Ženski kolektivi, često vođeni otvorenijom komunikacijom i kompleksnijim dinamikama odnosa, mogu na prvi pogled djelovati kao rudnik emocionalnih mina za većinu muškaraca. No, rad u takvom okruženju može biti vrlo inspirativno iskustvo. Treba samo shvatiti pravila igre.
U tome može pomoći izgradnja poštovanja, izbjegavanje stereotipa i usklađivanje s energijom tima. Jer budimo iskreni, budući da su upravo žene danas često motor promjena i inovacija, sposobnost prilagodbe ovakvom okruženju nije samo korisna, ona je ključna za uspjeh u poslovanju.
Ako ste mislili da se radna etika svodi na ego i brojeve, pripremite se za lekciju. Raditi s timom žena znači shvatiti što znači “multitasking na steroidima”, emocionalna inteligencija u pogonu i donošenje odluka na temelju intuicije koje nerijetko nadmašuju hladnu logiku.
Razbijanje stereotipa
Jedno od istraživanja pokazalo je da rodno mješoviti timovi, posebno oni s većim brojem žena, donose bolje poslovne odluke u čak 73 % slučajeva. Znate zašto? Zato što žene češće uključuju različite perspektive i nisu sklone impulzivnim odlukama. Također, timovi s više žena imaju veće šanse za stvaranje inkluzivne radne okoline, što izravno utječe na produktivnost. Za muškarce to može biti ili prilika za rast ili noćna mora u slučaju da niste spremni oprostiti se od svog ega.
Jer realno, važno je znati kako ego nema što tražiti u okruženju gdje se svi borimo za isti cilj. Uz organizaciju, komunikaciju i sposobnost da istovremeno balansiraju nekoliko kriza, stvari su koje ženama nevjerojatno leže. Ako muškarac u timu prestane vjerovati da je on taj koji mora sve kontrolirati samo zato što je muško i ako shvati da njegov maskulinitet ne znači da je bolji lider, već je puno toga naučio (a samim time i napredovao).
Ako želite uspjeti kao muškarac u ženskom kolektivu, najgore što možete napraviti jest pokušati biti alfa mužjak. Nedavna istraživanja pokazala su da timovi s raznovrsnim članovima donose bolje odluke 87 % vremena. Dakle, kao muškarac u takvom okruženju, trebate se pozicionirati kao saveznik, a ne kao vođa koji sve kontrolira. Slušajte. Postavljajte pitanja. Priznajte kada nemate odgovor.
Stvarna dinamika
Prema istraživanju McKinsey & Company, tvrtke s većim brojem žena na upravljačkim pozicijama ostvaruju 21 % veću profitabilnost. Razlog je veći naglasak na empatiji i inovacijama. Ovo nisu samo obične brojke. Ti podaci odražavaju stvarnu dinamiku timova gdje različiti pristupi donose bolje rezultate. Ako se kao muškarac prilagodite toj dinamici, vaš osobni doprinos timu postat će još značajniji.
Psiholozi ističu kako su muškarci koji rade u ženskim kolektivima često prisiljeni razviti emocionalnu inteligenciju, što ih ne čini samo boljim kolegama, već i boljim partnerima i očevima. Ovo je možda neočekivani bonus, ali tko kaže da vaš poslovni život ne može imati pozitivan učinak i na privatni?
Situacija u Mamager timu
U našem Mamager timu također nisu zastupljene samo žene. Imamo i office managera Nikolu kojeg smo pitale kako gleda na svoje iskustvo rada sa ženama.
Raditi u ženskom kolektivu za mene je u velikoj mjeri inspirativno i izazovno u isto vrijeme. Ono što me najviše fascinira je energija i dinamičnost koje žene unose u posao. Jako ste detaljne, ali i kreativne.
S obzirom na to da dolazim iz telco branše, a završio sam u medijima, definitivno mogu potvrditi da je ovo dinamičniji i nov svijet za mene, a samim time i izazovniji.
Prije svega, želim naglasiti kako radim s vrhunskim profesionalkama u svom poslu. Margarita je stručnjakinja za video formate, Jelena je branding guru, a Blanka General Mamager, prepuna novih ideja i rješenja te usmjerena na strategiju. S druge strane Dalia, Ivana i Andrea su content kraljice…
U svakom slučaju, izazovi postoje kao i svugdje, nekad su to različiti stilovi komunikacije ili način donošenja odluka. To možda ovisi i od osobe do osobe. Ne samo o spolu.
Što se tiče komunikacije, rekao bih da je izravna, ali često obogaćena empatijom, što doprinosi otvorenijem odnosu svih članica tima. Jedini savjet koji mogu dati svim muškarcima koji rade sa ženama je: “You can't beat them, so love them.“
Prilagoditi se ženskom kolektivu nije samo stvar preživljavanja. To je ulaganje u vlastitu budućnost. U svijetu gdje se granice između poslova, spolova i uloga brišu, važno je razumjeti i uvažavati raznolikost na najosnovnijoj razini. Ako ste muškarac koji se ne boji učiti od žena, koji je spreman priznati da ne zna sve i koji je voljan prepoznati snagu suradnje, ne samo da ćete uspjeti, nego ćete biti i inspiracija drugima.
Biti muškarac u ženskom kolektivu je prilika da budete bolji – bolji kolega, bolji lider i, možda najvažnije, bolja osoba. I to je lekcija koju ne možete naučiti ni na jednom tečaju, nego samo u svakodnevnom životu, u timovima gdje se na različitost gleda kao na pravu snagu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels