Negdje između snova o osnivanju imperija i realnosti beskonačnih obaveza, mnoge žene u biznisu počele su osjećati zamor od jurnjave za savršenstvom.
Girlboss era naučila nas je da moramo biti neumoljivo produktivne, stalno dostupne i uvijek s besprijekornom šminkom za Instagram. No, to iscrpljuje.
E, pa vrijeme je za novosti: ulazimo u novo poglavlje – glowboss. Radi se o balansiranju strasti prema poslu s očuvanjem zdravlja, sreće i unutarnje ispunjenosti.
Prema istraživanju Harvard Business Review, lideri koji ulažu u emocionalno i fizičko zdravlje ostvaruju veći utjecaj na timove, produktivniji su, motiviraniji i sposobniji voditi kroz izazove.
Glowboss pristup prepoznaje da povlačenje nije slabost nego snaga. Planiranje pauza, kvalitetnog sna i tjelesne aktivnosti postaje dio strategije uspjeha. Na primjer, mnogi danas bez zadrške, potpuno otvoreno zagovaraju odbacivanje kulture izgaranja i uključivanje mindfulnessa u radni dan.
Revolucija self-carea: Od stereotipa do stvarnosti
Self-care je prečesto sveden na klišej mjehurića u kadi ili skupih spa tretmana. Iako ti trenuci luksuza imaju svoje mjesto, prava briga o sebi ide puno dublje. Glowboss filozofija bazira se na tome da briga o sebi nije sebičan, nego strateški potez. Kada ulažemo u sebe, ostvarujemo najbolju moguću dobit za svoje projekte, timove, obitelji, energiju i jasnoću.
Prema psihologinji Dr. Sophie Leroy s University of Washington, multitasking i stalna preopterećenost mogu smanjiti našu produktivnost. Leroy ističe da je mentalni reset ključan za kvalitetno donošenje odluka. Glowboss pristup, u tom kontekstu, uključuje razumijevanje vlastitih granica i pronalaženje vremena za te reset trenutke, čak i onda kada se čini da dan nema dovoljno sati.
Zašto je briga o sebi vaša poslovna strategija broj jedan?
Dakle, zaboravite priče o mjehurićastim kupkama i svijećama od vanilije. Self-care nije romantična ideja – to je poslovna strategija. Harvard Business Review navodi da vođe koje ulažu u svoje emocionalno zdravlje povećavaju kreativnost i inovativnost svojih timova za čak 33 %. Drugim riječima, ako vi puknete, svi pucaju.
Istraživanje sa Sveučilišta Michigan otkriva da čak i mikro-pauze poput pet minuta istezanja ili kratkog gledanja prirodnih pejzaža na YouTubeu – mogu značajno smanjiti razinu kortizola, hormona stresa. Dakle, ako mislite da je pauza za čaj za slabiće, promislite ponovno. Pauze i vrijeme za sebe su nova snaga.
Self-care poticaji za mamagere
Prvo, redefinirajte prioritete. Jeste li ikada stali i zapitali se rade li svi sastanci i zadaci na vašem rasporedu za vas ili vi za njih? Prihvatite praksu eliminacije. To uključuje reći „ne“ stvarima koje ne doprinose vašem rastu ili sreći.
Kultura poslovne hiperproduktivnosti uvjetovala nas je da mislimo kako svaki odbijeni zadatak smanjuje našu vrijednost. No, prema stručnjaku za produktivnost Gregu McKeownu, autoru knjige “Essentialism”, pravo liderstvo dolazi iz sposobnosti da se fokusiramo na ono što najviše doprinosi našem rastu.
Drugo, uvedite mikro-prakse u svoj dan. Umjesto čekanja vikenda za self-care, pronađite trenutke koji će vas resetirati čak i tijekom radnog tjedna. To može biti pet minuta dubokog disanja prije važnog sastanka ili kratka šetnja tijekom pauze za ručak. Kaže se da ne možemo točiti iz prazne šalice. Stoga ju napunite – odmorom, inspiracijom i brigom o sebi. Glowboss žene ne jure za savršenstvom, one svijetle iznutra.
Treće, povezujte se. Glowboss energija dolazi i iz zajedništva. Umjesto izolacije, gradite mrežu podrške – profesionalne mentore, prijatelje i kolege koji vas razumiju. Podrška zajednice povećava otpornost i pomaže nositi se s izazovima.
Era nepokolebljive produktivnosti nauštrb zdravlja odlazi u povijest. Glowboss žene vode s pažnjom i jasnom vizijom – kako prema sebi tako i prema svijetu. Prihvaćanjem self-carea kao vitalnog dijela poslovne strategije, redefiniramo uspjeh i stvaramo temelje za održivu budućnost.
Kao žene u businessu, vi ste CEO svojih života. A najbolji lideri znaju delegirati, postavljati granice i ulagati u ključne resurse. Vi ste taj ključni resurs. Ignoriranje vlastitih potreba vodi do burnouta, loših odluka i pada motivacije.
Pa sljedeći put kad osjetite krivnju jer ste izdvojili 15 minuta za sebe, sjetite se da je self-care ono što vas drži u igri. I zapamtite: spašavanje svijeta počinje spašavanjem sebe.
Izvor naslovne fotografije: Pexels