MENU

Cover-up vs. lasersko uklanjanje tetovaže: Koja je opcija prava za vas?

Autor: Mamager Objavljeno: 24. siječnja 2025.

Ime bivšeg partnera, motiv koji više nema značenje ili tetovaža koja vas podsjeća na pogrešnu fazu života – sve su to razlozi zbog kojih se mnogi odlučuju na uklanjanje ili prekrivanje tetovaža. No, koju opciju odabrati?

Autor: Mamager Objavljeno: 24. siječnja 2025.

Tetovaže su često izraz naše osobnosti, važnih trenutaka ili osjećaja koje želimo zadržati zauvijek. No, što se događa kada ta "zauvijek" priča dobije neočekivani zaokret?

Sve češće, stručnjaci iz tattoo industrije svjedoče porastu interesa za uklanjanje upravo takvih "pogrešnih" tetovaža. Kako objašnjava Ozren Širanović iz zagrebačke Tattoo Clinic, lasersko uklanjanje tetovaža nije više tabu tema, niti proces rezerviran samo za loše izveden dizajn. Danas je to uobičajen korak prema "resetiranju" i novoj prilici za vašu kožu.

No, što odabrati? Potpuno uklanjanje tetovaže laserom ili postupak poznat kao cover-up, gdje se stari dizajn prekriva novim? Obje opcije imaju svoje prednosti, no ključna razlika leži u tome što želite postići. Za mnoge, odluka između lasera i prekrivanja ovisi o emocionalnoj povezanosti s tetovažom. Dok neki žele potpuno zaboraviti prošlost, drugi žele dati tetovaži novo značenje. Upravo zbog toga Tattoo Clinic nudi obje opcije, uz stručno vođenje kroz proces.

Istražili smo prednosti i izazove obje metode, kako funkcionira lasersko uklanjanje, kada je cover-up najbolji izbor te kako odabrati pravu opciju za vaše potrebe. Jer bez obzira na to što ste tetovirali, uvijek postoji mogućnost da napravite korak prema svježem početku i koži koja vas ponovno čini sretnima.

Izvor: Tattoo Clinic

"Proces uklanjanja tetovaža zapravo je suprotan samom tetoviranju. Laser razbija molekule tinte u sitne čestice koje tijelo potom prirodnim metaboličkim procesima eliminira", objašnjava Ozren, vlasnik studija specijaliziranog za tetoviranje, korekcije i uklanjanje tetovaža Tatoo Clinic.

Ozren nam je otkrio da među najčešćim razlozima za uklanjanje tetovaža budu zastarjeli ili loše izvedeni dizajni, nova profesionalna pravila koja ne toleriraju vidljive tetovaže, kao i emocionalni razlozi poput uklanjanja imena bivših partnera. Ponekad tetovaža jednostavno izgubi značenje ili se osoba više ne identificira s njom.

Koju metodu uklanjanja odabrati?

Za one koji žele promjenu, opcije uključuju potpuno uklanjanje tetovaže laserom ili postupak poznat kao "cover-up", odnosno prekrivanje postojećeg dizajna novim. 

"Cover-up zahtijeva tamniji dizajn kako bi prekrio staru tetovažu, dok lasersko uklanjanje omogućuje da se stari dizajn dovoljno izblijedi za manje agresivno prekrivanje", pojašnjava.

Izvor: Tattoo Clinic

Pitali smo u kojim slučajevima se radi cover-up, a u kojima se koristi lasersko uklanjanje. 

Cover-up tetovaže radi se kada osoba želi prekriti postojeću tetovažu novim dizajnom. Najčešće se koristi kada je moguće prekriti stari dizajn tamnijom ili većom tetovažom, a nova tetovaža estetski zadovoljava klijenta.

S druge strane, lasersko uklanjanje tetovaže primjenjuje se kada osoba želi potpuno ukloniti tetovažu ili kada želi izblijediti postojeću tetovažu kako bi olakšala prekrivanje manje tamnim ili kompleksnijim dizajnom. Također, lasersko uklanjanje se bira često u slučajevima kada tetovaža ima emocionalno negativno značenje ili kada novi dizajn ne može učinkovito prekriti stari", naglašava Ozren. 

Ozren nam je otkrio i odgovor na pitanje preporučuje li se uklanjanje tetovaža prije cover-up tetoviranja, koje, vjerujemo, muči mnoge koji razmišljaju o jednoj od opcija uklanjanja.

