. Od žena se i dalje očekuje da budu savršene majke, uspješne poslovne žene i inspirativne partnerice. Na sve to dolazi prešutni imperativ da bi uvijek trebale izgledati kao da je cijeli taj kaos zapravo lako nositi u svojoj glavi i na svojim leđima. 

Ako vam ovo zvuči poznato, niste same. 

Dobra vijest je da rješenje postoji

Loša vijest je što ne dolazi u obliku jednostavnog savjeta na Instagramu

Za suočavanje sa stresom, koji je često naš vlastiti proizvod, potrebno je introspektivno istraživanje i promjena perspektive.

Izvor: Pexels

Pritisak kao životni suputnik

Prvo, 'ajde da dešifriramo stres. On nije samo osjećaj nelagode – to je biološka reakcija koja nastaje kad postoji razlika između onoga što mislimo da trebamo postići i stvarnosti u kojoj živimo. Neurološka istraživanja pokazuju da kronični stres uzrokuje povećano lučenje kortizola, hormona stresa. Prema istraživanju Američkog instituta za stres, 70 % žena u dobi od 25 do 45 godina navodi da osjećaju stalni pritisak na poslu i kod kuće, dok 55 % njih vjeruje da sami sebi nameću nerealna očekivanja.

Što to znači? Da nas, osim vanjskih faktora, razara i unutarnji dijalog. "Jesam li dovoljno dobra?" "Zašto nisam stigla sve?" "Kako uspijeva ona s Instagrama?" Zvuči poznato? 

Ako su naši vlastiti standardi izvor stresa, očekivanja drugih svakako dolijevaju ulje na vatru. Društvo i dalje nameće stereotipe o ženama, očekujući da one konstantno budu superheroji svakodnevice. Psihologinja Brené Brown u svojoj knjizi "Dare to lead" ističe kako je osjećaj srama jedan od najčešćih emocionalnih odgovora žena koje ne uspiju ispuniti te nerealne standarde. Brown također naglašava da žene ipak i dalje prihvaćaju zadatke i obaveze iz osjećaja krivnje ili straha od osude, što dodatno povećava osjećaj iscrpljenosti. Ako ste u poslu ikada pristale na nešto što niste željele, samo kako biste izbjegle neugodan razgovor ili kritiku, razumjet ćete o čemu se radi.

Izvor: Pexels

Kako se nositi sa stresom koji sami sebi postavljamo

Prvi korak je osvijestiti situacije i obrasce ponašanja koje uzrokuju stres. Istraživanja pokazuju da introspektivno promišljanje o izvorima stresa pomaže smanjiti njegov intenzitet.

Kako biste to učinile u praksi, postavite si sljedeća pitanja: “Jesam li prekritična prema sebi? Postavljam li nerealne rokove? Uspoređujem li svoj napredak s drugima?”

Kada prepoznate uzrok svega toga, lakše ćete razviti vlastite strategije za promjenu tog obrasca.

Također, perfekcionizam je zamka u kojoj svatko lako zapne, osobito kada su u pitanju današnje generacije, milenijalci odgojeni u kulturi visokih očekivanja. Prema studiji objavljenoj u časopisu Psychological Bulletin, razina perfekcionizma u mladih ljudi znatno je porasla u posljednjih nekoliko desetljeća, što je povezano s višom razinom stresa, depresije i anksioznosti. Taj perfekcionizam, često maskiran u motivaciju, najveći je saveznik stresa. Spomenuta psihologinja Brown u svojoj najnovijoj knjizi “The gifts of imperfection” govori upravo o tome kako perfekcionizam nije realan, a ni održiv. Prema njoj, perfekcionizam nije ključ za samoostvarenje ili sreću, nego obična prepreka koja nas udaljava od osjećaja vrijednosti i unutarnjeg mira.

Kako se osloboditi? Postavite si "dovoljno dobro" ciljeve. Umjesto da težite savršenstvu, radije se fokusirajte na napredak i zadovoljite se s 80 % truda jer je nekada i to sasvim dovoljno.

Isto tako, nećemo se zavaravati – doomscrolling i neprestane usporedbe s drugima na Instagramu ili LinkedInu dodatno nas pritišću. Studija objavljena u Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking otkrila je da pretjerano korištenje društvenih mreža značajno povećava osjećaj nezadovoljstva i stresa. Kako biste se napokon riješili takvih navika, postavite vremenska ograničenja za aplikacije te umjesto doomscrollinga prakticirajte mindful scrolling. Pratite sadržaj koji vas inspirira, a ne onaj koji izaziva stres.

Izvor: Pexels

Mentalni minimalizam

Stres je postao dio našeg identiteta jer ga često povezujemo s produktivnošću i uspjehom. No, zapitajte se je li stvarno vrijedno žrtvovati vlastito zdravlje i mentalnu stabilnost za ideal koji možda nije ni naš?

Prava pobjeda nije u tome koliko zadataka možemo precrtati s popisa, već koliko kvalitetnog vremena možemo posvetiti stvarima koje nas ispunjavaju. Kao mame, poduzetnice i žene modernog doba, imamo priliku promijeniti paradigmu. Umjesto da budemo robovi vlastitih očekivanja i pritisaka drugih, možemo se odlučiti za svjesniji i balansiraniji pristup životu. Prakticirajte mentalni minimalizam i umjesto da neprestano overthinkate. Postavite se prema nepotrebnom stresu kao šef prema zaposleniku kojeg je ulovio u neoprostivom prijestupu – dajte mu otkaz!

Izvor: Pexels

Dakle, sljedeći put kad osjetite da vam stres preuzima kontrolu, sjetite se ovoga: nije važno koliko radite ili postižete – važno je kako se osjećate dok to radite. U konačnici, najbolji uspjeh koji možemo postići jest život ispunjen autentičnošću i smirenjem, a ne beskrajnim jurcanjem za nemogućim standardima.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#BUSINESS #IZAZOVI #BALANS #ŽIVOTNIBALANS #STRES #OVERTHINKING

Preporučeni sadržaj