O produktivnosti smo mnogo saznali iz knjige Cala Newporta „Duboki rad“ koja obrađuje upravo tematiku dubokog fokusa na koji direktno utječe radni prostor. Newport u knjizi naglašava kako stvaranje radne atmosfere koja minimizira distrakcije može potaknuti iznimno motivirajuću i produktivnu rutinu.
Metoda dubokog rada za njega predstavlja visoku i dubinsku koncentraciju u cilju kvalitetnijeg i produktivnijeg obavljanja zadataka kojima ste posvećeni. Ako malo bolje razmislimo, u današnje vrijeme kada su na tronu hustle kultura i multitasking, obavljanje i koncentracija na jedan zadatak bez razmišljanja o ostalim obavezama je vrlo teška, a nekima gotovo i nemoguća. Međutim, dobra vijest je da uz svakodnevnu vježbu, trud i volju ipak možemo dostići potpuni fokus. U nastavku istražite kako produktivnost možemo povećati uz radni prostor.
Uklonite nepotrebne distrakcije
Zaboravite na uključeni Whatsapp na ekranu, ugasite sve zvukove i obavijesti. Kada ste posvećeni jednom zadatku, pokušajte se praviti da postoji isključivo i samo on, sve dok ga ne završite. Budući da smo ponajprije vizualni tipovi, radno okruženje nas u tome može vrlo uspješno spriječiti. Priklonite se minimalizmu, izbacite iz sobe u kojoj radite sve stvari koje vam ne koriste i koje vam odvlače pažnju. Neka vaš kutak za rad bude lišen svih detalja zbog kojih gubite vrijeme i prekidate svoje zadatke.
Granice između poslovnog i privatnog
Bilo da radite u uredu ili kod kuće, postoje brojni predmeti i aktivnosti koje vam mogu odvlačiti pozornost. Pokušajte prevenirati distrakcije tako da postavite jasne granice između poslovnog i privatnog. Dakle, dok se radi, ne bavite se privatnim stvarima, ne dogovarajte termine kod liječnika, ne razmišljajte o tome što sve morate napraviti kada stignete kući, nego nastojte maksimalno iskoristiti vrijeme za dnevne zadatke. Koje god bilo vaše radno mjesto, pokušajte učiniti sve da ono odašilje energiju pozitivnog prostora za rad koji donosi priliku za nove uspjehe.
Hot desking
Ukoliko radite u open space uredima, isprobajte hot desking, trend koji potiče fleksibilan razmještaj sjedenja zaposlenika. Dakle, nitko nema vlastiti stol, nego zaposlenici uživaju u igri „tko prvi, njegovo“. Prema posljednjim istraživanjima, uz hot desking možemo bolje iskoristiti uredski prostor, a samim time i povećati produktivnost, učinkovitost i fokus na osobno zadovoljstvo na poslu.
Optimizacija prostora
Organizirani i uređeni prostor za rad direktno doprinosi boljoj posloženosti uma, a samim time i boljoj produktivnosti. Newport u navedenoj knjizi ističe važnost kreativnog razmišljanja na putu prema postizanju bolje produktivnosti i jasnijeg fokusa, a također smatra da se kreativnost povezuje s interijerom u kojem svakodnevno radimo. On ne ulazi u estetiku prostora, već zagovara uredan i vizualno ugodan prostor koji neće biti izvor stresa nego opuštanja i postizanja mentalnog fokusa.
Svjetla i boje
Kako je produktivnost povezana sa svjetlom najbolje dokazuje naše raspoloženje koje se automatski popravlja čim izađemo na prirodno svjetlo. Ukoliko imate za to mogućnost, osigurajte si prostor za rad blizu prozora te iskoristite moć psihologije boja uz pomoć kojih je moguće dodatno dozvati koncentraciju i učinkovitost u radu. Plava boja potiče koncentraciju, a zelena kreativnost, stoga se poigrajte i uključite ove nijanse uz detalje kojima ćete obogatiti radnu sobu.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash