Svi mi, u teoriji, biramo iskrenost i uvijek kažemo “Daj, reci mi iskreno”, a istovremeno koristimo bijele laži kad god stignemo, a da nismo ni svjesni. A može li se uopće biti previše iskren? To te mjere da napraviš više štete nego koristi?

Radikalna iskrenost je koncept koji je razvio dr. Brad Blanton, a koja predstavlja praksu potpune transparentnosti u komunikaciji – izricanje onoga što stvarno mislimo i osjećamo u tom trenutku, bez uljepšavanja, sitnih laži, prešućivanja ili zadržavanja emocija.
Iako se ideja brutalne iskrenosti često slavi kao vrlina, postaje složenija kad se promatra kroz prizmu muškosti. Društvo je dugo oblikovalo način na koji muškarci izražavaju sebe, potičući ponekad emocionalnu suzdržanost i stratešku tišinu. Pa, gdje se tu uklapa radikalna iskrenost? Osnažuje li ona muškarce ili je u sukobu s usađenim društvenim očekivanjima? Ili pak mislimo da muškarci tako i onako uvijek kažu točno ono što misle, a da ne mare za tuđe osjećaje niti što će druga osoba o njima misliti?
Kako se radikalna iskrenost odražava u odnosima, prijateljstvima, roditeljstvu ili pak na radnom mjestu?

Postoji li sukob između radikalne iskrenosti i tradicionalne muškosti?
Generacijama je muškost bila definirana snagom, kontrolom i emocionalnom smirenošću. Dječake se uči da “budu muško” (man up) da ne pokazuju ranjivost i da drže emocije pod kontrolom.
Radikalna iskrenost, međutim, zahtijeva suprotno – poziva na sirovu emocionalnu izloženost, nefiltrirane misli i otvorenost koja možda djelomično i osporava tradicionalne obrasce muškog ponašanja. Nije to samo ono što vam prvo padne na pamet kad kažemo “brutalna iskrenost” pa se onaj s druge strane uvrijedi. To je i ona iskrenost koja nije gruba, već ranjiva.
S jedne strane, ova razina iskrenosti može biti oslobađajuća. Mnogi muškarci se bore s teretom predstavljanja čvrste, emocionalno distancirane verzije sebe, potiskujući tjeskobu, sumnje ili slabosti. Moraju biti staloženi, provideri, logični. Radikalna iskrenost omogućava odbacivanje te maske, potičući dublje prihvaćanje sebe i autentičnost.
S druge strane, može djelovati neprirodno, pa čak i opasno. Muškarci koji otvoreno izraze strah, tugu ili neizvjesnost mogu se suočiti s osudom, percipirani kao slabići ili papučari. Ova napetost stvara dilemu: služi li potpuna iskrenost muškarcima da budu autentični, svoji i nesputani ili ih izlaže riziku od odbacivanja?

Radikalna iskrenost u romantičnim odnosima
Kad je riječ o spojevima i dugoročnim vezama, radikalna iskrenost otvara i prilike i rizike. Mnoge žene izražavaju frustraciju prema muškarcima koji su emocionalno udaljeni ili izbjegavaju teške razgovore. Prakticiranje potpune iskrenosti može premostiti taj jaz, potičući dublje emocionalne veze i uklanjajući igre nagađanja koje često opterećuju odnose.
No, radikalna iskrenost također znači izražavanje negativnih emocija, neispunjenih potreba ili čak privlačnosti prema drugima – teme koje partneri mogu teško podnijeti. Iako iskrenost gradi povjerenje, nefiltrirana istina može biti oštra.
Ako ste ikada gledali Netflix reality show Love is blind, znat ćete o čemu pričam. Ako vas partnerica pita da ISKRENO odgovorite je li ona najljepša u svom društvu prijateljica – jedini odgovor je da. Svi ostali mogli vi dosta poljuljati vaš odnos. Da, istina je. Svi mi želimo istinu, ali samo dok nam ona ne donosi ništa ružno, ništa što nas povrijedi, oslabi nam samopouzdanje, učini nas da se osjećamo loše.
Znači li to da treba krenuti suprotno i samo lagati, odnosno, hajde da malo uključimo eufemizme ovdje, prešutjeti neke stvari i govoriti ono što znamo da druga strana želi čuti? Ni ovo se baš ne čini kao dobra ideja. Nalazi li se rješenje u pronalaženju ravnoteže između iskrenosti i empatije, i u sve to uključiti dozu ljubavi, razumijevanja i uvažavanja?

