Jesi li i ti jedna od onih koja uz regularni posao ima i neke malene projekte sa strane, koji ti donose potrebni dodatni prihod? Jesi li ikada maštala da taj side hustle postane posao od kojeg možeš živjeti ili ti to nikako nije bilo u planu, ni na listi želja? Ili baš priželjkuješ sve ovo o čemu pišemo?
Prošlo je nešto manje od godinu dana otkad sam se odlučila baciti (ili barem umočiti noge) u poduzetničke vode. To nije bila odluka koja je podrazumijevala davanje otkaza i pokretanje vlastitog biznisa, već više neki prijelazni moment u kojem sam odlučila zadržati svoj regularni posao, ali sa strane dodati extra side hustle.
Da sve bude po zakonu, za potrebe toga sam otvorila paušalni obrt, uz stalno zaposlenje.Tada sam za Mamager čak i pisala članak o tome što, gdje, kako – sva svoja iskustva i korisnu dokumentaciju podijelila sam u članku koji možete pronaći OVDJE.
Ako vam je tekst poznat ili ste ga sada tek pročitale, negdje pri kraju naišle ste na rečenicu „I to je kratka priča o mojim poduzetničkim počecima, nadajmo se da će biti još uzbudljivih nastavaka.” I sada vam mogu potvrditi ovo i reći - da, nastavak uistinu jest uzbudljiv.
Prvi nastavak je bio posjet porezne inspektorice, o kojem sam također pisala, a sada, niti godinu dana poslije, vrijeme je za još jedan nastavak priče.
Što kada side hustle preuzme većinu tvojih radnih sati u danu?
Posao sa strane jako vam dobro dođe kao dodatni izvor prihoda. Još jedan plus je i taj da vam daje slobodu da ga radite onda kada imate vremena, a ako se dobro organizirate, možete ga raditi točno onda kad vama to odgovara, bez pritisaka rokova kao što je to možda na vašem stalnom zaposlenju.
Ali, ako se pak predobro organizirate, odnosno, ako vam krene i bolje nego što ste planirali i dogodi se da posao sa strane prelazi u stalni posao - to može biti itekako zastrašujuće jer biste se mogli dovesti u poziciju da istovremeno radite dva posla koja su skoro pa full-time.
Naravno, budući da je jedan side, a jedan regular job, uvijek možete zanemariti onaj sa strane i orijentirati se na svoj glavni posao. Ali, možete se odlučiti i za onu drugu varijantu - da ono što je krenulo kao side hustle postane vaš glavni i jedini posao i izvor prihoda.
Fleksibilnost posla sa strane mogla bi vas povući u potpunosti na tu stranu, da pomislite kako samo od tog posla možete živjeti. I to može biti zastrašujuće iz dva razloga.
Jedan je da odjednom iza vas ne stoji “sigurna plaća”, već da zarađujete onoliko koliko stvarno odradite. Odjednom ste sama svoja šefica, nitko vam više ne govori koliko točno sati u danu i u kojem periodu morate raditi ili biti u uredu, ali ste isto tako i prepuštene same sebi. Koliko radiš, toliko ti plate.
Druga zastrašujuća stvar je gubitak “sigurnosti” koju vam je možda pružao posao gdje ste bili prijavljeni na neodređeno, imali plaćeno mirovinsko, zdravstveno, doprinose.
Kad malo bolje razmislim, oba razloga spadaju pod zajendični nazivnik - sigurnost.
Sigurnost stalnog posla vs. rizik poduzetništva
To je ono što se trenutačno događa meni. Posao koji sam radila ponekad, malo sa strane preko obrta, odjednom je narastao na par klijenata i posao koji odrađujem za njih lagano se penje prema 8 sati dnevno, što je, de facto, normalno radno vrijeme. Ali jesam li dovoljno hrabra baciti se u vatru i biti sama svoj šef, bez neke financijske sigurnosti koju pruža stalno zaposlenje? I to u vrijeme najveće inflacije koju sam u životu doživjela. To je ono što ja osobno smatram zastrašujućim. Ne volim baš riskirati, ne volim taj “život na rubu” i nikada se nisam vidjela kao netko tko je “sam sebi šef”. Imam osjećaj da je to preveliki zalogaj za mene i da nisam dovoljno ambiciozna, organizirana, a možda i sposobna.
I tu dolazimo do ironije jer ja sam prva koja će savjetovati baš to - probaj, riskiraj, bit će ti žao ako barem ne probaš. Da, mogu biti najveći motivacijski life guru kad treba dati vjetar u leđa drugima. Ali sebi kao da malo rezuckam krila svaki put kada pomislim na to da se u potpunosti “oslonim” sama na sebe.
Prva ću reći da život nije komfor zona, da je potrebno prepoznati i iskoristiti sve prilike koje se pružaju, da nije kraj svijeta ako probaš i ne uspiješ. Klasična priča kada vlastite savjete ne možeš primijeniti sama na sebi.
Worst case scenario i “preživjet ću”
Znate kako se ja nosim s problemima u životu? Uvijek zamislim najgoru moguću situaciju koja se može izroditi iz nedaće ili problema koji imam, objasnim si tu situaciju i u glavi pronađem neko rješenje (koje, više manje, podrazumijeva da preživim). Ako se dogodi najgore, onda ću to i to. I iskreno, funkcionira.
Ako trenutačno vodiš dvostruki život između posla i side hustlea, razmisli što bi bilo najgore što bi se moglo dogoditi ako se u potpunosti prebaciš na side hustle.
Sve može propasti i onda ćeš ostati bez primanja? Ako si pomislila na to, moje rješenje je ovo. OK, neće sve sve raspasti baš preko noći ili u jednu sekundu. Ako shvatiš da ide nizbrdo, kreni tražiti drugi posao. Ako si bila dovoljno sposobna da u jednom trenu odrađuješ dva posla i pronađeš klijente, onda ćeš se uspjeti snaći i sada kada treba pronaći novi posao. Plus, prvih par mjeseci ne mora ni biti u struci, dovoljno je samo da imaš bilo kakva primanja.
Drugi scenarij je odustajanje od side hustlea jer te strah riskirati. Jedan je ishod: OK, probala si, izabrala jedno i život ide dalje. Drugi ishod je: ostaneš na regularnom poslu, manje ili više zadovoljna, imaš plaću, ali sad te muči ono, what if. Postaješ sve više frustrirana na regularnom poslu jer si jednom već iskusila kako je to “imati nešto svoje” i od toga zarađivati i sad si ljuta na sebe jer nisi probala ili izgurala do kraja. Za ovaj scenarij još nisam našla rješenje, osim onog očitog: ako nisi sretna na poslu - mijenjaj.
I dođe vam na isto. Dakle, ako je ishod skoro pa jednak, zašto ne riskirati? Ponavljam svoju mantra, u životu ćemo uvijek više žaliti za stvarima koje nismo učinile, nego za onima koje jesmo.
Izvor naslove fotografije: Pexels