MENU

Novi val poduzetništva: žene kao liderice održivih promjena

Autor: Mamager Objavljeno: 3. veljače 2025.

Bilo da se radi o promjeni zakonodavstva, inovacijama u proizvodnji ili redefiniranju potrošačkih navika, jedno je jasno: žene predvode novu eru održivosti.

Autor: Mamager Objavljeno: 3. veljače 2025.

Nekoć su se pojmovi „održivost“ i „poslovni uspjeh“ nalazili na suprotnim krajevima spektra. U korporativnom svijetu profit je bio ultimativni cilj, dok su ekološki i društveni aspekti poslovanja često ostajali na margini. No, vremena se mijenjaju, a s njima i pravila igre. Danas održivost više nije tek etički izbor – ona je imperativ.

Na konferenciji za žene u održivosti, održanoj 31. siječnja 2025. u Zagrebu, okupile su se liderice koje svojim radom redefiniraju granice između poduzetništva, ekologije i društvene odgovornosti. Ove žene nisu samo promatračice, one su kreatorice promjena. Njihova misija nije samo poslovni rast, već i izgradnja bolje, održivije budućnosti.

Izvor: Women in Adria

Od kružne ekonomije i zelenih tehnologija do odgovornog liderstva i održivih prehrambenih sustava, konferencija je postavila ključna pitanja: Može li se poslovati bez ugrožavanja okoliša? Kako prepoznati greenwashing? Koliko daleko možemo ići u balansiranju profita i društvene odgovornosti?

Bilo da se radi o promjeni zakonodavstva, inovacijama u proizvodnji ili redefiniranju potrošačkih navika, jedno je jasno – žene predvode novu eru održivosti. Ne čekaju da netko drugi donese odluke umjesto njih, već ih same kreiraju, oblikuju i provode. I dok se svijet sve više suočava s klimatskim izazovima, ekonomska budućnost pripada upravo onima koji održivost ne tretiraju kao trend, već kao temeljni princip. Ove liderice to znaju – i ne planiraju stati.

Izvor: Women in Adria

„Organizirali smo treću za redom konferenciju za žene u održivosti jer smo vidjele koliko su žene strastvene oko održivosti i osobno i poslovno i drago nam je da ih možemo potaknuti na umrežavanje i pružiti im veću vidljivost. Posebno je vrijedno što smo imali priliku čuti realne priče iz iskustava te iz raznih industrija, poput wellness industrije, marikulture i sl., a imali smo i strane predavače koji su za usporedbu opisali svoje inozemno iskustvo na pitanje održivosti.“ – istaknula je Valentina Rupčić, event manager – Women in Adria

Konferenciju je otvorila dr. sc. Nikolina Brnjac, zastupnica u Europskom parlamentu, koja je istaknula kako se politika i praksa isprepliću u kreiranju održive budućnosti. Osvrnula se na napredak u ispunjavanju ciljeva Agende 2030, ulogu Europske unije te vlastita iskustva u implementaciji održivih politika. 

Kako male promjene mogu donijeti velike rezultate, pokazala je Jadranka Boban Pejić, suosnivačica i direktorica Biovege, vodeća stručnjakinja za održivi životni stil. 

U svom predavanju naglasila je kako svakodnevne odluke i navike mogu značajno doprinijeti globalnoj održivosti te kako svatko od nas ima moć utjecati na okoliš kroz male, ali dosljedne promjene. 

Izvor: Women in Adria

Nuša Korotaj, direktorica Termi Sveti Martin,  podijelila je priču o tome kako su te terme postali lider održivog wellnessa. 

Njihova održivost temelji se na pristupu Rudolfa Steinera, pri čemu su ESG principi utkani u svaki segment poslovanja. Njihova inovacija u reciklaži otpadnih ulja donijela je ekološki prihvatljivo rješenje - proizvodnju svijeća od otpadnih ulja koje se potom poklanjaju gostima. 

Koncept "biti održiv" Termama Sveti Martin nije kratkoročna strategija, već dugoročna utakmica koja se uvijek isplati, kako financijski, tako i ekološki.

Izvor: Women in Adria

Ugled i povjerenje su valuta modernog poslovanja, a Marina Bolanča, direktorica Abecede komunikacije, pokazala je kako ESG strategije oblikuju reputaciju kompanija i donose dugoročnu vrijednost

Ističe da se reputacija temelji na percepcijama javnosti, iskustvima kupaca i mišljenju zaposlenika, a kompanije koje otvoreno dijele informacije o svojim ESG ciljevima i postignućima mogu izgraditi veće povjerenje među dionicima. 

Projekt "Better Company" kojeg je predstavila pokazao je koliko je reputacija ključna za uspjeh organizacija, a povjerenje je kamen temeljac uspješne ESG metrike, jer održive prakse ne samo da poboljšavaju ugled, već i direktno utječu na poslovne rezultate.

Kako brže, jeftinije i ekološki odgovornije doći na posao? Helena Sugnetić iz Nami Electric Croatia predstavila je rješenja održive mobilnosti u poduzećima, uključujući električne romobile, mikromobilnost, javni prijevoz i dijeljenje vozila. Naglasila je kako je nedavno istraživanje pokazalo da povratak s posla romobilom može biti i do 50 % kraći nego automobilom

Izvor: Women in Adria

Održiva proizvodnja hrane jedna je od ključnih tema globalnog razvoja, a Tamara Tarnik iz Cromarisa podijelila je uvide u izazove i prilike u marikulturi. Cromaris uzgaja bijelu mediteransku ribu u prirodnim uvalama, smanjujući zagađenje i osiguravajući održivu akvakulturu. 

Izvor: Women in Adria

Konferencija je uključivala i panel diskusiju na kojoj su sudjelovale istaknute liderice kao što su Amorella Horvat Topić (PwC), Jelena Festini (Amelicor Grupa), Nataša Novaković (Hrvatska udruga poslodavaca), Nikolina Kolarić (HPB) i Sandra Vrabec (UNIQA osiguranje d.d.)

Izvor: Women in Adria

Raspravljalo se o praktičnoj primjeni ESG principa, izazovima i prilikama te integraciji održivih praksi u poslovne strategije. Događaj je zaključen predavanjem koje je održao Arnfinn Lundberg Bakke (Innovation Norway), pružajući uvid u konkretne primjene ESG strategija u inovativnim poslovnim modelima.

Izvor naslovne fotografije: Women in Adria

#PODUZETNIŠTVO #ŽENE #ŽENEUBUSINESSU #BUSINESS #ODRŽIVOST

Preporučeni sadržaj