MENU

Mamager kolumna: Kako isplanirati godinu kao mama i poduzetnica

Autor: Iva Zaimović Objavljeno: 20. siječnja 2025.

Početkom nove godine, osjećamo u zraku taj svježi start kada svi mislimo da možemo pokoriti svijet (ili barem svoju to-do listu). Ali ako si mama i žena u biznisu, znaš da stvarnost nije uvijek tako jednostavna.

Autor: Iva Zaimović Objavljeno: 20. siječnja 2025.

Dok pokušavate balansirati poslovne ciljeve, obiteljske obveze i ono malo slobodnog vremena koje vam ostane za neku dobru seriju ili knjigu (ako ste te sreće), planiranje godine često može izgledati kao nemoguća misija.

Vjerojatno ste već shvatile kako nije stvar u savršenom balansu, nego u svjesnom odabiru prioriteta. No, prije nego zaronimo u novu godinu s milijun ideja i snova, ključno je zastati, osvrnuti se na ono što smo prošli i učiti iz svojih uspjeha i izazova. Jer uspjeh nije samo čekiranje ciljeva s popisa, već i osjećaj da znaš kamo ideš, ali i uživaš u tom putovanju.

Za sve mamagerice, donosim vodič za planiranje godine koja ne izgleda samo produktivno na papiru, već i donosi stvarno zadovoljstvo, bez osjećaja preplavljenosti i grižnje savjesti.

Izvor: Pexels

Refleksija na prošlu godinu 

Prije nego kreneš s planiranjem, odvoji vrijeme za refleksiju. 

Uspjeh je puno više od ostvarenih ciljeva, a odnosi se na tvoj osjećaj koji ti govori osjećaš li se (ne)uspješno. Kad bi na to tako gledala, što bi rekla? 
Prepoznavanje uspjeha i izazova pomoći će ti da bolje razumiješ gdje se nalaziš sada i što želiš unaprijediti. Bez ovog koraka nemoj ići dalje u planiranje. 

Izvor: Pexels

Postavljanje prioriteta za idućih 3-6 mjeseci 

S obzirom na to da si mama, važno je da uz svoje poslovne ciljeve uneseš i one privatne i obiteljske. Svi znamo za onu izjavu „Svi mi imamo 24 sata u danu“, ali nemamo svi istih 24 sata u danu. Jednostavno nije isto koje sve uloge imaš osim poslovne i zaista se poslovni koncept jedne poduzetnice i poslovne žene mijenja ako je ujedno i mama

Majčinstvo nosi svoje i znam da su ti sve uloge važne. Zbog toga, umjesto da se baciš na postavljanje ciljeva, prvo postavi svoje prioritete. Kako bismo živjele u što boljem balansu, vodimo brigu o sva tri životna područja: osobno, obiteljsko i poslovno. Sva područja su važna, ali nisu jednako zastupljena svaki dan, svaki tjedan, svaki mjesec. 

Znam da dane kad više radiš osjećaš krivnju i pitaš se jesi li dobra mama ili ona koja previše radi, a isto tako znam da kad manje radiš su ti sve obaveze na pameti i ne možeš se opustiti s djecom. Nemoguće je imati savršen balans, ali možemo raditi na tome. Kad prihvatiš to, postaje lakše. Kad radiš, radiš s fokusom na to što je ispred tebe, kad si s obitelji ili imaš vrijeme za sebe, fokusiraj se na to. Svoje prioritete možeš mijenjati iz mjeseca u mjesec, a svaki dan ili dio dana stavljati naglasak na određeno područje. 

Izvor: Pexels

Postavljanje ciljeva 

Unutar svakog prioriteta postavi jedan glavni cilj koji će te voditi. To u privatnom/osobnom području može biti

U obiteljskom području to može biti: 

Profesionalno/poslovno područje: 

Važno je da ciljevi proizlaze iz prioritetnih područja za određeni period. Ako u određenom tjednu odlučiš više naglaska staviti na obiteljsko područje, poanta je da sa strane staviš poslovne ciljeve i budeš s obitelji. To će od tebe zahtijevati drugačije planiranje vremena i fleksibilnost. 

Izvor: Pexels

Planiranje vremena (osobno i poslovno)

Osobno volim planirati glavne događaje na mjesečnoj razini, a onda korake ostvarivanja tih ciljeva staviti u tjedne konkretne akcije. U kalendar uvrštavam sve svoje obaveze na svim područjima. Pa tako, ako znam da četvrtkom idem s kćeri na ples, tada ne planiram rad s klijentima. Također, ako znam da su u ljetnom periodu djeca uglavnom kod kuće, poslovno planiram minimalno aktivnosti. Moj savjet je da prvo kalendarski pogledaš kad si najpotrebnija kao mama, a onda oko toga planiraš velike i manje poslovne pothvate

Uključivanje obitelji u proces 

U planiranje možeš uključiti partnera, ali i veću djecu. Možete s njima planirati na koje izlete žele ići, kad žele provesti vikend kod bake i djeda, žele li možda na neku organiziranu aktivnost provođenja kvalitetnog vremena i sl. Uvaži njihove želje!

Izvor: Pexels

Fleksibilnost 

Svi znamo da planiranje zahtjeva određenu dozu fleksibilnosti, ali kad si mama, ta doza se povećava. Manja djeca su često bolesna, a onda je moguće da se i ti razboliš i znam da je u tim uvjetima jako teško raditi. Uvijek, kad god to možeš, nastoj osigurati fleksibilne planove, one koji se mogu malo pomaknuti i slično. 

U poduzetništvu se volim voditi ovime

Izvor: Pexels

Planiranje i postavljanje ciljeva može ti pomoći da ostaneš fokusirana i organizirana tijekom godine, ali i da se prisjećaš što ti je važno. Kad si mama i poduzetnica, balansiranje svih uloga zahtijeva promišljenost i strategiju

S pravim ciljevima, planom i podrškom, 2025. može biti tvoja najuspješnija godina do sada. A da te ne ostavim samu u procesu postavljanja velikih ciljeva, osmislila sam način kako zaobići tablice i brojeve te zaroniti u podsvjesno kroz kreativne procese. Više detalja pronađi ovdje

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#KOLUMNA #MAMAGERKOLUMNA #BUSINESS #POSAO #MAMA #MAMAGER #PLANIRANJE #PODUZETNIŠTVO

Preporučeni sadržaj