fbpx
MENU

Razvoj fine motorike kod djeteta i zašto je važno poticati ga?

Osnovna karakteristika djece jasličke dobi je znatiželja, želja za istraživanjem i povećana motorička spretnost. U toj dobi djeca stalno istražuju, manipuliraju i barataju predmetima te stječu nova iskustva. 

dijete u kuhinji
Posted: March 4, 2024

„Kretanje, raspoloženje, razumijevanje i razmišljanje neodvojivi su u ranom razdoblju djetetova razvoja.” (Cemić, Alenka. 1997.) To nikako ne smijemo zanemariti u vremenu provedenom s djetetom te moramo obuhvatiti sva područja razvoja. Istražujući, djeca nastoje shvatiti što se oko njih događa, upoznaju se s predmetima, pojavama te njihovim osobinama i funkcijama. Najbolje uče i razvijaju se kada su uključena u vlastito učenje.

Djeca uče istražujući i kroz igru

Kada dijete savlada one osnovne obrasce kretanja koji su dio grube motorike – puzanje, hodanje i skakanje, vrijeme je za razvoj složenijih obrazaca i pokreta. Fina motorika je sposobnost stvaranja preciznih sitnih pokreta  rukom uz zadržavanje dobre koordinacije između prstiju i oka.  Fina motorika se razvija rastom – od početnih nespretnih pokušaja djeteta da samostalno koristi žlicu, pokreti ruke tj. šake s vremenom postaju precizniji, sve do trenutka kad dijete može uzeti olovku i kontrolirati je. 

Najčešće se poistovjećuje s motorikom ruku i prstiju na rukama međutim odnosi se i na pokrete jezika i malih mišića lica tj. svih zglobova, kostiju i mišića. Mogu čak reći da je fina motorika u potpunosti razvijena kad su navedeni pokreti u nizu koordinirani i precizni, a nadam se da ćemo do te faze preciznosti i strpljenja kod oboje djece doći prije polaska u školu. Statistike pokazuju da polovina djece ne može izolirano podignuti od površine četvrti prst, jer ga djeca uopće ne koriste, pa se pojam o njemu kao zasebnom prstu nije ni razvio u mozgu. Potreban je poticaj da se mozak kroz pokrete upozna s korištenjem svih prstića, njihovom diferencijacijom i njihovom pokretljivosti. Ako imate dijete doma, isprobajte ovu vježbu.

dijete u kuhinji

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

Ne žurite se, potrebno je puno vježbe

S finom motorikom nema žurbe, potrebno je puno vježbe. Neprestano imajte na umu i često se podsjećajte da je glavni i jedini zadatak djece u ovoj dobi igra, a dječji prstići najbolje moguće didaktičko sredstvo u učenju. Uz razvoj fine motorike kod djeteta razvijamo i strpljenje, po sistemu puno pokušaja i pogrešaka. Normalno je da je dijete nestrpljivo i nezadovoljno ako nešto ne uspije savladati iz prve, no s vremenom i vježbom ono počinje baratati sve sitnijim predmetima i kompleksnijim zadacima. Djeca iz faze bacanja velikih predmeta prelaze u fazu bolje fokusiranosti i upravljanja sve sitnijim igračkama.

S našim klincima smo s aktivnostima krenuli već s 12 mjeseci starosti, a aktivnije paralelno s jasličkom grupom u vrtiću s 18 mjeseci starosti. Dijete je tada pokazalo samostalnu inicijativu da želi raditi za stolom, pa smo se fokusirali na “mirne igre” kako bi poradili na njegovom strpljenju. Da bi dijete razvilo finu motoriku i s lakoćom obavljalo svakodnevne zadatke koje većina odraslih lako obavlja, potrebno je od rođenja uvježbavati različite motoričke zadatke, koji nisu samo vezani uz igru i zabavu, nego i svakodnevne potrebe npr. obuvanje i izuvanje, odijevanje, pravilno jesti žlicom, vilicom, otvoriti/zatvoriti bočicu sa sokom, otkopčati/zakopčati gumbe, počešljati se i slično. U ranijem tekstu sam spominjala pravila koja djeca vole znati i postavljanje granica.

