MENU

Yes, chef: kuhanje, samopouzdanje i muškost

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 16. studenog 2024.

Kuhanje jača osjećaj samopouzdanja i subjektivni osjećaj muškosti. Postaje li “znam kuhati” novo “visok, crn i zgodan”?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 16. studenog 2024.

Neovisno o tome jesi li samac, u vezi, braku, student – ako znaš kuhat’ u očima žena diljem svijeta si, jednom riječju – poželjan. Šalu na stranu. Nećemo iz želje da srušimo jedan stereotip (npr. da se žene sređuju da bi se svidjele muškarcu) upasti u drugi pa reći da muškarci kuhaju samo kako bi se svidjeli ženi. Vještina kuhanja dobro će doći svakom muškarcu, neovisno o tome jel' trenutno lovi neku žensku ili ne. 

Pa da vas pitamo, znate li skuhati barem 5 jela? Kuhana jaja i hrenovke se ne računaju. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Luke Magro (@luke_magro_)

Muškarci i kuhanja (ili iz ženske perspektive, yes chef)

Smiješno nam je i ironično to kako se tradicionalno uvijek ženu stavi u kuhinju. Kao, to je njezin posao i “prirodni teritorij”, a ako pogledamo najpoznatije kuhare u svijetu – sve redom muškarci. Bilo kako bilo, znati kuhati uvijek je poželjno, korisno, zabavno, seksi, neovisno o spolu. Ljubav ide kroz želudac – i muški i ženski. 

U vremenu kad se muškost redefinira, kuhanje nije samo vještina – to je poruka da si, prvenstveno, sposoban, da možeš prehraniti sebe, pa možda čak i nekog drugog, a da ne zoveš dostavu, da si kreativan i strpljiv i da imaš volju za učenjem, iako pogriješiš. 

Ovdje treba posebno naglasiti da te to što znaš kuhati ili to što te kuhanje zanima ne čini manje muškarcem. Upravo suprotno. Istraživanja su pokazala da posjedovanje vještine kuhanja jača samopouzdanje muškarca i njegov subjektivan osjećaj muškosti. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Harrison Webb (@harrisonwebb97)

Ne slažeš se? Gledaj to ovako: muškarac koji ne zna kuhati još uvijek ovisi o nekome za jednu od najosnovnijih potreba. To nije neovisnost, već slabost. Ali muškarac koji zna kuhati? To je netko tko može prehraniti sebe i druge, koji je vješt s tehnikama i alatima, koji, ako ćeš poetično, stvara nešto iz ničega. 

Nauči pripremiti barem 5 jela

Ne moraš biti Carmy iz The Bear, ali poželjno je da znaš baratati barem nekim osnovama u kuhinji. Da nisi u survival mode-u svaki put kad si sam kod kuće. 

Ako možeš spremiti pet dobrih jela – recimo, neku finu paštu, dobar odrezak, konkretan wok, domaću juhu i doručak koji se ne svodi na podgrijavanje – onda imaš osnovu. Znaš se snaći u kuhinji, a možeš i impresionirati. A što je najvažnije, nisi osuđen na zamrznutu pizzu, fast food ili Glovo i Wolt. Nijedan odrasli muškarac ne bi ovakvu prehranu trebao smatrati životnim standardom.

Izvor: Pexels

Ta prva jela su kao ritual prijelaza – dokaz da si prešao fazu nesnalaženja u kuhinji i da nisi bespomoćan kad treba pripremiti nešto konkretno. To su jela koja možeš skuhati na autopilotu, s najboljim ili najskromnijim sastojcima, u luksuznoj ili prljavoj kuhinji. 

Da ne bi sve ostalo na pustim riječima, hajde da detaljnije popričamo o tih pet jela. 

Za početak, zapitaj se što voliš jesti i kreni s time. I osnovama. Ako voliš meso, nauči skuhati dobar odrezak. Nauči kako dobiti hrskavu, zlatnu koricu s vanjske strane, a unutra meso mekano kao duša. Zatim se okušaj u tjesteninama, ali ne onima iz pakiranja koja treba samo ubaciti u pečnicu ili na tavu. Mislimo na nešto ozbiljno i konkretno, tjesteninu s umakom koji će ti se krčkati satima. Možda klasični špageti bolognese ili carbonara?

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Harrison Webb (@harrisonwebb97)

Sljedeće je svakako juha ili gulaš. Nešto što možeš kuhati dugo i gdje ćeš naučiti kako se okusi pojačavaju kroz vrijeme. I onda doručak – obrok koji zaslužuje puno više pažnje nego što mu mnogi daju. Nauči napraviti jaja koja voliš: kajganu, poširana, pečena. Kava i hrenovka u lisnatom iz Mlinara nisu doručak. 

I na kraju, nauči spremiti jelo s povrćem. Možda to bude wok s malo začina, ili pečeno povrće koje ćeš karamelizirati do savršenstva pa se kasnije hvaliti što znaš i značenje i postupak karamelizacije. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Jorge Saludable | Healthy Food (@jorgesaludable)

Kuhanje nije samo stvar jednog jela; riječ je o konzistentnosti, o prilagodbi, o učenju kako poštovati sastojke i kako se snaći kad nemaš sve što ti treba. A kad to radiš dovoljno dugo, počet ćeš kuhati s intuicijom, s lakoćom, a možda čak i uz malo stila.

Na tom putu nek ti se nađe i koja kuharica ili YouTube video s uputama da ne bi bilo da kuhaš krumpir u loncu bez vode ili da tjesteninu ubaciš u kipuću vodu, ali ugasiš štednjak nakon toga. 

Izvor: Pexels

Čovjek koji hrani

Vratimo se malo u povijest. Znaš ono kad se od muškaraca očekivalo da idu u lov i donesu jelo na stol i što je ulov veći to je on jači alfa mužjak? E pa danas ti je tu definiciju muškosti i alfe puno lakše dostići. Ne moraš u šumu, samo do dućana. Ne moraš ubiti divlju svinju, samo ju ispeći da ne bude suha i žilava. 

Uglavnom, vjeruj nam na riječ, složiti ukusno jelo jako je dobar osjećaj. Zato, tatageru, primi se noža. Upali štednjak. Nauči osnove, napravi nered, riskiraj i prigrli kuhanje – ne kao zadatak, već kao vještinu. Zapamti da (skoro pa) nema muževnije stvari nego znati se pobrinuti sam za sebe. Kuhanje za partnericu dodatni je plus (in our book).   

Izvor naslove fotografije: Pexels

#TATAGER #MUŠKARAC U KUHINJI #KUHANJE

Preporučeni sadržaj