fbpx
MENU

Dati otkaz nije lako, stoga donosimo vodič koji bi vam mogao olakšati odluku

Promjena posla jedna je od stresnijih stvari u životu, pogotovo ako smo na istom radnom mjestu više godina. 

osobe za konferencijskim stolom
Autor: Ela Radić
Posted: March 5, 2024

Tad je raskid radnog ugovora nalik raskidu braka – prekidamo dugogodišnju vezu, pa preispitujemo odluku na dnevnoj bazi, kako bismo bili sigurni da činimo pravu stvar. 

Razlozi za davanje otkaza mogu biti brojni i prilično osobni, bilo da se radi o nezadovoljstvu radnim mjestom, plaćom, uvjetima rada, ili samo želimo promjenu. Osim toga, sama realizacija odluke je vrlo stresna i većini ljudi nelagodna, pa nerijetko na kraju odustajemo od promjene opravdavajući odluku riječima  – ne treba mi takav stres, ionako je na svakom poslu isto, neozbiljno je mijenjati posao u ovim nesigurnim vremenima… No, često puta je promjena jako dobra stvar. Treba znati da postoje načini koji mogu olakšati odluku i ohrabriti na neke životne poteze. Stoga, ako razmišljate o promjeni posla, zapitajte se sljedeća pitanja:

ADVERTISEMENT

osobe na sastanku

Izvor: Pexels

Jesam li zadovoljna radnim okruženjem?

Nezdravo radno okruženje prilično je jak razlog za davanje otkaza. Ako imate šefa koji redovno podiže glas, lupa vratima, omalovažava vaš rad i trud, nema te plaće koja može opravdati takvo ponašanje. Također, kako biste opisali kolege? Pomažu li ili podmeću, kolegijalni su ili sebični, čine li radni dan ugodnim ili stresnim? Grozno je svjedočiti (još gore i svakodnevno podnositi) nepoštenju i neprofesionalnosti, ali to se događa. Iako u organizaciji može biti sjajnih suradnika, toksično radno okruženje, posebno kada dolazi s vrha, može biti nepodnošljivo i itekako biti razlog za odlazak.

Je li kompanija (ili poslodavac) za koju radim etična, poštena, sigurna?

Etika na radnom mjestu znači iskrenost i integritet. Na žalost, živimo u vremenima kad postaje normalno čitati o velikim (pa i malim) tvrtkama koje dopuštaju ili potiču neetičke prakse. Čitamo o ‘zvižđačima’ koji na kraju izgube posao, pa se pitamo isplati li se uopće biti pošten? Naravno da se isplati, čist obraz veliko je blago! Zato, ako vidite da tvrtka u kojoj ste zaposleni ne radi pošteno – reagirajte. Potrebna je emocionalna inteligencija, samopouzdanje i snaga da se suočite s nepravdom, ali osjećat ćete se bolje ako kažete što mislite. Ako naiđete na otpor ili na nerazumijevanje od strane nadređenih, vrijeme je za drugi posao.

Isto se odnosi i na diskriminaciju i seksualno uznemiravanje – učinite sve što je potrebno da biste se pobrinuli za svoje mentalno i fizičko zdravlje ako doživite uznemiravanje. Podnesite tužbu, upoznajte se sa svojim pravima, potražite terapiju i, u konačnici, napustite tvrtku/poslodavca koji dozvoljava takvo ponašanje!

meditacija

Izvor: Pexels

Gleda li kompanija za koju radim u budućnost ili je zapela u prošlosti?

Ovdje govorimo o korištenju zastarjelih praksi ili opreme, što može biti štetno za radnike i, u konačnici, za potrošače proizvoda ili usluga koje tvrtka pruža. Rad u takvoj firmi ili za takvog poslodavca može spriječiti vašu produktivnost i učinkovitost. No, ako je kompanija okrenuta prema budućnosti, nudi učenje novih tehnika i vještina, bila bi dobra odluka ostati barem još neko vrijeme. Što nas dovodi do idućeg pitanja…

Imam li priliku za rast i napredovanje?

Ako poslodavci nisu zainteresirani pomoći svojim zaposlenicima da nauče nove vještine, povećaju svoje znanje i proširuju svoj opseg prakse, vjerojatno nemaju na umu najbolje interese svog zaposlenika. Također, ako se kvalificirana, zainteresirana i sposobna osoba kontinuirano zanemaruje kod napredovanja, vrijeme je za razgovor s poslodavcem ili za otkaz.

S druge strane, promocije, povećanje plaće i razni benefiti, razlozi su koje treba razmotriti prije nego odlučite promijeniti posao. Uključuju li benefiti praznike, koliko je tjedana odmora, kakvo je zdravstveno osiguranje i koja je godišnja zarada? Ponekad pogodnosti mogu biti jače od dosadnog suradnika, prekovremenog rada ili rada vikendom.

osobe na sastanku

Izvor: Pexels

Zaslužujem li više i bolje?

Ako vidite da vas posao ne zadovoljava, ako osjećate da se vaša stručnost i vještine mogu više cijeniti drugdje, vrijeme je da ispitate tržište. Obično se ne preporučuje napuštanje posla bez plana B. Dakle, kad krenete razmišljati o otkazu, vrijeme je za networking, ispipavanje ponuda, odlazak na kave s kolegama iz branše… Ukratko, vrijeme je za akciju! I nemojte se bojati odlaska, jer nerijetko nas nešto bolje čeka iza ugla.


Izvor naslovnice: Pexels

ADVERTISEMENT