Radikalna iskrenost u prijateljstvima
Muška prijateljstva često se vrte oko zajedničkih aktivnosti, a ne emocionalne dubine. Mnogi muškarci osjećaju pritisak da budu "onaj snažni" u svom krugu ili “onaj smiješni”, izbjegavajući razgovore o osobnim problemima. Radikalna iskrenost remeti ovu dinamiku, dopuštajući razinu autentičnosti koja može biti osvježavajuća, ali i neugodna.
Kad se pravilno prakticira, ona može produbiti prijateljstva, stvarajući prostor u kojem se muškarci podržavaju izvan površinskih šala. Ipak, izazov nastaje pri navigaciji grupnim dinamikama – mnoga prijateljstva temelje se na humoru, natjecanju i prijateljskoj zezanciji. Unošenje radikalne iskrenosti u takve okoline zahtijeva taktičnost jer može djelovati previše intenzivno.

Radikalna iskrenost u roditeljstvu
Za očeve, primjena radikalne iskrenosti u odnosima s njihovom djecom donosi jedinstven skup izazova i nagrada. To znači biti primjer autentičnosti dijeleći osjećaje i priznajući pogreške na način koji je i iskren i primjeren dobi.
Kada otac izrazi ranjivost (bilo priznavanjem stresa nakon napornog dana ili iskazivanjem neizvjesnosti u određenim situacijama), postavlja snažan primjer za svoju djecu. Ta transparentnost može stvoriti okruženje povjerenja i međusobnog poštovanja, učeći djecu da je u redu otvoreno izražavati emocije te da je iskrenost vitalni dio zdravih odnosa. No, ovaj pristup zahtijeva delikatnu ravnotežu: biti iskren, a istovremeno čuvati emocionalnu dobrobit djeteta te osigurati da iskrenost bude konstruktivna i poticajna, a ne preplavljujuća.
Dijete ti je krenulo trenirati nogomet i ne ide mu baš – ne mora nužno od tebe čuti da nije dobro ili da ima dvije lijeve. Radije vježbajte zajedno, daj mu/joj do znanja da je potrebno truditi se i puno vježbati kako bi se postigao uspjeh. I isto tako, nije dobro ni djecu lažno hraniti nekim superlativima i uvjeravati ih da su najbolji u nečemu ako, realno, i nisu.

Radikalna iskrenost na radnom mjestu
U profesionalnim okruženjima iskrenost se općenito cijeni – ali radikalna iskrenost? To je već druga priča. Radno mjesto često zahtijeva diplomaciju, taktičnost i stratešku komunikaciju. Izricanje onoga što mislite u svakom trenutku može djelovati neprofesionalno, pa čak i nepromišljeno.
Međutim, kad se mudro primijeni, radikalna iskrenost može unaprijediti vodstvo, timski rad i napredak u karijeri. Vođe koji otvoreno komuniciraju nadahnjuju povjerenje i jasnoću, dok zaposlenici koji konstruktivno izraze svoje prave misli doprinose zdravijoj radnoj kulturi. Ključ je primjenjivati radikalnu iskrenost selektivno – iskrenost ne bi trebala značiti napuštanje profesionalizma ili emocionalne inteligencije.

Prednosti i nedostaci radikalne iskrenosti
Kao i sve u životu i radikalna iskrenost ima dvije strane. Pozitivno je to što ona može izgraditi autentičnije odnose i poticati osobni rast i samoprihvaćanje. Čini nas transparentnima u svim aspektima života što istovremeno smanjuje stres od potiskivanja emocija ili pak održavanja lažne slike o nama.
A sada, druga strana medalje. Radikalna iskrenost može se percipirati kao nepristojna pa čak i uvredljiva za neke ljude. Može otkriti ranjivost koju društvo možda ne prihvaća baš lako. Isto tako, od onoga tko ju prakticira, zahtijeva vještinu u izražavanju kako bi se izbjegli nepotrebni sukobi.

Uravnotežena iskrenost
Radikalna iskrenost može biti moćan alat za muškarce koji žele osloboditi sebe od društvenih očekivanja koja guše njihovu autentičnost. Međutim, njezina učinkovitost ovisi o načinu na koji se prakticira. Iskrenost ne smije biti izgovor za okrutnost. Cilj bi trebao biti uravnotežena iskrenost – otvoreno izražavanje sebe uz razmatranje utjecaja na druge.
Ostaje pitanje, je li radikalna iskrenost najbolji alat muškarca za osobnu slobodu? To ovisi o tome kako je on koristi.
Izvor naslovne fotografije: Pexels