Nažalost, nije rijetkost raditi neki posao i osjećati da nismo adekvatno plaćeni. Također, nije rijetkost ni raditi u nekoj firmi dulje vrijeme, a ostati uskraćen za zasluženu povišicu. Rezultat toga su nezadovoljstvo na poslu, pad samopouzdanja (“Zašto nadređeni ne primijećuje moj rad i trud”), osjećaj nedostatnosti (“Možda ne zaslužujem bolju plaću”) te, logično, potencijalni financijski problemi (“Kako živjeti s ovom plaćom?”). Jer troškovi života rastu gotovo na dnevnoj bazi, a plaće baš i ne…
No, kao i većina problema, i ovaj ima potencijalno rješenje, a nerijetko je upravo u našim rukama. Postoje načini kako možemo zatražiti zasluženu povišicu - i dobiti je. Ako je pak ne dobijemo (a definitivno smo je zaslužili), možda je naprosto vrijeme za drugi posao. Ali, o tome drugom prilikom.
Kako se izboriti za bolju plaću?
Za početak, moramo biti sigurni da smo zaslužili povišicu. Objektivno sigurni. Jer ako ćemo se boriti za povećanje plaće, moramo imati argumente na svojoj strani. Dobro je dokumentirati svoja postignuća, sve uspješne i dobre rezultate koje smo postigli u firmi. Jednom kad krenemo u razgovor oko povišice, dobro je imati popis uspješno realiziranih poslova/projekata/zarada kojima potvrđujemo našu vrijednost i važnost za poslovanje firme. Nastup bi nam trebao biti samouvjeren, ali ne i osoban, a to ćemo najbolje postići oslanjajući se na podatke i brojeve.
Istraživanje
Kad smo to pripremili, moramo provjeriti i je li pravo vrijeme za traženje povišice. Trebamo biti upoznati s kulturom tvrtke u kojoj radimo, primjerice, u kojem trenutku tijekom godine se daju povišice (možda nakon godišnje procjene, ako takva postoji), koji uvjeti se moraju ispuniti (staž u firmi, rezultati i sl.). Također, moramo znati i kako kotira firma u kojoj radimo, ide li joj dobro na tržištu, kolika joj je godišnja zarada.
Financijski rezultati svih poslovnih subjekata u Hrvatskoj javno su dostupni podaci, tako da nije teško odraditi istraživanje. Nije loše ni razgovarati s kolegama iz branše, barem pokušati doznati koliko se plaća naš posao. Možemo im, primjerice, reći: “Volim ono što radim, ali zapravo ne znam baš koji je raspon za ovakvu ulogu ili za nekoga s razinom mog iskustva. Koja su vaša iskustva, kakvo je stanje na tržištu?”
Pregovaranje
Kad smo ustanovili da firma dobro posluje i da nema financijske prepreke za traženje povišice, kao i da je tajming dobar te naš posao ima određenu cijenu, vrijeme je za akciju.
Zatražimo razgovor s odgovornom osobom te predstavimo zahtjev i argumente za povišicu. Mirno i staloženo, uz adekvatne podatke i brojke na našoj strani, zatražimo bolje radne uvjete. Po nekim procjenama, realno je tražiti minimum 10-15 % povećanja plaće, uz izradu plana za daljnja povećanja u narednom, dogovorenom i redovnom vremenskom roku.
Možemo zatražiti i opciju kompenzacije za dio povišice (ako je to nešto što nam odgovara), u slučaju da budžet firme u datom trenutku nema mogućnost za rast plaće. Tada možemo pregovarati oko redovnog rada od kuće, dodatnih dana odmora, fleksibilnih sati ili većeg/ljepšeg ureda ili radnog prostora. Također možemo tražiti jednokratni bonus, pomoć u školarini ili nadoknadu za pridruživanje profesionalnoj udruzi ili pohađanje konferencija, što će nam omogućiti umrežavanje.
Konkurentska ponuda
A tu je i još jedna stvar koja zaista može izvršiti pritisak na našeg aktualnog poslodavca - konkurentska ponuda. Naime, za početak valja osvjestiti činjenicu da što smo dulje u nekoj firmi, zapravo smo manje plaćeni nego netko tko bi na tu poziciju došao izvana. Stoga promjena firme nije nužno loša stvar, barem što se tiče boljih financijskih uvjeta. Nije loše raspitati se diskretno o istim pozicijama u drugim firmama, i koristiti to saznanje u pregovorima za bolju plaću u trenutnoj firmi. No, u ovom slučaju moramo uistinu biti spremni na promjenu posla pa ćemo predstaviti konkurentsku ponudu samo ako smo stvarno voljni otići. No, ukoliko poslodavac ne odgovori pozitivno na naše zahtjeve, onda to i nije tako teška odluka, zar ne?
Izvor naslovne fotografije: Pexels