fbpx
MENU

Uvriježeno je pravilo da roditeljski dopust koristi majka, no što je s očevima?

Tek 4% očeva u Hrvatskoj koristi roditeljski dopust, a najčešći razlog za to je neinformiranost i sram.

dan očeva
Posted: March 19, 2024

U srpnju, točnije za nešto više od četiri mjeseca bit će dvije godine otkako su saborski zastupnici podržali izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Najveća je novost tada bila uvođenje plaćenog očinskog dopusta. Time je očevima omogućeno zakonsko pravo da iskoriste svoj očinski dopust i provedu ga sa svojim novorođenim djetetom. I dok su mnogi očevi i majke  već upoznati s mjerama dopusta za roditelje, oni koji će to tek postati ili planiraju aplicirati za neki od dopusta često nemaju dovoljno informacija o istima pa greškom koriste krivu terminologiju. Primjerice, porodiljni dopust kao takav ne postoji, no postoji rodiljni, roditeljski i očinski dopusti.

Kako bi pobliže pojasnili sve nejasnoće i bili upućeni u ispravnu terminologiju kao i prava u ovom kontekstu očeva, kontaktirali smo organizaciju Status M koja stvara prostore za sudjelovanje mladića i muškaraca u postizanju rodne ravnopravnosti i društva nenasilja, gdje smo dobili odgovore na sva pitanja.

„Roditelji često koriste sintagmu porodiljni dopust za koji kažu da traje godinu dana, no zapravo rodiljni i roditeljski dopust ako ga koriste oba roditelja traje 14 mjeseci. Rodiljni dopust je primarno namijenjen majkama, dio rodiljnog dopusta može koristiti i otac, ali uz suglasnost majke. Roditeljski dopust je namijenjen roditeljima, i očevima i majkama. Roditelje se potiče da roditeljski dopust koriste u jednakim dijelovima, dakle 4 mjeseca svaki roditelj. Ako jedan od roditelja ne iskoristi svoje pravo na roditeljski dopust, roditeljski dopust može trajati maksimalno 6 mjeseci, dok ako roditeljski dopust koriste oba roditelja, on traje 8 mjeseci.“, ističe nam Elizabeta Matković, socijalna radnica po struci i programska koordinatorica u Organizaciji Status M.

ADVERTISEMENT

roditeljski dopust

Izvor: Unsplash

Očinski dopust i novi iznosi naknada

Novo pravo kaže za očinski dopust: „Očinski dopust je isključivo pravo očeva i ne može se prenositi, traje 10 radnih dana, odnosno 15 ako su rođeni blizanci“, kaže nam Matković i dodaje kako je važno istaknuti činjenicu da su se promijenili iznosi naknada za dopuste. Tako je sada naknada za rodiljni dopust u punom iznosu plaće (bez limita), isto tako naknada za očinski dopust je u punom iznosu plaće, dok za prvih 6 mjeseci roditeljskog dopusta iznos ne može biti veći od 995,45 eura. 

Nejednaka prava za očeve u odnosu na majke 

Kada govorimo o pravima očeva i majki u sustavu rodiljnih i roditeljskih potpora, Elizabeta ističe da razlike itekako postoje, odnosno, očevi i majke nemaju jednaka prava.

„Rodiljni dopust kako samo ime kaže, namijenjen je u prvom redu rodiljama. Žene zbog poroda moraju koristiti rodiljni dopust 28 dana prije samog poroda i 70 dana nakon poroda. Ostatak rodiljnog dopusta koji ukupno traje 6 mjeseci je prenosiv na oca, no samo ako je majka suglasna. Kao pandan rodiljnom dopustu je uveden očinski dopust, ali očinski dopust je u puno manjem trajanju i iznosi 10 dana, odnosno 15 ako su rođeni blizanci. Nadamo se da će doći do promjene i povećanja trajanja očinskog dopusta“, tvrdi Matković pa dodaje kako u Hrvatskoj tek 4 posto očeva koristi roditeljski dopust, dok je pravo na očinski dopust do sada iskoristilo 24 000 očeva.

očinski dopust

Izvor: Unsplash

Njemačka iza Hrvatske

Mnogi će reći kako je deset radnih dana očinskog dopusta premalo, no kako nam u razgovoru ističe Elizabeta Matković, u Njemačkoj, očevi su u znatno nezavidnijem položaju od očeva u Hrvatskoj. Naime, tate u Njemačkoj imaju pravo na tek jedan dan očinskog dopusta povodom rođenja djeteta. 

Za usporedbu, Skandinavija, u prvim redovima Švedska, već više od dvadeset godina roditeljima nudi otprilike 16 mjeseci roditeljskog dopusta, mogu ga uzimati u mjesecima, danima pa čak i satima i otprilike 90 posto očeva koristi roditeljski dopust u 30 posto od ukupnog roditeljskog dopusta. 

očinski dopust

Izvor: Pexels

Nedovoljna informiranost o svojim pravima

Jedan od problema zašto se očevi u Hrvatskoj više ne odlučuju za roditeljske dopuste, Matković vidi i u nedovoljnoj informiranosti očeva o svojim pravima.

„Uvriježeno je da roditeljski dopust koristi samo majka. Neki očevi se suočavaju s ismijavanjima kada žele koristiti svoje pravo na roditeljski dopust, kao da nije i njihova uloga biti roditelj svojem djetetu. Osim toga, očevi nam se često žale na kako unatoč tome što su oni ti koji dovode i dolaze po djecu u vrtić, odgajateljica zovu majke, a ne njih. Jedan otac je podijelio kako je njegova majka tajila da je on koristio roditeljski dopust jer je smatrala da će ga okolina ismijavati zbog toga. Iako napredujemo, vidljivi su stereotipi i stavovi koji su štetni i ograničavajući. Važno je da imamo čim više primjera očeva koji koriste svoja prava, da normaliziramo to da očevi ostaju doma s djecom i da informiramo roditelje o njihovim pravima“, otkriva nam programska koordinatorica u organizaciji Status M, mjestu gdje se nerijetko javljaju očevi suočeni s raznim nedoumicama i izazovima.

„Izazov je to što očevi, ali i majke nisu upoznate sa svojim pravima. Ne znaju da postoji rodiljni i roditeljski dopust, ne znaju da i otac ima pravo koristiti dopust, ne znaju da su se iznosi naknada izmijenili u posljednjih par godina, u strahu su od reakcija poslodavaca, ponajviše očevi. U pravilu nam se javljaju očevi koji traže informacije kako mogu ostvariti svoja prava na očinski ili roditeljski dopust. No, kako organiziramo grupe za očeve, očevi koji koriste roditeljski dopust podijele da je to nezaboravno iskustvo i da su stekli mnoge nove vještine, ali ponajviše ističu povezanost s djetetom koju ostvare tijekom korištenja roditeljskog dopusta“, zaključuje Elizabeta napominjući kako je najslađi izazov ipak onaj oko nedostatka sna.

Ipak, one izazove o njihovim pravima vrijedi svakodnevno isticati i ponavljati, ne samo na njihov dan.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

ADVERTISEMENT