“Da, u mnogim slučajevima preporučuje se djelomično uklanjanje tetovaže laserom prije cover-up tetoviranja. Razlog tome je što laser može značajno izblijediti postojeći dizajn, što tattoo artistu daje više kreativne slobode prilikom izrade nove tetovaže. Kada se stara tetovaža izblijedi, lakše je prekriti svjetlijim i detaljnijim dizajnima, a nije nužno koristiti tamnije boje ili deblje linije kako bi se sakrila originalna tetovaža.”

Izvor: Tattoo Clinic

Naravno, odluka ovisi o stanju postojeće tetovaže. Ako je tetovaža već vrlo svijetla ili jednostavna, možda neće biti potrebe za laserskim tretmanom. S druge strane, kod tamnih i kompleksnih dizajna, laser može biti odličan prvi korak prije cover-upa. Ozren preporučuje konzultacije s iskusnim tattoo umjetnikom i stručnjakom za lasersko uklanjanje kako bi se odabrao najbolji pristup za svaki individualni slučaj.

Saznali smo i postoje li tetovaže koje nije moguće ukloniti laserskom tehnologijom. Naš sugovornik kaže da postoje te naglašava kako su to primjerice, svijetle boje poput žute, svijetlo plave i zelene koje slabije apsorbiraju lasersku energiju, pa ih je teže razbiti na sitne čestice. 

Naglasio je i kako je bijela tinta posebno izazovna jer reflektira svjetlost lasera, što otežava proces. Osim toga, neke tinte sadrže metalne ili neorganske spojeve koji se teže razgrađuju. Profesionalne tetovaže s velikom količinom tinte, nanesene duboko u kožu, često zahtijevaju više tretmana, a ponekad se ne mogu u potpunosti ukloniti. Kod blackout tetovaža, odnosno velikih površina crne tinte, problem je količina pigmenta. U takvim slučajevima, Ozren objašnjava da se kombiniraju različite metode ili se klijentima preporučuje djelomično izbljeđivanje umjesto potpunog uklanjanja.

Izvor: Tattoo Clinic

Boli li uklanjanje tetovaže?

Pitanje koje će među prvima zanimati svakog potencijalnog klijenta, te se vjerojatno i vama javlja ako razmišljate o uklanjanju tetovaža, je koliko zaista boli ovaj tretman te koliko je tretmana potrebno da bi se tetovaža uopće uklonila

Ozren objašnjava kako je osjećaj sličan ubodu gumene trake o kožu, ali dodaje da se bol može značajno umanjiti korištenjem kriogenog hlađenja ili anestezije. Broj tretmana potreban za potpuno uklanjanje tetovaže varira ovisno o veličini, boji, starosti tetovaže te vrsti korištenog pigmenta. Naglasio je kako je najčešće potrebno između šest i osam tretmana, ali to ovisi o individualnim karakteristikama kože.

“Pri otvaranju Totto Clinic-a vodila nas je ideja stvaranja mjesta gdje svaka osoba može dobiti cjelovitu podršku u procesu ispravljanja tetovaže s kojom nije zadovoljna. Ideja je osigurati prostor u kojem klijent na jednom mjestu može dobiti stručnu podršku pri uklanjanju neželjene tetovaže laserskom tehnologijom ili promjenu kroz cover-up, odnosno prekrivanje novim dizajnom. Naš stručni tim prisutan je kroz cijeli proces – od početnih konzultacija, savjetovanja o opcijama, pa sve do završnog rezultata – bilo da se radi o uklanjanju ili stvaranju novog umjetničkog djela na koži." zaključuje Ozren. 

Izvor: Tattoo Clinic

Osim korekcija i uklanjanja, Tattoo Clinic poznat je i po izradi potpuno novih tetovaža. Njihov tim iskusnih tattoo artista specijaliziran je za različite stilove, od finih linija do kompleksnih umjetničkih kompozicija, prilagođavajući svaki dizajn osobnim željama klijenta. Studio za tetoviranje i uklanjanje tetovaža Tattoo Clinic pozicionirao se kao sigurno i inspirativno okruženje u kojem svaki posjetitelj može s povjerenjem započeti novo poglavlje svojih tetovaža. 

Više o studiju pogledajte na www.tattoo-clinic.hr ili na Instagram stranici salona @tattoo.clinic.zagreb.

Izvor naslovne fotografije: Tattoo Clinic

#COVER UP #LASERSKO UKLANJANJE TETOVAŽE #TETOVAŽE #TATTOO CLINIC

Preporučeni sadržaj