dijete u kuhinji

Izvor: Pexels

Ideje i aktivnosti

Dijelim s vama neke primjere ideja i aktivnosti za razvoj fine motorike koje smo u našem vrtiću dobili kao naputke i ono što smo samostalno realizirali kod kuće:

  • Prebacivanje sitnih predmeta iz jedne posude u drugu
  • Ubacivanje sitnih predmeta u boce
  • Nošenje jajeta u žlici
  • Vješanje predmeta kvačicama na uže, mrežu
  • Provlačenje sitnog konopa ili vune kroz rupice na kartonu (na isti način se može uvježbavati i vezanje cipela – vezanje mašne)
  • Nizanje perlica ili manjih komadića slamke
  • Otkopčavanje i zakopčavanje gumbića
  • Otvaranje i zatvaranje čepova
  • Gužvanje papira u loptice ili trganje papira
  • Rezanje papira po liniji
  • Vježbanje hvata pincetom i sitnim pomponima
  • Crtanje i pisanje
  • Oblikovanje gline ili plastelina, tijesta
  • Bojanje
  • Vezanje čvorova
  • Istraživati različite strukture materijala prstima (pijesak, palenta, brašno, kamenčići, kora drveta…)
  • Brisanje gumicom
  • Bacanje i hvatanje lopte
  • Igre sa klikerima
dijete u kuhinji

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

Naše igre kod kuće

Ovo su samo neke od naših igara kod kuće uz koje vježbamo finu motoriku. Razlikujemo ih od onih u kojima je potrebno više strpljenja i koncentracije, pa i spremanja nakon igre, do onih za koje je potrebno manje. Što ćemo raditi koji dan procjenjujemo prema tome koliko je dijete raspoloženo, umorno i općenito spremno na suradnju. Nikada na forsiramo, ako taj dan nije raspoloženo, uzmemo pred sebe neku drugu aktivnost npr. čitanje slikovnice, igra kamionima, lego kockice i slično.

Ima dana kada nismo baš raspoloženi za nizanje perlica niti skupljanje riže ili graha. Ustrajemo u tome da to radi dijete, međutim češće se dogodi da taj zadatak moramo dovršiti mi. No, ne želimo odustati od svakodnevne vježbe makar u trajanju 5 minuta. Treba svakako naglasiti  da s finom motorikom nema žurbe, i potrebno je puno vježbe. Ako želite zaokupiti dijete, a da pritom ne odlazite u dućan po novu igračku, postoje razni načini kako doma osmisliti aktivnosti koje će dijete zabaviti i ujedno pomoći u razvoju fine motorike.

Dobro će vam doći ogledalce i igre sa svjetlom, spužvice i štapići za uši za slikanje i ostavljanje tragova na papiru, perlice i nizanje za roštilj štapiće, gumbi i provlačenje vrpce, baratanje škaricama i kvačicama, pomponi i hvatanje pincetom i dr. Ako ne stižete ništa od toga vratite se jednostavno na crtanje i pravilno držanje bojice ili flomastera. Crtanje je vrlo važna aktivnost u razvoju djeteta jer čini osnovu za pisanje. Kreće se najprije od šaranja, držanja bojica, pa sve do oponašanja crtanja pojedinih linija i drugih oblika te znakova.

Kasnije u razvoju (djeca od tri do četiri godine) također boje prema predlošku i crtaju jednostavne crteže. Uz malo pretrage pronaći ćete mnogo primjera koji će ih zasigurno na neko vrijeme umiriti i otvoriti novi prostor za razvoj, a mamagerici osigurati ispijanje barem jedne kave u danu u miru.


Izvor naslovnice: Pexels