MENU

Tate i školske obveze: Slijepa točka modernog očinstva

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 9. svibnja 2025.

Ajmo iskreno — kad si se zadnji put zapitao o školskom rasporedu svog djeteta ili pratio bilo što vezano uz školske obaveze? Ako ti je kalendar pun poslovnih sastanaka, ali ni jedan roditeljski nije upisan, možda je vrijeme da si priznaš kako su ti školske obveze rupa u roditeljskom CV-u. I bez brige, nisi jedini.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 9. svibnja 2025.

Moderni očevi danas znaju složiti bočicu, promijeniti pelenu i biti nježni kad treba. Uključeni su, prisutni, emotivno dostupniji no ikad prije. I to je za svaku pohvalu. 

Ali… Kad je riječ o školskim obvezama, domaćim zadaćama, roditeljskim sastancima, porukama učitelja, danima bez nastave, školskim izletima, rijetko koji tatager je prisutan. I to ne zato što ne žele, nego zato što sustav i dalje funkcionira kao da je škola mamin teritorij

No, ako nikad nisu dobili prostor, poticaj, jezik ili priznanje da su „ravnopravni igrači“ – kako uopće očekivati da se uključe?

Izvor: Pexels 

Roditeljski sastanci kao mamin teren

Uđi u bilo koju školsku učionicu u 18:00 kad je roditeljski. Zrak miriše na ženski parfem, papir i laganu frustraciju. 17 mama, dvije bake i jedan otac — obično u kapuljači, kao da skriva činjenicu da ne zna ime razrednice.

To nije problem osobnog izbora, to je problem društvene strukture i sustava koji još uvijek majku stavlja kao CEO školskih komunikacija, a oca kao zamjenskog tehničara za potpisivanje ispričnice.

Unatoč površinskom pomaku prema ravnopravnom roditeljstvu, realnost je često mnogo tradicionalnija nego što bismo voljeli priznati. Kad je riječ o emocionalno i logistički složenijim zadacima, poput školskih obaveza, tate vrlo često i dalje odrađuju pomoćne uloge. Kao da su zamjene koje ulaze u igru samo kad se mama ne može spojiti na Wi-Fi. Školski svijet ostaje neprepoznat kao dio očinske odgovornosti.

Izvor: Pexels 

Školski Google kalendar: alat koji bi svaki tata trebao imati

Zvuči grubo? Možda. Ali zamisli ovo kao konstruktivni wake-up call.

Tata koji ne zna kad su roditeljski sastanci, kad dijete ima ispit, kad treba donijeti kolače za Dan škole — ne sudjeluje punim kapacitetom. To nije podjela posla, to je nevidljivo prebacivanje odgovornosti.

I zato je krajnje vrijeme da tate:

Izvor: Pexels 

Mijenjanje paradigme od „Ja ću kad mogu“ do „To je moja odgovornost“

Najveći problem nije nedostatak volje, nego niži prag očekivanja. Kad tata dođe na roditeljski, svi plješću. Kad ne dođe, nikome ništa. 

S druge strane, kad mama nešto zaboravi, ona “ne brine”, “nemarna je” ili “nezainteresirana”. To su dvostruki standardi koji vuku žene prema izgaranju, a muškarce drže u zoni ugode, no vrijeme je da s tim raščistimo.

Izvor: Pexels 

Što se može učiniti?

Promjena neće doći iz jednog smjera, zato smo razmislili što se može učiniti kako bi se ista potaknula i što prije primijenila.

Evo nekoliko konkretnih koraka:
Izvor: Pexels 

Ovo nije napad na tate, nego poziv da budu bolji

Bilo kako bilo, danas više nije dovoljno biti “dobar tata” koji zna skuhati večeru i odvesti dijete na trening. Današnji tata mora znati kad je kontrolni iz prirode, razumjeti ocjene u e-Dnevniku, primijetiti kad dijete ima tjeskobu oko škole, i da — pojaviti se na roditeljskom sastanku i slušati. 

Ako možeš pregovarati s klijentima, sigurno možeš poslati i mail razredniku. Ako možeš guglati novi mobitel za svoje dijete, sigurno možeš otvoriti Teams i pregledati napisanu domaću zadaću bez da te itko (čitaj: mama) na to mora podsjećati.

Izvor: Pexels 

Pravo očinstvo danas ne izgleda kao “Uskačem kad treba”, nego kao “Tu sam — stalno, aktivno i ravnopravno”

Jer djeca i škola nisu mamin projekt. Škola je obiteljska priča, a tata koji zna što se događa u školi nije superheroj. On je jednostavno — tata(ger).

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#TATAGER #ŠKOLA #ŠKOLSKE OBAVEZE #ODGOJ #DJECA #OČINSTVO #MODERNO OČINSTVO

Preporučeni sadržaj