Kako banke i njihove usluge postaju sve modernije i sofisticiranije, tako nažalost i financijske prijevare “napreduju” istim tempom. Zato smo odlučile educirati i sebe i vas te smo s Dijanom Keserović i Inom Crnogorac, samostalnim specijalisticama upravljanja rizikom prijevara, popričale o važnosti financijske pismenosti i načinima kako prepoznati financijske prijevare. Detalje donosimo u video intervjuu.
Koliko često provjeravate izvode iz banaka i koliko ste oprezni prilikom online kupovine i dijeljenja podataka svog računa? Jeste li upoznati s najčešćim oblicima financijskih prijevara kojima smo izloženi, poput phishinga i spoofinga ili instalacije štetnih softvera (malware) te investicijskih prijevara? Udružili smo snage s Dijanom Keserović i Inom Crnogorac iz Addiko Banke, koje se bave prevencijom i detekcijom prijevara u bankarstvu. Popričale smo riziku od financijskih prijevara na internetu, važnosti edukacije o financijama te o bankarskim kulturama – o svemu važnome pomalo.
Što nipošto ne smijemo raditi ako želimo zaštititi svoje financije i koliko je teško vrebati na online “lopove” u bankarstvu? Sve smo saznale.
Iz intervju smo također saznale da su bankari Addiko Bankesve samo ne tipični. Oni su poduzetni, odgovorni i agilni, ali opet neformalni, tolerantni i vrlo otvoreni jedni prema drugima. Od Dijane i Ine saznale smo i da u njihovim redovima ne vladaju stereotipi i da prihvaćaju sve različitosti, ali i da su neumorni kada su u pitanju inovativni procesi, proizvodi i načini kako uslužuju klijente.
Zato nas i ne čudi što su nedavno ponovno pokazali inicijativu i proaktivnost te proveli istraživanje pomoću kojeg educiraju građane i pomažu im prepoznati različite oblike financijskih prijevara koje su danas, nažalost, sve češće i sofisticiranije.
53 % sudionika prijavilo je pokušaj dolaska do njihovih osjetljivih bankovnih podataka od strane sumnjivih izvora
Istraživanje koje je provela Addiko Banka u Hrvatskoj pokazuje koliko je prijetnja od financijskih prijevara stvarna - čak polovica ispitanika doživjela je neki oblik pokušaja financijske prijevare, a gotovo trećina poznaje nekoga tko je bio žrtva prijevare. Više od pola ispitanih izjavilo je kako su iz sumnjivih izvora pokušali doći do njihovog PIN-a i CVV broja kartice – najosjetljivijih podataka koje nikome nikada ne biste trebali dati.
Pozitivna vijest je da je čak 59 % sudionika istraživanja navelo kako uvijek provjerava detalje e-mail adrese s koje su primili sumnjiv upit, dok tri četvrtine njih redovito prati svoje bankovne izvode. To pokazuje da smo dosta oprezni i da smo upoznati s ključnim praksama prepoznavanja sumnjivih transakcija. Ipak, iz Addiko Banke upozoravaju da je važno da građani razumiju kako prepoznati prijetnje i kako na njih reagirati.
Financijska pismenost građana raste iz godine u godinu, ali i dalje ima prostora za napredak. Ono što je u Hrvatskoj zabrinjavajuće je naše financijsko ponašanje, što bi značilo da građani imaju znanja, ali ga ne primjenjuju u praksi.
Recentno Addikovo istraživanje pokazalo je da građani međusobno ne razgovaraju o financijama te da se njih više od 60 % slaže da bi razgovarajući o novcu sa svojim najbližima i prijateljima mogli donositi bolje financijske odluke. Baš iz tog razloga, Addiko Banka kontinuirano provodi informativne kampanje i obrazovne aktivnosti, kako bi poboljšala financijsku pismenost i sigurnost svojih klijenata.
Iako smo većinom upoznati s prijetnjama, i dalje treba biti na oprezu jer financijska sigurnost postaje sve veći izazov.
Evo jedne anegdote iz slučaja prijevare - klijent je na pitanje da li bi odao svoje tajne podatke članovima obitelji, odgovorio „Neee, nipošto!“. A onda na sljedeće pitanje, odnosno, zašto je odao svoje tajne podatke potpuno nepoznatim ljudima koji su ga nazvali na telefon i tražili baš te podatke kako bi tobože mogao zaraditi i dobiti uplatu, odgovorio „Pa tražili su me!“
Ako je ponuda predobra da bi bila istinita - lažna je
Iako rezultati istraživanja pokazuju da 83 % ispitanika razumije važnost prijavljivanja sumnjivih aktivnosti banci, opet se dogodi da zbog brzopletosti i nepažnje nasjednu na prijevaru.
Ako posumnjate da ste žrtva prijevare, potrebno je što prije javiti se u svoju banku kako bi se poduzele potrebne aktivnosti i kako biste spriječili moguću daljnju zlouporabu te prijaviti prijevaru policiji.
Zapamtite, ako do vas dođe ponuda s nevjerojatno dobrim popustom, poziv neke nepoznate osobe da ste dobili veliki novac u kriptovalutama (a vi skoro pa ne ulažete u njih) ili ako vam stigne poziv od stranog odvjetnika o velikom nasljedstvu vašeg pokojnog rođaka – prijevara je, nije bajka, upozoravaju nas (i vas) iz Addiko Banke.
Kako se zaštititi?
Za početak, zapamtite da su lozinka i PIN isključivo vaše vlasništvo i da vas nijedna banka nikada neće tražiti da te podatke šaljete putem e-maila, telefonski ili da ih ažurirate preko posrednika.
Druga ključna stvar za zapamtiti je da je znanje najbolja zaštita od financijske prijevare. Bitno je da i građani i banke sudjeluju u jačanju otpornosti društva, a ulaganje u edukaciju najbolji je put prema postizanju tog cilja.
Pričajte s prijateljima i bližnjima o financijskoj sigurnosti, upozoravajte na moguće sumnjive aktivnosti, a ako zapnete, tu je uvijek Addiko Banka internetska stranica koja sadrži puno korisnih informacija.
Financijska i digitalna pismenost su važne – educirajte se i budite sigurni.
Postoje odluke i stvari u životu koje su teške, ali neizbježne. Jedna od njih je i dati otkaz na poslu. Mamager to the rescue, ovo su naši savjeti za bezbolno davanje otkaza, raspisani u 5 kratkih, ali važnih crtica.
Od poslovnih do životnih lekcija, koliko god godina navršile, svaka nova uvijek nas uči nekoj novoj važnoj lekciji. Ovo su nam omiljene koje smo naučile u protekloj godini.
U dinamičnom biznis svijetu, reći "ne" može se činiti kao profesionalni rizik. Međutim, to jedno strateško i ponekad potrebno "ne", ključno je za dugoročni uspjeh i osobnu dobrobit - generalno, ali i u poslu.