Seks može biti strastven, tantrički, emocionalan, causal. Može biti dobar ili loš, iz ljubavi ili strasti, iz osvete. Razloga je puno i svaki seks je drugačiji, čak i onda kada ga prakticirate s istom osobom. Ali što ako bude pun suza?
U tom slučaju, radi se o postkoitalnoj disforiji (postcoital dysphoria, PCD) ili post-seks blues. Jano vam je da ovo nije tako rijetka pojava, budući da ima i medicinski termin.
Postkoitalna disforija, puno je češća pojava nego što mnogi priznaju. Istraživanja pokazuju da je više od 46 posto žena doživjelo PCD barem jednom u životu, dok isto to priznaje i 41 % muškaraca. Ipak, treba uzeti u obzir da se ovaj fenomen puno više istraživao kod žena, nego kod muškaraca.
Do postkoitalne distrofije ne dolazi samo prilikom neželjenog odnosa (iako, naravno može i tada), već i onda kada je oboje partnera svjesno pristalo na odnos i u njemu nije bilo neželjenih ili neočekivanih aktivnosti, a može se javiti čak i ako ste u odnosu uživali.
Ne sveto, ali ipak trojstvo
Svaki seksualni odnos je istovremeno fizičko, psihičko i emocionalno iskustvo. Tijekom seksa u našim tijelima dolazi do eksplozije hormona poput endorfina, oksitocina, prolaktina i raznih drugih koji utječu na naše emocije i ne rade uvijek kao tim. Jednom kada fizički dio seksa završi, naša tijela dugo budu pod dojmom onog psihičkog i emocionalnog dijela, tako da je sasvim normalno ako se nakon seksa osjećate „drugačije“. To nije uvijek pokazatelj da ste u krivom odnosu s krivom osobom ili nešto slično.
Što je onda razlog?
Sve ono što je povezano s ljudskim emocijama, teško je objasniti. Stvari su ovdje rijetko crno-bijele, sa samo jednim mogućim objašnjenjem. Istraživanja su pokazala da dob, razina intimnosti pa ni trajanje veze nisu povezani s pojavom postkoitalne disforije, ali zato genetika, osobne karakteristike i stil privrženosti mogu igrati ulogu u njezinoj pojavi.
Ako imate poteškoća s diferencijacijom selfa, odnosno smanjenom sposobnosti balansiranja između intimnosti i autonomije u odnosu, ako ste inače anksiozni ili izrazitije emocionalni reaktivni, može vam se lakše i češće dogoditi da vas nakon seksa preplave emocije.
Ponekad će za to biti dovoljan nedostatak maženja nakon odnosa, a tu je i hrpa drugih razloga.
Plačemo od sreće?
Ponekad je seks toliko dubok i emocionalan da probudi emotivni vulkan, što je moguće kod tantričkog seksa. Tijelo preplave oksitocin, dopamin i endorfini — prirodni koktel osjećaja sreće. Kad emocije dosegnu vrhunac, suze su neizbježne. To je kao da ti duša šapće: “dobro je, siguran/na si.” Da, moguće je nekoga toliko voljeti da vam dođe da plačete od sreće koliko vam je seks dobar i koliko ljubavi iz njega proizlazi.
Previše, prebrzo
Strast ima svoje načine rušenja emocionalne barijere. Misliš si, “ja nisam za one night stand”, odnosno “moram se zaljubiti prije nego što se poseksam”. Eh, ali strast i seksualna napetost su nekada destabilizirajuće i ta naša životinjska strana prevagne pa iz strasti završiš s nekime u krevetu i to ne ispadne baš onako kako je bilo zamišljeno. I takve situacije mogu dovesti do suza.
Traume i loša iskustva
Za osobe koje su preživjele seksualno zlostavljanje, intimnost može biti dvosjekli mač. Čak i dobrovoljan seks iz ljubavi i privrženosti može probuditi sjećanja pohranjena duboko u tijelu. Nije stvar u sadašnjem partneru, već u traumi koju ste proživjeli. Nekada su suze nakon seksa trigger za neke neriješene traume. U tom ih slučaju ne biste smjeli ignorirati.
Kad bol prevlada užitak
Seks nije uvijek nježnost, užitak i glatka penetracija. Može biti fizički neugodan zbog problema poput vaginalne suhoće, napetosti mišića, medicinskih stanja. Ponekad i previše sirove grubosti. Plakanje može biti način na koji vam tijelo poručuje “ovo me boli”. Iako seks ne mora uvijek biti nježan, mora biti ugodan.
Problemi u vezi
Ponekad seks ističe ono što nije u redu, umjesto onoga što jest. Ako vam intimnost s partnerom pruža osjećaj “udaljenosti”, suze mogu biti pokazatelj usamljenosti, neispunjenih potreba i generalnog nezadovoljstva u vezi. Seksom se nekome dajemo u potpunosti i tada smo najranjiviji, a ako nakon seksa plačete, možda vam to tijelo govori da u trenutačnom odnosu niste zadovoljni i ne osjećate se voljeno. To je onaj trenutak kad shvatimo da smo si fizički blizu, ali emocionalno miljama daleko.
Potiskivanje
Životni pritisci se gomilaju poput pare u ekspres loncu. Seks može djelovati kao sigurnosni ventil, oslobađajući dugo potisnute osjećaje. Možda niste plakali tjednima, ali i tom trenutku kad ogolite tijelo, ogolite i emocije.
Stres, strah, anksioznost
Današnji način života pun stresa, anksioznosti i briga, može isto biti okidač. Mislimo da imamo sve pod kontrolom, živimo na autopilotu i onda se dogodi da se opustimo prilikom seksa i sve samo ispliva na površinu.
Sram od seksualnosti
Seks je često isprepleten s kulturnim, religijskim i osobnim očekivanjima. Ako ste odrasli u sredini gdje se o seksu nije pričalo ili ga se čak zabranjivalo i izjednačavalo s nečim prostim, moguće da u odrasloj dobi seks projicira sram i krivnju. Ako ste ikada osjećali “prljavštinu” nakon seksa, možda ste svjesni lako ti potisnuti obrasci lako isplivaju.
I što nakon?
Dakle, nije drama ako zaplačete nakon seksa, ali isto tako, može biti pokazatelj da nešto mijenjate. Sve u svemu, suze su dokaz da je intimnost mnogo više od fizičkog čina, čak i onda kada “niste zaljubljeni”. Koji god razlog da je posrijedi, nemojte ga ignorirati ili potiskivati. Razgovor s partnerom može pomoći, kao i razgovor sa stručnim terapeutom. I bez srama - jer normalno je osjećati.
Izvor naslovne fotografije: Pexels