Overthinkanje nije samo bezazlen proces razmišljanja. To je ciklus koji vas veže uz neodlučnost i stres. S obzirom na tempo modernog života (pogotovo ako ste zaposleni roditelj ili poduzetnik), overthinkanje je kao softver koji radi u pozadini i troši vašu bateriju, dok vi pokušavate biti sve: i uspješan profesionalac, brižan roditelj i sve ostalo.
Istraživanja pokazuju da je overthinkanje, uz anksioznost, jedna od glavnih pojava modernog doba. Prema studiji sa Sveučilišta Harvard, većina ljudi provede 47 % svog budnog vremena razmišljajući o stvarima koje nisu povezane s onim što trenutno rade. Ovo „lutanje uma“ često prelazi u prekomjernu analizu prošlih odluka i budućih mogućnosti, što vodi do osjećaja bespomoćnosti i iscrpljenosti.
U kombinaciji s modernim izazovima kao što su neprekidne notifikacije, društvene usporedbe i očekivanja da uvijek budemo na visini zadatka, overthinkanje nas drži zarobljenima u ciklusu oklijevanja i odgađanja. Mel Robbins je prepoznala ovaj problem u svom osobnom životu, kad je jednog jutra shvatila da je toliko paralizirana vlastitim mislima da nije mogla ustati iz kreveta. Tada je osmislila pravilo koje će joj promijeniti život.
Što je „pravilo 5 sekundi“ i zašto djeluje?
Mel Robbins u svojoj knjizi objašnjava pravilo ovako: kad osjetite impuls da nešto učinite (bilo da je to ustajanje iz kreveta, odgovor na neugodan e-mail ili odlazak u teretanu), imate pet sekundi da krenete u akciju prije nego što vas vaš mozak sabotira. Samo izbrojite unazad – 5, 4, 3, 2, 1 – i pokrenite se.
Ovo jednostavno pravilo temelji se na neuroznanstvenim principima. Naš mozak prirodno izbjegava rizik i nepoznato. Ako mu date previše vremena da razmišlja, gotovo će uvijek pronaći razlog da vas zaustavi. Pet sekundi dovoljno je kratko da zaobiđete ovu „mentalnu kočnicu“ i jednostavno – krenete.
Stručnjaci iz područja kognitivne psihologije podržavaju ovaj koncept. Dr. Timothy Pychyl tvrdi da je „akcija protivnik sumnje“. „Pravilo 5 sekundi“ doslovno prekida naviku pretjeranog razmišljanja i stavlja vas u vozačko sjedalo u vožnji vlastitog života.
Kako ovo pravilo mijenja svakodnevicu?
Za poduzetnike, „pravilo 5 sekundi“ može biti alat koji itekako mijenja vašu business svakodnevicu. Koliko puta ste odgađali donošenje odluka bojeći se da će one biti krive? Koliko puta ste propustili priliku jer ste previše analizirali svaki aspekt? Mel Robbins objašnjava da je ključno prepoznati trenutke kad previše razmišljate i brzo reagirati, prije nego što vaš mozak počne igrati igre straha i nesigurnosti.
Za roditelje, ovo pravilo donosi prijeko potrebnu ravnotežu. Umjesto da trošite sate pokušavajući smisliti savršenu školsku rutinu za svoje dijete, jednostavno poduzmite prvu akciju – upišite dijete u program koji vam zvuči zanimljivo i za koji smatrate da je za vaše dijete koristan i potreban. Ako ne ide, prilagodit ćete se kasnije. Važno je djelovati, a ne zaglaviti u spirali nepotrebne analize.
Kako overthinkanje utječe na poslovanje?
Kada je riječ isključivo o business sferi, overthinking je vrlo sklizak i opasan teren. Osim što utječe na produktivnost i oduzima vrijeme kojeg ionako nemamo dovoljno, smanjuje nam energiju za obavljanje potrebnog posla. Isto tako, menadžeri koji previše razmišljaju često izbjegavaju delegiranje zadataka, uvjereni da nitko ne može obaviti posao „dovoljno dobro“. Ovo stvara dodatni pritisak na njih same i smanjuje učinkovitost tima.
Također, zaposlenici i lideri koji se često odlučuju za „sigurne“ izbore, propuštaju prilike za inovacije. Primjerice, mnogi osnivači startupa provode mjesece (čak i godine) analizirajući tržište, strahujući od lansiranja nedovršenog proizvoda. No, filozofija minimum viable product (MVP) dokazuje da je bolje lansirati nešto nesavršeno i testirati na tržištu, nego neprestano razmišljati o tome kako proizvod učiniti savršenim.
Iako pravilo 5 sekundi nije alat za dugoročno strateško planiranje, za svakodnevne odluke koje često stoje na putu vašem napretku, ono može biti spas. Pomaže vam prijeći s mjesta pasivnosti na akciju, a upravo je to najčešće ono što nam svima nedostaje.
Na kraju dana, nitko od nas nema vremena za nepotrebne mentalne igre. Pravilo 5 sekundi nudi jednostavnost u svijetu preopterećenom složenošću. Čak i ako vam se čini previše jednostavnim da bi bilo učinkovito, zapitajte se što možete izgubiti?
Pet sekundi vas dijeli od akcije. Pet sekundi vas može izvući iz nepotrebnog vrtloga razmišljanja. Pet sekundi može biti točka na kojoj počinjete mijenjati svoju svakodnevicu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels