Možda je vrijeme da se podijeli pomalo brutalna istina o promjenama koje dolazak djeteta unosi u vezu. Ako se kao novopečeni roditelji pripremite i za ovu, malo manje lijepu stranu cijelog iskustva, lakše ćete prebroditi izazove koje je nemoguće izbjeći.
Imati malu bebu je nešto kao voditi start-up koji radi 24/7, bez plaće, godišnjeg odmora ili bonusa, dok vaš novi šef vrišti na vas jer mu nije po volji koliko brzo reagirate. Ovo je realnost. Roditeljstvo je ogroman preokret, posebno za parove u čijoj vezi oboje balansiraju zahtjevne karijere i podjednako zahtjevnu ulogu roditelja (disclaimer, ovom rečenicom ne omalovažavamo izazove parova koji imaju drugačiji ili sporiji lifestyle). Roditeljstvo je ultimativni timski rad, ali nitko vam ne kaže koliko je teško ostati tim dok vam život uđe u petu brzinu.
Kad si pospan, nisi svoj
Koliko god posla i obaveza imali, nekako lakše to preživimo ako so odmorni i naspavani. Ali ako danima ne spavamo dovoljno, i oni sasvim obični dani postaju teži. Nedostatak sna je surov.
Kao novopečeni roditelji, na par mjeseci možete zaboravite na romantične večere ili duboke razgovore u krevetu. Naš savjet je - većinu noći samo pokušavate preživjeti i spavati koliko je moguće. Konstantan osjećaj iscrpljenosti čini vas nervoznima i sklonijima svađama, tako da uzmite to u obzir i u odnosu s partnerom.
Kad tom osjećaju dodate i onaj kada jedan od vas dvoje radi više od drugog ili osjeća da radi više, eto recepta za katastrofu.
Veza pada u drugi plan, brže nego što mislite
Za početak, ako mislite da će vas beba dodatno zbližiti, pogotovo odmah u početku, guess again. Dogodit će se upravo suprotno jer više niste jedno drugome na prvom mjestu, jer tu je beba. One male nesuglasice koje ste imali prije? Sada postaju puno veće jer su ulozi viši, a strpljenja je manje.
Nekada ste međusobnu pažnju usmjeravali jedno na drugo, svaki slobodan trenutak koristili za večere, druženja, iznenađenja, romantiku. Ali sada je tu novo biće koje treba vašu stopostotnu pažnju od 0 do 24. I oboje gubite energiju jedno za drugo jer dobro pazite u što ćete usmjeriti to malo vremena koje u danu imate za sebe.
“Ja sam doma cijeli dan s bebom”, “ja radim cijeli dan”
Svakome je njegov teret najteži. Ženi je najgore to što on cijeli dan mora biti sama s bebom i obavljati sve u prvim mjesecima, dok muškarac pak ima pritisak financija jer on je odjednom jedini koji zarađuje punu plaću.
Ako jedan od vas uzima roditeljski dopust, to stavlja dodatni pritisak na onog drugog. A ako oboje radite, žongliranje karijere i roditeljstva može se činiti kao maraton uzbrdo, s kolicima. Dakle, nijedna opcija nije bajna.
A tu je naravno i podjela poslova. Tko je na redu za hranjenje? Tko kuha? Tko zove pedijatra? Ako se ovo ne podijeli ravnopravno, stvara se napetost. A ako ne razgovarate o tome, napetost će prije ili kasnije eksplodirati.
Kako održati vezu?
Prije nego što se uopće odlučite na obitelj, trebate biti svjesni što vas čeka i na to se pripremiti. Dolazak djeteta najveća je radost za parove, ali ujedno i najveći test za njihov odnos.
I onda kada je najteže, bitno je da razgovarate. Tako da zaboravite na tihu pasivnu agresiju i zamjeranje – nećete time postići ništa dobro niti će partner ili partnerica shvatiti u čemu je problem dok ga otvoreno ne bacite na stol. Zapamtite da vas je dvoje u ovome i da svatko ima svoje strahove, probleme i stvari koje ga muče. Otvoreno recite što vam treba.
Pokušajte pronaći vremena jedno za drugo. To neće više biti vikend getaway putovanja ni romantične večere, ali može biti dobar film i grickalice u vašem boravku nakon što beba zaspi.
Podijelite poslove ravnopravno, partneri ste pa se tako i postavite. Ako jedno od vas mijenja pelene, drugo može prati suđe ili složiti ručak. Balansirajte teret tako da nitko ne osjeća da sve pada na njega.
Oslonite se na prijatelje, obitelj ili čak stručnjake. Pridružite se grupama za roditelje ili razgovarajte s terapeutom. Možda neki roditelji mogu sve sami i bez pomoći. Nemojte se osjećati loše ako vi niste ti.
Vrijeme prilagodbe
Nakon dolaska djeteta, i mami i tati je potrebna prilagodba. Žene ponekad muku muče s hormonima koji divljaju, a muškarci s unutarnjim strahovima, emocijama i osjećajima koji su im nepoznati. Ovo je nova uloga na koju je oba partnera moraju priviknuti. Pripremite se na to da će biti pomalo izazovno, ali nemojte odustajati jedno od drugoga. Naoružajte se strpljenjem, pokažite empatiju, nemojte se natjecati u tome kome je teže nego zajedničkim snagama radite na tome da je oboma lakše.
Izvor naslovne fotografije: Pexels