Ova čudesna biljka liječi cijeli organizam

U srcu indijskog potkontinenta, drvo koje je svjedočilo 5000 godina iscjeljenja, duhovnosti i osnaživanja – jest drvo neema, znanstveno poznato kao Azadirachta indica. 

drvo neema
Autor:
Posted: March 25, 2024

Prikladno nazvano “Drvo koje ispunjava želje Zemlje”, neem je odigrao ključnu ulogu u tradicionalnoj ayurvedskoj medicini i duhovnim praksama, čineći ga prijateljem i zaštitnikom indijskih seljaka.

Iscjeliteljske tradicije i medicinska čuda

Univerzalnost neemovog stabla u rješavanju mnoštva zdravstvenih problema donijela mu je titulu “Prijatelj i zaštitnik indijskog seljaka”. Tijekom stoljeća, ovo vječno stablo bilo je temelj ayurvedskih lijekova, boreći se protiv infekcija, poremećaja, pa čak i ozbiljnih bolesti. Moderna istraživanja potvrdila su njegova snažna antimikrobna svojstva, čineći ga ključnim sastojkom različitih proizvoda za njegu kože.

neem mask

Izvor: Pexels

Ljekovite prednosti neema

Antimikrobna moć: Listovi, sjemenke, kora i ulje neema sadrže biološki aktivne spojeve koji su učinkoviti protiv kožnih infekcija, akni i rana.

Čudo za kožu: Ulje neema, poznato po svojim umirujućim svojstvima, čest je sastojak proizvoda za njegu kože.

Čuvar zdrave kose: Listovi neema bore se protiv peruti i infekcija vlasišta, promičući opću zdravu kosu.

Duhovni značaj i kulturna povezanost

Iza svoje medicinske snage,  stablo neema ima sveto mjesto u hinduizmu, utjelovljujući božicu Durgu. Listovi neema prinose se u hramovima radi pročišćenja okoline, odbijanja negativnih energija i donošenja pozitivnosti i prosperiteta. U hinduističkoj mitologiji, božica Kali nosi list neema, simbolizirajući zaštitu od demona infekcije i bolesti.

meditacija uz mirisnu svijeću

Izvor: Unsplash

Duhovni značaj neema

Božanski simbol: U hinduističkim ritualima i festivalima, neem se poštuje kao simbol božanske ženske energije i zaštite.

Rituali pročišćenja: Listovi neema, s gorčinom koja im je svojstvena, povezani su s duhovnim pročišćenjem. Žvakanje ili konzumiranje čaja od neema smatra se čišćenjem tijela i uma.

Neem kao dodatak prehrani

Neem je obogaćen ljekovitim svojstvima, pomaže u gubitku težine, regulira razinu šećera u krvi i modulira imunološke stanice, pružajući zaštitu od raka. Detoksificira tijelo, čisti krv, jača nokte i kosu, poboljšava vid, smanjuje bolove kod artritisa, reumatizma i bolove u mišićima. 

Prednosti ulja neema

Neem ulje, ekstrahirano iz sjemenki neema, djeluje kao prirodni lijek protiv ušiju, peruti i problema s kožom. Njegova antibakterijska, antigljivična i antivirusna svojstva čine ga svestranim rješenjem za različite probleme s kožom. osim toga, pomaže kod lječenja akni, održava kožu hidratiziranom, pomaže kod hiperpigmentacije i sprječava stvaranje mitesera.

prirodno ulje

Izvor: Unsplash

Neem u svakodnevnim ritualima ljepote i zdravlja

Magija neema proteže se izvan dodataka i ulja, pronalazeći mjesto u svakodnevnim ritualima ljepote i zdravlja. Od maski za lice za čistu i sjajnu kožu do prakse oralne higijene, neem ostavlja trag dobrobiti. 

Ovo su neki od načina kako koristiti neem:

Maska za čistu kožu: Uzmite dvije žličice praha nima, dvije žličice ružine vodice, jednu žličicu soka od limuna i dobro izmiješajte da dobijete pastu. Nanesite na lice i ostavite dok se ne osuši. Nakon toga, umasirajte trljajućim pokretima i isperite.

Oralna higijena: Imamo trik za sprječavanje lošeg zadaha – skuhajte hrpu lišća neema u vodi dok se količina ne smanji na jednu četvrtinu. Grgljajte ovaj pripravak u kako biste prirodno ubili bakterije prisutne u ustima, učinili zube bjeljima i spriječili loš zadah.

Protiv peruti: Ispiranje kose vodom s neemom učinkovito uklanja peruti. Da biste napravili ovu vodu, prokuhajte šaku lišća neema 15 minuta. Zatim ostavite da se ohladi. Vodu s neemom možete koristiti za ispiranje prije ili nakon šamponiranja.

Maska za liječenje akni: Za ovu masku za lice uzmite šaku lišća neema, dodajte malo vode i sameljite u gustu i glatku pastu. Dodajte žlicu organskog meda u ovu pastu, dobro promiješajte i nanesite na lice. Nakon 30 minuta isperite je i osušite kožu tapkanjem.

Izvor naslovne fotografije: Unsplash